Trwa ładowanie...

Rzeżączka może przenosić się przez pocałunek. Wzrost zachorowań

Avatar placeholder
09.09.2021 09:42
Australijskie badania wykazały, że rzeżączką można zarazić się przez pocałunek
Australijskie badania wykazały, że rzeżączką można zarazić się przez pocałunek (123rf.com)

Ryzykowny seks bez zabezpieczeń może skończyć się niechcianą ciążą lub chorobą weneryczną. Nowe badania wykazały, że do zarażenia się rzeżączką wystarczy czuły pocałunek.

spis treści

1. Drogi zakażenia rzeżączki

Rzeżączka może przenosić się przez pocałunki - ostrzegają lekarze. Uważa się, że ryzyko zarażenia przez całowanie może być wyższe niż przez seks oralny.

Badacze z Monash University oraz z Melbourne Sexual Health Centre w Australii zbadali 3 tys. mężczyzn o różnych orientacjach seksualnych. Wyniki były zaskakujące.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Rzeżączkę znacznie częściej znajdowano w gardle niż na penisie lub w odbycie. Choroba przenosiła się, jak wykazały analizy, z ust do ust.

Z grona badanych mężczyzn rzeżączkę stwierdzono u blisko 7 proc. w ustach, u 6 proc. w odbycie i u 3 proc. na penisie.

Największy odsetek zachorowań był wśród mężczyzn, którzy na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy nie uprawiali seksu, a jedynie wymieniali pocałunki. Osoby, które uprawiały seks bez całowania, najrzadziej chorowały na rzeżączkę.

Zlokalizowana w gardle rzeżączka może powodować ból gardła oraz obrzęki węzłów chłonnych. Odpowiedzialny za badania Eric Chow przyznaje, że już od lat 70. XX wieku mówiono o ryzyku zarażania rzeżączką przez całowanie. Obecne badania potwierdziły te obawy.

2. Profilaktyka i leczenie rzeżączki

Badacze podpowiadają, że pomocne może być płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi w celu eliminacji bakterii. Zauważalny jest jednak wzost zakażeń rzeżączką oporną na znane metody leczenia. Coraz słabiej działają znane antybiotyki.

Zwykle mówi się o konieczności stosowania zabezpieczeń podczas kontaktu waginalnego, oralnego lub analnego. Całowanie uważano za bezpieczne, nawet w kontekście wirusa HIV.

Rzeżączka na narządach płciowych u kobiet powoduje upławy z pochwy, ból, pieczenie, a nawet krwawienia. Może dojść do infekcji w obrębie macicy i jajników.

Choroby weneryczne, na które zapadają mężczyźni
Choroby weneryczne, na które zapadają mężczyźni [6 zdjęć]

Choroby weneryczne dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Osoby aktywne seksualne mogą się zarazić,

zobacz galerię

Rzeżączka może upośledzać płodność, a u kobiet w ciąży skutkować poronieniem. U mężczyzn pojawia się wydzielina z penisa, obrzęk napletka oraz stosunkowo rzadko ból jąder.

Choroby, takie jak rzeżączka, chlamydia czy brodawki wirusowe na narządach płciowych są coraz częściej diagnozowane. Nierzadko osoba zakażona nie jest tego świadoma i w ten sposób przekazuje problem następnym partnerom.

Lekarze podkreślają, że nigdy nie należy zapominać o używaniu prezerwatyw podczas seksu. Większe bezpieczeństwo gwarantuje również współżycie z jednym partnerem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze