Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Jakub Szaniawski

Rozmaz krwi - wskazania, parametry

Avatar placeholder
30.03.2021 19:02
Rozmaz krwi - wskazania, parametry
Rozmaz krwi - wskazania, parametry

Rozmaz krwi obwodowej to podstawowe badanie, które może dostarczyć lekarzowi informacji o stanie ogólnym pacjenta. Analiza ta polega na ocenie procentowego składu krwi. Dlatego jest to procedura medyczna często zalecana i szeroko dostępna – może ją zlecić lekarz pierwszego kontaktu. Jest to często dla niego, oprócz badania w gabinecie, podstawowe źródło informacji o pacjencie.

spis treści

1. Badanie rozmazu krwi

Wykonanie rozmazu krwi w żaden sposób nie obciąża pacjenta – dorosły człowiek może bez uszczerbku na zdrowiu oddać 250–500 ml krwi, podczas gdy do badania pobiera się jej najwyżej 20–30 ml. Przy prawidłowym, sterylnym wykonaniu pobrania krwi nie powinno dojść u pacjenta do żadnych powikłań. Badanie rozmazu krwi to jest też stosunkowo tanie – płacimy jedynie za pracę laboranta i odczynniki. Morfologia wnosi dużo informacji, ale należy pamiętać, że jest to w wielu przypadkach jedynie wstęp do diagnostyki.

Gdy np. pacjent zgłasza się z niespecyficznymi objawami – uczuciem zmęczenia, osłabienia – to wykonanie rozmazu krwi może pomóc lekarzowi odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku prowadzić dalsze postępowanie. Dodatkowym atutem tego badania jest jego prostota. W przeciwieństwie do badań obrazowych – USG czy tomografii – morfologię można wykonać w każdej przychodni, a jej wynik potrafi zinterpretować lekarz każdej specjalności. Wynik rozmazu krwi jest prawidłowy, gdy wszystkie oceniane parametry mieszczą się w granicach normy, które są zazwyczaj stałe i niezależne od czynników zewnętrznych (aczkolwiek mogą się różnić w poszczególnych laboratoriach). Dlatego już rzut oka doświadczonego lekarza na wynik rozmazu krwi wystarczy, aby wychwycić potencjalną nieprawidłowość.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

2. Parametry krwi

Jednym z ważniejszych parametrów ocenianych w rozmazie krwi jest liczba krwinek czerwonych i białych. W przypadku zmniejszonej liczby erytrocytów w rozmazie krwi (krwinek czerwonych – parametr RBC) można podejrzewać anemię (niedokrwistość), która może być objawem wielu schorzeń: niedoboru witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, chorób nerek i wielu innych. W określeniu prawdopodobnej przyczyny anemii pomagają także inne badania laboratoryjne, które w takiej sytuacji powinien zlecić lekarz.

Przy interpretacji wyniku rozmazu krwi lekarza interesuje też ilość krwinek białych (leukocytów – WBC). Ich wzrost ponad normę może świadczyć o zupełnie banalnej infekcji czy stanie zapalnym, jakie przebiegają wewnątrz organizmu. Powodem zwiększonej liczby leukocytów w rozmazie krwi może być też jednak poważne schorzenie krwi, takie jak białaczka.

Zobacz także:

W rozmazie krwi badamy też inne parametry krwi, takie jak stężenie hemoglobiny, liczba płytek krwi czy różnorodnych form krwinek białych. One także dostarczają lekarzowi przydatnych w procesie diagnozy informacji.

Badanie rozmazu krwi obwodowej można przyrównać do swego rodzaju drogowskazu na drodze diagnostycznej. Może ono ukierunkować lekarza na bardziej szczegółową diagnostykę, a w przypadku prawidłowego wyniku – uspokoić pacjenta.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Morfologia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze