Trwa ładowanie...

Rzęsistek pochwowy - zakażenie, objawy, diagnostyka, zapobieganie

Avatar placeholder
10.08.2021 16:34
Rzęsistek pochwowy - zakażenie, objawy, diagnostyka, zapobieganie
Rzęsistek pochwowy - zakażenie, objawy, diagnostyka, zapobieganie

Rzęsistek pochwowy odpowiada za wywołanie rzęsistkowicy - nieprzyjemnej choroby dróg intymnych. Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym to upławy z dróg intymnych o nieprzyjemnym zapachu, wydzielina jest pienista, ma kolor żółty lub zielonkawy. Dodatkowo w okolicach dróg moczowych pojawia się infekcja. Rzęsistek pochwowy może powodować dyskomfort podczas stosunku. Wówczas nasila się ból i swędzenie miejsc intymnych. Pomoc przyniosą leki przeciwpasożytnicze.

spis treści

1. Rzęsistek pochwowy - zakażenie

Rzęsistek pochwowy jest przenoszony drogą płciową. Można się nim zarazić podczas stosunku seksualnego, bez użycia prezerwatywy. Rzęsistek pochwowy lubi też bytować w miejscach publicznej używalności, np. wspólne sanitariaty, baseny. Do zakażenia może dojść gdy używa się cudzego ręcznika, wspólnych przyborów do mycia bądź podczas wspólnej kąpieli. Rzęsistek pochwowy wywołuje nieprzyjemne, bolesne i krępujące objawy. Infekcja dróg moczowych jest wywoływana właśnie przez niego.

2. Rzęsistek pochwowy a rzęsistkowica

Rzęsistkowica to infekcja dróg moczowych. Wywoływana jest przez pierwotniaka, który nosi nazwą rzęsistek pochwowy. Rzęsistek pochwowy lokuje się w pochwie lub cewce moczowej. Ma tam idealne do rozwoju środowisko. Rzęsistkowica częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Jest to warunkowane (podobnie jak każda inna infekcja dróg moczowych) inną budową wewnętrzną kobiet i mężczyzn.

3. Rzęsistek pochwowy - objawy zakażenia

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Rzęsistek pochwowy u kobiet wywołuje następujące objawy:

  • obfite upławy o pienistej konsystencji,
  • towarzyszy im nieprzyjemny zapach,
  • pieczenie, swędzenie pochwy i sromu.
  • dodatkowo występuje silny ból podczas oddawania moczu.

U mężczyzn objawy rzęsistka pochwowego są następujące:

  • biały wyciek z cewki moczowej, przypominający upławy u kobiety,
  • pieczenie narządów płciowych,
  • ból nasilający się podczas oddawania moczu.

Mężczyźni najczęściej są jedynie nosicielami choroby. Dlatego bardzo często rzęsistek pochwowy nie wywołuje u nich objawów. Rzęsistkowica ujawnia się mniej więcej po trzech dniach od zakażenia.

4. Rzęsistek pochwowy - diagnostyka zakażenia

Żeby móc zdiagnozować obecność rzęsistka pochwowego, należy pobrać wymaz z pochwy kobiety. Ową próbkę trzeba przepadać laboratoryjnie. U mężczyzn wymaz pobiera się z cewki moczowej. Nawet jeżeli rzęsistkowica wystąpiła jedynie u kobiety, leczenie powinno objąć również partnera. Lekarz przypisze leki przeciwpasożytnicze. Leczenie rzęsistkowicy jest stosunkowo szybkie.

5. Rzęsistek pochwowy - zapobieganie

Upławy, nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych to kłopotliwe objawy zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Zakażeniu lepiej zapobiegać. W tym celu warto pamiętać o kilku zasadach. Należy przestrzegać higieny osobistej, unikać wspólnych sanitariatów, używać własnych przyrządów toaletowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze