Pierwszy rok w życiu dziecka określany jest jako okres niemowlęcy. W tym czasie dochodzi do niezwykle szybkich i intensywnych zmian w organizmie niemowlęcia. Dziecko rozwija się umysłowo, psychicznie i fizycznie. Mimo, że na początku okresu niemowlęctwa przesypia ono większość dnia, to po kilku miesiącach bardzo intensywnie interesuje się światem i rzeczywistością, która go otacza. Chce poznać i zobaczyć jak najwięcej.
Małe dziecko rozwija się bardzo szybko. Każdego dnia uczy się nowych rzeczy, a także doskonali umiejętności już nabyte. Podczas okresu niemowlęcego dziecko uczy się wypowiadać pierwsze sylaby i słowa, samodzielnie siadać, zaczyna raczkować, po czym stawia pierwsze kroki. W tym czasie rosną mu również zęby mleczne, dziecko zaczyna też przyjmować również inne pokarmy, nie tylko mleczne. Rozpoznaje niektóre osoby ze swojego otoczenia, zwykle reaguje również na swoje imię.
Większość rodziców zastanawia się jak przebiega prawidłowy rozwój niemowlaka w każdym miesiącu, co powinno go zaniepokoić. Aby łatwiej było śledzić zmiany w rozwoju niemowlęcia zostały stworzone specjalne kalendarze rozwoju dziecka, które podają postępy typowe dla określonego wieku. Musimy pamiętać jednak o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej, zaś kalendarze podają dane przeciętne, które nie muszą odnosić się do każdego dziecka.
Dla najmłodszych dzieci jedyną formą porozumiewania się z otoczeniem jest płacz. Dla świeżo upieczonych rodziców dość trudne jest rozstrzygnięcie, co znaczy dany rodzaj płaczu. Z czasem jednak uczą się odróżniać, kiedy dziecko jest głodne, kiedy zmęczone, a kiedy chciałoby poczuć bliskość z rodzicem. Najmłodsze dzieci potrzebują częstych posiłków, z racji niewielkich rozmiarów żołądka, jednak nie możemy każdego płaczu dziecka kwalifikować jako objaw pustego brzucha.
Starsze niemowlęta potrafią już w bardziej rozbudowany sposób informować o swoich potrzebach. Zawsze warto jednak uważnie obserwować swoje dziecko, aby poprawnie odczytywać dane przez nie sygnały.