Trwa ładowanie...

"Rumień na powiekach to nie są "tylko czerwone powieki". Lekarka ostrzega

"Rumień na powiekach to nie są tylko czerwone powiek". Lekarka ostrzega
"Rumień na powiekach to nie są tylko czerwone powiek". Lekarka ostrzega (Getty Images)

Rumień na powiekach to nie są "tylko czerwone powieki" – ostrzega w mediach społecznych dr Katarzyna Muras-Szwedziak, reumatolog i nefrolog. Lekarka dodaje, że objaw jest charakterystyczny dla poważnej choroby reumatologicznej i jeśli się pojawi wymaga bezzwłocznej diagnostyki i leczenia.

spis treści

1. Rumień na powiekach objawem zapalenia skórno-mięśniowego

Nie każdy rumień jest zwiastunem ciężkiej choroby, niemniej jest bardzo częstym objawem zapalenia skórno-mięśniowego, czyli poważnej choroby reumatologicznej. Schorzenie charakteryzuje się przede wszystkim narastającym osłabieniem mięśni, szczególnie w okolicy barków i bioder, a także karku i grzbietu.

Dolegliwości uniemożliwiają wstawanie z pozycji siedzącej, chodzenie po schodach, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Zajęcie mięśni gardła, przełyku i krtani powoduje trudności w mówieniu i przełykaniu. Pojawiają się także trudności z oddychaniem, które doprowadzają do duszności.

Zobacz film: "Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów"

Lekarze alarmują, że nietypowym objawem, który pojawia się w przebiegu zapalenia skórno-mięśniowego jest rumień na powiekach.

"Słuchajcie, to bardzo, ale to bardzo ważny objaw. To nie są "tylko czerwone powieki". Zwracajcie na to uwagę – u siebie czy u kogoś innego. To bardzo charakterystyczny objaw w zapaleniu skórno-mięśniowym. A to z kolei jednostka chorobowa, które bezwzględnie wymaga diagnostyki i leczenia" – alarmuje w mediach społecznościowych dr Katarzyna Muras-Szwedziak reumatolog i nefrolog.

Rumień może powstać także w okolicy karku i barków, na udach i biodrach oraz na twarzy i w innych okolicach ciała. Częsta jest nadwrażliwość na światło słoneczne.

2. Jakie są metody leczenia zapalenia skórno-mięśniowego?

Leczenie zapalenia skórno-mięśniowego polega głównie na stosowaniu dużych dawek glikokortykosteroidów podawanych doustnie lub dożylnie. Jeżeli leczenie przebiega poprawnie, dawki leków są stopniowo zmniejszane. Jeśli przez dwa miesiące nie uzyskano jednak poprawy, lekarze włączają do terapii leki immunosupresyjne.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze