Trwa ładowanie...

Rzeżączkowe zapalenie gardła - przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
21.04.2022 12:47
Rzeżączkowe zapalenie gardła
Rzeżączkowe zapalenie gardła (Adobe Stock)

Rzeżączkowe zapalenie gardła jest jedną z postaci powszechnej choroby przenoszonej drogą kontaktów seksualnych, jaką jest rzeżączka. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne dwoinki rzeżączki. Infekcja w większości przypadków przebiega bezobjawowo, potrafi być jednak groźna. To dlatego tak ważne jest jej rozpoznanie i leczenie.

spis treści

1. Co to jest rzeżączkowe zapalenie gardła?

Rzeżączkowe zapalenie gardła jest chorobą wywoływana przez bakterię – dwoinkę rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), która należy do gonokoków. Drobnoustroje infekują gardło na drodze niezabezpieczonego stosunku oralnego.

Dwoinka rzeżączki to Gram-ujemna bakteria tlenowa: nieruchliwa i niewytwarzająca przetrwalników. Ma kształt ziarenek kawy ułożonych po dwa i zwróconych do siebie powierzchniami wklęsłymi. Żyje zwykle w wilgotnych okolicach ciała, np. jamie ustnej, drogach moczowo-płciowych czy odbytnicy. Patogen wywołuje rzeżączkę (Gonorrhoea), znaną też pod nazwą tryper czy gonorea. Zalicza się ją do grupy chorób przenoszonych drogą płciową.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy rzeżączkowego zapalenia gardła

W zdecydowanej większości, bowiem w około 90 % przypadków, zakażenie rzeżączkowym zapaleniem gardła przebiega bezobjawowo. Symptomy, jeśli się pojawią, to:

 • silny ból gardła pojawiający się w czasie przełykania,
 • zaczerwienienie gardła,
 • obrzęk łuków podniebiennych,
 • wzrost lepkości śliny,
 • cuchnący oddech,
 • ropna wydzielina, która pojawia się na tylnej ścianie gardła i migdałkach,
 • bolesne niewielkie owrzodzenia błony śluzowej,
 • żywoczerwone, wrażliwe dziąsła, którym może towarzyszyć martwica brodawek międzyzębowych lub owrzodzenie języka,
 • bolesne, powiększone okoliczne węzły chłonne,
 • podwyższona temperatura ciała.

3. Inne postaci objawy rzeżączki

W przeważającej większości przypadków lokalizacja objawów rzeżączki jest związana z drogą zakażenia i miejscem wniknięcia patogenów do organizmu. Ponieważ jednak gonokoki mogą przeniknąć do krwiobiegu i wędrować z prądem krwi do różnych narządów, często wywołują w nich stany zapalne. Tym samym zainfekowanie dwoinką Neisseria gonorrhoea może prowadzić nie tylko do rzeżączkowego zapalenia gardła, ale i:

Rzeżączka umiejscowiona poza narządami płciowymi może także przybrać postać:

 • rzeżączkowego zapalenia odbytu i odbytnicy (u osób uprawiających seks analny). W przypadku objawowego zapalenia występuje pieczenie, świąd odbytu, śluzowa wydzielina z odbytu oraz zaburzenia w oddawaniu stolca. Choroba może przebiegać bezobjawowo,
 • rzeżączkowego zapalenia spojówek, które obserwuje się głównie u niemowląt. Jest wywołane zakażeniem podczas porodu. U dorosłych pojawia się bardzo rzadko,
 • rozsianego zakażenia rzeżączkowego, co oznacza rozsiew bakterii drogą krwi. Objawy to gorączka, bóle stawów, zmiany skórne - głównie na dłoniach i stopach (pojawia się charakterystyczna krosta otoczona obwódką zapalną). Rzeżączka rozwija się jednak głównie w cewce moczowej i narządach rodnych.

Rzeżączka u mężczyzn najczęściej przyjmuje postać zapalenia przedniego odcinka cewki moczowej. Do typowych objawów należy gęsty ropny wyciek z cewki moczowej, a także ból i pieczenie w cewce moczowej nasilające się podczas oddawania moczu. Mogą się również ujawnić dyskomfort i dolegliwości bólowe przy wzwodzie.

Rzeżączka u kobiet manifestuje się najczęściej jako rzeżączkowe zapalenie szyjki macicy, ostre zapalenie cewki moczowej czy zapalenia gruczołów Bartholina. Do typowych objawów zalicza się:

## Diagnostyka i leczenie rzeżączkowego zapalenia gardła

W przypadku podejrzenia rzeżączkowego zapalenia gardła, chory powinien zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Rozpoznanie rzeżączkowego zapalenia gardła umożliwia wywiad i badanie lekarskie, a także badania laboratoryjne. Do metod diagnostycznych stosowanych w celu identyfikacji N. gonorrhoeae z wydzieliny gardła należy: test amplifikacji kwasów nukleinowych (ang. nucleid acid amplification test – NAAT), hodowla na podłożach selektywnych z dodatkiem substancji hamujących wzrost innych drobnoustrojów.

W leczeniu rzeżączkowego zapalenia gardła stosuje się antybiotyki: cefalosporyny III generacji i fluorochinolony, w dawce jednorazowej, tak domięśniowo, jak i doustnie. Rzeżączka gardła jest chorobą, którą trzeba leczyć, ale i można jej zapobiegać. Ponieważ do infekcji gardła dochodzi na drodze stosunku oralnego, bardzo ważne jest stosowanie prezerwatywy lub zaniechanie kontaktów intymnych z osobą, co do której zdrowia nie ma pewności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze