Trwa ładowanie...

Rzadka przypadłość. Jak rozpoznać zawał płuc? (WIDEO)

Zobacz film: "Jak rozpoznać zawał płuca?"

Kilka dni temu media obiegła informacja o Natalii Janoszek, która dochodzi do siebie po zawale płuca. 28-letnia uczestniczka konkursu Miss Bikini Universe oraz aktorka podzieliła się z fanami swoim stanem zdrowia na Instagramie. Jest to rzadko spotykana choroba. Warto dowiedzieć się o niej więcej, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Zawał płuca może dawać nietypowe objawy. Zawał płuca oznacza obumarcie całości lub części płuca na skutek ustanie czy upośledzenia krążenia w płucach. Przyczyną tej niedrożności jest materiał zatorowy - najczęściej skrzeplina.

Do zawału płuca najczęściej dochodzi w wyniku zatoru tętnicy płucnej, a przyczyną zwykle jest zakrzepica żył głębokich. Skrzeplina odrywa się od ściany żyły i przedostaje się do prawej części serca, a następnie do tętnicy płucnej.

Jednak tylko u dziesięciu, piętnastu procent osób z zatorowością płucną dochodzi do zawału płuca. W przypadku zawału płuca najczęstsze objawy to: napad duszności, przyspieszony oddech i rytm serca, kaszel, ból w klatce piersiowej a niekiedy krwioplucie i omdlenie.

Aby zapobiec zawałowi płuca, należy dbać o właściwą dietę i znaleźć czas na wysiłek fizyczny. Ponadto należy unikać sytuacji, w których przepływ krwi jest zmniejszony, na przykład z powodu długotrwałego unieruchomienia. Pacjentom z zatorowością płucną podaje się leki, których celem jest udrożnienie naczyń płucnych i preparaty "rozpuszczające" skrzeplinę.

Te materiały na temat chorób mogą być równie interesujące:

Zobacz także:

Tata kąpie, mama przewija. Jak dzielicie się opieką nad dzieckiem?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza