Różyczka u dzieci – objawy, leczenie, skutki
Na różyczkę zapadamy przez zarażenie wirusowe. Należy pamiętać zatem, iż różyczka jest chorobą zakaźną, którą najłatwiej złapać drogą kropelkową. Najczęściej różyczkę przechodzi się w dzieciństwie. Jak zatem się objawia i jak ją leczyć, a także jakie skutki negatywne może nieść nieprawidłowe przejście różyczki?
1. Objawy różyczki u dzieci
Różyczka u dzieci powinna wystąpić między piątym a piętnastym rokiem życia. Może przydarzyć się także zachorowanie na różyczkę osobie dorosłej, która nie przeszła jej w wieku dziecięcym. To jednak rzadkość. Wówczas osoba pełnoletnia, a także starsze dziecko odczuwa bóle stawowe, które mogą trwać około dwóch dni, a także bóle głowy, kaszel, katar, a nawet zapalenie spojówek. Na szczęście kojarzone z grypą lub przeziębieniem przechodzą niezauważone.
Początkowe stadia różyczki u dzieci objawiają się krostkami, najpierw za uszami, następnie na całej twarzy, by potem ogarnąć całe ciało. Na szczęście wysypka w czasie różyczki nie sprawia zbyt dużego dyskomforu dziecku – nie swędzi. Wyglądem przypomina objawy alergii. Różyczce u dzieci towarzyszy powiększenie się węzłów chłonnych, a także bardzo wysoka gorączka. Objawy różyczki utrzymują się około pięciu dni. Co ciekawe, może zdarzyć się i tak, że dziecko przejdzie różyczkę bezobjawowo.
2. Leczenie różyczki
Pediatrzy diagnozując różyczkę u dzieci zwykle uspokajają rodziców. Różyczka jest chorobą na tyle niegroźną, że nie leczy się jej w sposób specjalny. Ponieważ okres, kiedy różyczka rozwija się w organizmie trwa nawet do dwudziestu dni, później następuje czas zakażenia, który trwa następne siedem dni przed objawami i do czternastu dni, aż objawy różyczki ustąpią.
Różyczkę u dzieci leczy się w specyficzny sposób, skupiając się głównie na jej objawach. Priorytetem jest wtedy zbicie bardzo wysokiej, bo sięgającej do czterdziestu stopni, gorączki. Istotne, by dziecko podczas zachorowania na różyczkę oszczędzać i wygrzewać.
Bardzo ważne, by kobiety ciężarne, które miały kontakt z różyczką u dzieci natychmiast udały się do lekarza. Wirus różyczki może mieć negatywny wpływ na płód, czemu można zaradzić przyjmując odpowiedni lek.
3. Różyczkowe zapalenie stawów
Ponieważ różyczka u dzieci i dorosłych jest chorobą zakaźną, może mieć liczne powikłania. Zalicza się do nich: różyczkowe zapalenie nerwów, różyczkowe zapalenie mózgu, plamicę różyczkową lub różyczkowe zapalenie stawów.
ZOBACZ TAKŻE:
Szczególne zagrożenie różyczka może stanowić dla kobiet, które oczekują potomstwa. Kiedy ciężarna zapadnie na różyczkę w pierwszym trymestrze ciąży, może skutkować to nawet poronieniem lub znacznie skomplikować prawidłowy rozwój dziecka. Wówczas może ono nabyć wielu wad, na przykład dotyczących nieprawidłowości układu krążenia, uszkodzenia wzroku, wodogłowia, a nawet upośledzenia umysłowego czy też niedorozwoju kończyn.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.