Trwa ładowanie...

Rzeżączka może przenosić się przez pocałunek. Wzrost zachorowań

Ryzykowny seks bez zabezpieczeń może skończyć się niechcianą ciążą lub chorobą weneryczną. Nowe badania wykazały, że do zarażenia się rzeżączką wystarczy czuły pocałunek.

spis treści

1. Drogi zakażenia rzeżączki

Rzeżączka może przenosić się przez pocałunki - ostrzegają lekarze. Uważa się, że ryzyko zarażenia przez całowanie może być wyższe niż przez seks oralny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Badacze z Monash University oraz z Melbourne Sexual Health Centre w Australii zbadali 3 tys. mężczyzn o różnych orientacjach seksualnych. Wyniki były zaskakujące.

Rzeżączkę znacznie częściej znajdowano w gardle niż na penisie lub w odbycie. Choroba przenosiła się, jak wykazały analizy, z ust do ust.

Z grona badanych mężczyzn rzeżączkę stwierdzono u blisko 7 proc. w ustach, u 6 proc. w odbycie i u 3 proc. na penisie.

Największy odsetek zachorowań był wśród mężczyzn, którzy na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy nie uprawiali seksu, a jedynie wymieniali pocałunki. Osoby, które uprawiały seks bez całowania, najrzadziej chorowały na rzeżączkę.

Zlokalizowana w gardle rzeżączka może powodować ból gardła oraz obrzęki węzłów chłonnych. Odpowiedzialny za badania Eric Chow przyznaje, że już od lat 70. XX wieku mówiono o ryzyku zarażania rzeżączką przez całowanie. Obecne badania potwierdziły te obawy.

2. Profilaktyka i leczenie rzeżączki

Badacze podpowiadają, że pomocne może być płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi w celu eliminacji bakterii. Zauważalny jest jednak wzost zakażeń rzeżączką oporną na znane metody leczenia. Coraz słabiej działają znane antybiotyki.

Zwykle mówi się o konieczności stosowania zabezpieczeń podczas kontaktu waginalnego, oralnego lub analnego. Całowanie uważano za bezpieczne, nawet w kontekście wirusa HIV.

Rzeżączka na narządach płciowych u kobiet powoduje upławy z pochwy, ból, pieczenie, a nawet krwawienia. Może dojść do infekcji w obrębie macicy i jajników.

Choroby weneryczne, na które zapadają mężczyźni
Choroby weneryczne, na które zapadają mężczyźni [6 zdjęć]

Choroby weneryczne dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Osoby aktywne seksualne mogą się zarazić,

zobacz galerię

Rzeżączka może upośledzać płodność, a u kobiet w ciąży skutkować poronieniem. U mężczyzn pojawia się wydzielina z penisa, obrzęk napletka oraz stosunkowo rzadko ból jąder.

Choroby, takie jak rzeżączka, chlamydia czy brodawki wirusowe na narządach płciowych są coraz częściej diagnozowane. Nierzadko osoba zakażona nie jest tego świadoma i w ten sposób przekazuje problem następnym partnerom.

Lekarze podkreślają, że nigdy nie należy zapominać o używaniu prezerwatyw podczas seksu. Większe bezpieczeństwo gwarantuje również współżycie z jednym partnerem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza