Rzadka przypadłość. Jak rozpoznać zawał płuc? (WIDEO)
Kilka dni temu media obiegła informacja o Natalii Janoszek, która dochodzi do siebie po zawale płuca. 28-letnia uczestniczka konkursu Miss Bikini Universe oraz aktorka podzieliła się z fanami swoim stanem zdrowia na Instagramie. Jest to rzadko spotykana choroba. Warto dowiedzieć się o niej więcej, gdyż może być śmiertelnie niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Zawał płuca może dawać nietypowe objawy. Zawał płuca oznacza obumarcie całości lub części płuca na skutek ustanie czy upośledzenia krążenia w płucach. Przyczyną tej niedrożności jest materiał zatorowy - najczęściej skrzeplina.
Do zawału płuca najczęściej dochodzi w wyniku zatoru tętnicy płucnej, a przyczyną zwykle jest zakrzepica żył głębokich. Skrzeplina odrywa się od ściany żyły i przedostaje się do prawej części serca, a następnie do tętnicy płucnej.
Jednak tylko u dziesięciu, piętnastu procent osób z zatorowością płucną dochodzi do zawału płuca. W przypadku zawału płuca najczęstsze objawy to: napad duszności, przyspieszony oddech i rytm serca, kaszel, ból w klatce piersiowej a niekiedy krwioplucie i omdlenie.
Aby zapobiec zawałowi płuca, należy dbać o właściwą dietę i znaleźć czas na wysiłek fizyczny. Ponadto należy unikać sytuacji, w których przepływ krwi jest zmniejszony, na przykład z powodu długotrwałego unieruchomienia. Pacjentom z zatorowością płucną podaje się leki, których celem jest udrożnienie naczyń płucnych i preparaty "rozpuszczające" skrzeplinę.
Te materiały na temat chorób mogą być równie interesujące:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.