Trwa ładowanie...

Rozmiar ma znaczenie? Tak, jeżeli chcesz ustrzec się przed rakiem piersi

Prawidłowa, szybka diagnostyka nowotworów wskazywana jest jako najlepszy sposób na zwiększenie szans pacjenta na przeżycie. Niestety, samodzielnie ciężko jest dostrzec pierwsze symptomy tej groźnej choroby. Według brytyjskich naukowców nie musi to być jednak skomplikowane – aby ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi wystarczy uważnie obserwować rozmiar swojej spódnicy.

spis treści

1. O czym świadczy zwiększający się rozmiar?

Badania, o których mowa, przeprowadziła w Londynie profesor Usha Menon. Dotyczyło ono około 90 tysięcy Brytyjek pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. W trakcie trwających trzy lata obserwacji 1090 z nich zachorowało na raka piersi. Okazało się, że miało to związek z odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, a więc ze zwiększającym się rozmiarem spódnic.

Zobacz film: "Alkohol może powodować raka piersi"

Ten niecodzienny czynnik wzięto pod uwagę głównie dlatego, że zazwyczaj nie miały większych problemów z przypomnieniem sobie, jaki rozmiar ubrań nosiły w trakcie poszczególnych dekad. Dużo trudniej byłoby im przypomnieć sobie, jaka była w tym okresie ich dokładna waga lub wskaźnik BMI.

2. Im większa spódnica tym większe ryzyko

Wyniki badań okazały się być dosyć jednoznaczne. Kobiety, które zwiększały rozmiar spódnicy co dziesięć lat (począwszy od 25. roku życia) były o 33 proc. bardziej narażone na wystąpienie tego rodzaju nowotworu po menopauzie. Badania dowiodły również, że ryzyko wzrasta u kobiet, które tyły w szybszym tempie. Jeżeli rozmiar spódnicy, w analogicznych odstępach czasu, zwiększał się o dwa rozmiary, ryzyko zachorowania na raka piersi w średnim wieku wzrastało u nich aż o 77 proc.

Oczywiście badania miały swoje ograniczenia. Mogły dotyczyć jedynie kobiet, które rzeczywiście pamiętały zmieniający się rozmiar odzieży na przestrzeni wybranych lat, począwszy od 25. roku życia. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że rozmiary ubrań nieznacznie zmieniały na przestrzeni lat. Nie zmienia to jednak faktu, że badania pozwoliły na pokazanie kobietom, w bardzo obrazowy sposób, jak nadwaga i otyłość mogą wpływać na ich stan zdrowia w późniejszych latach życia.

3. Co możemy zrobić?

Przeprowadzone badania potwierdziły po raz kolejny, że wielu chorób możemy uniknąć zmieniając odpowiednio wcześnie swój tryb życia. Chodzi głównie o zwiększenie aktywności fizycznej oraz pilnowanie prawidłowej wagi. Takie działania mogą znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi, ale też na inne choroby cywilizacyjne. Jest to szczególnie istotne, jeżeli o swoje zdrowie zaczniemy dbać mając 20 - 25 lat. Łatwiej będzie nam wówczas wdrożyć zdrowe nawyki, a ich efekty odczujemy po kilku dekadach. Nawet niewielka aktywność fizyczna i rezygnacja z kilku słodkich przekąsek może pomóc w zapanowaniu nad zwiększającą się wagą i zmniejszyć ryzyko raka piersi nawet o 40 proc.

Związek zwiększającego się rozmiaru spódnic i wzrastającego ryzyka zachorowania na raka piersi jest bardzo silny. Może i powinien działać na naszą wyobraźnię. Być może kiedy następnym razem zaczniemy mieć problem z wciśnięciem się w rozmiar, który jakiś czas temu kupowałyśmy w ciemno, skłoni nas to do zastanowienia się nad naszym trybem życia. Nigdy nie jest za późno na jego zmianę i poprawienia swojego zdrowia – na teraz i na przyszłość.

Nie tylko rozmiar spódnicy może mieć wpływ na ryzyko nowotworu. Zobacz, co piszą na ten temat forumowicze w wątku "Rak piersi a tabletki antykoncepcyjne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Samokontrola piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza