Trwa ładowanie...

Romuald Lipko zmarł na raka wątroby. Jakie są objawy tego nowotworu?

Avatar placeholder
07.02.2020 20:24
Romuald Lipko zmarł na raka wątroby. Jakie są objawy tego nowotworu?
Romuald Lipko zmarł na raka wątroby. Jakie są objawy tego nowotworu? (East News)

Romuald Lipko, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, a przede wszystkim jeden z współtwórców "Budki Suflera” zmarł w piątek rano. Przyczyną śmierci był rak wątroby. To szczególnie groźna odmiana nowotworu, która może dawać różne objawy.

1. Romuald Lipko nie żyje

O chorobie Lipki zespół poinformował na swoim profilu facebook’owym. Muzyk był już w trakcie leczenia. Kilka tygodni wcześniej postawiono diagnozę. Przez dwa tygodnie Lipko przebywał w warszawskim szpitalu przy ulicy Banacha, następnie leczenie kontynuowano w specjalistycznej klinice w niemieckim Magdeburgu. Jest to jeden z niewielu ośrodków w tej części Europy, który ma bogate doświadczenie w przeprowadzaniu skutecznych terapii tego nowotworu.

Zobacz też Program profilaktyki HCV

Od tamtego czasu artysta wielokrotnie wypowiadał się w mediach na temat choroby. Zwracał przy tym uwagę na pierwsze symptomy, które można było łatwo przegapić. U Lipki zaczęło się przekrwionych gałek ocznych. Mimo choroby artysta występował na scenie i brał udział w akcjach społecznych. Niestety, Romuald Lipko zmarł na dwa miesiące przed swoimi siedemdziesiątymi urodzinami.

Zobacz film: "Uwielbiała energetyki. Miała wątrobę jak alkoholik"

2. Przyczyny raka wątroby

Rak wątroby jest piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Nowotwór znacznie częściej jest wykrywany u mężczyzn niż u kobiet. Każdego roku w Polsce 3000 osób dowiaduje się, że zmaga się z tym typem raka.

Na rozwój choroby wpływa wiele czynników. Przede wszystkim środowiskowych, do których należą przede wszystkim: niewłaściwa dieta, niewielka aktywność fizyczna, nadmierne spożywanie alkoholu czy palenie papierosów. Wśród czynników wewnętrznych specjaliści wymieniają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Dlatego, jeśli mieliśmy w rodzinie przypadki raka wątroby, powinniśmy częściej się badać.

Romuald Lipko był współzałożycielem "Budki Suflera"
Romuald Lipko był współzałożycielem "Budki Suflera"

Większość nowotworów wątroby (80-90 proc.) to tzw. nowotwory wątrobowokomórkowe powiązane ściśle z marskością wątroby. Jego rozwinięciu sprzyja uszkodzenie wątroby lub infekcja wirusem HBV, lub HCV.

Zobacz też Rola wątroby w organizmie człowieka

Według danych Koalicji Hepatologicznej "Gwiazda Nadziei", w Polsce jest około 230 tysięcy osób z aktywnym wirusem HCV (wywołującym nowotwory wątroby), którzy nie są tego świadomi.

3. Objawy i leczenie raka wątroby

Nowotwory wątroby są trudnym przeciwnikiem. Przy wczesnym wykryciu pacjent ma duże szanse na wyleczenie. Niestety wczesne wykrycia zdarzają się najczęściej przypadkowo lub w trakcie rutynowych badań. Rak wątroby (podobnie jak rak trzustki) bardzo późno daje jakiekolwiek objawy.

Lipko był leczony w klinice w Magdeburgu (East news)
Lipko był leczony w klinice w Magdeburgu (East news)

Pierwszym niepokojącym sygnałem powinien być ostry ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie, tuż pod żebrami. Jeśli do tego dochodzi znaczna (niezamierzona) utrata wagi i osłabienie łaknienia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo naszą uwagę powinien zwrócić zwiększony obwód brzucha lub żółknięcie skóry.

Zobacz też Otyłość a rak wątroby

W przypadku osób, u których raka zdiagnozuje się późno, pacjent może być leczony za pomocą chemioterapii, chirurgicznie lub za pomocą przeszczepu wątroby. Niestety nie wszyscy pacjenci kwalifikują się do leczenia za pomocą przeszczepu. Rak nie może dać przerzutów do innych części ciała, jak również musi mieć postać wątrobowokomórkową. Coraz rzadziej lekarze decydują się również na przeszczep, ze względu na to, że jest to ryzykowna operacja, a rzadko za jej pomocą osiągnięty jest cel – długotrwałe przeżycie pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze