Trwa ładowanie...

Są młodzi, wysportowani. "To u nich rak jądra występuje najczęściej"

 Patrycja Pupiec
06.11.2023 18:39
Objawem jest ból pleców. "Pojawiają się przerzuty na kości"
Objawem jest ból pleców. "Pojawiają się przerzuty na kości" (Getty Images)

Każdy mężczyzna jest narażony na zachorowanie, ale najczęściej atakuje młodych. Do wykrycia raka jądra wystarczy samobadanie, które można zrobić w domowym zaciszu, ale niewielu Polaków wie, jak je wykonać. - Guzek jest kluczowym symptomem - wskazuje urolog Paweł Salwa.

spis treści

1. "Laik zauważy, że dzieje się coś nieprawidłowego"

- Młodzi mężczyźni czują się jak bogowie, a to u nich rak jądra występuje najczęściej. Szczególnie w pamięci utkwił mi pacjent, który był strażakiem. Na co dzień ratował czyjeś życie, a potem musiał zawalczyć o swoje. Silny, rosły, wysportowany, młody, czyli typowy przykład pacjenta z rakiem jądra. Widziałem, jak po operacji i chemioterapii marniał w oczach, ale jak wielu chorych, szybko wrócił do zdrowia i dziś jest wolny od raka - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie urolog Paweł Salwa.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się nieco ponad tysiąc zachorowań na raka jądra. To lokuje schorzenie na odległych pozycjach w porównaniu z innymi chorobami pod względem liczby diagnoz. Bywa nazywany chorobą młodych mężczyzn, bo właśnie tę grupę atakuje szczególnie często.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Rak jądra diagnozowany jest nawet u nastolatków, czyli znacznie wcześniej niż w przypadku innych nowotworów. Według krajowych szacunków obecnie żyje z nim ok. 14 tys. mężczyzn, ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie zdiagnozowanie problemu na wczesnym stadium rozwoju.

Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami cierpiącymi na raka prostaty oraz raka jądra. Jedną z inicjatyw ważnych dla tego okresu jest Movember, czyli akcja społeczna zapoczątkowana w 1999 r. W ramach przedsięwzięcia panowie zapuszczają wąsy i zachęcają innych do profilaktyki.

Urolog zaznacza, że jądra są znacznie prostszym materiałem do samobadania niż kobiece piersi, dlatego mężczyźni nie powinni się obawiać i wykonywać je przy każdej możliwej okazji, np. podczas brania prysznica.

- Jądra są odpowiednikiem kobiecych jajników, ale natura tak to wymyśliła, że w przeciwieństwie do narządów kobiecych, znajdują się na zewnątrz w worku mosznowym, więc łatwo można wykonać samobadanie. Rak jądra jest zmianą tak oczywistą, że każdy laik zauważy, iż dzieje się coś nieprawidłowego - przekonuje specjalista.

2. Główny objaw raka jądra

Diagnoza raka jądra to nie wyrok, ale kluczowe jest jego zdiagnozowanie. - Nowotwory jąder łatwo wykryć, ale potrafią szybko rosnąć. Często zdarza się tak, że bardzo szybko przechodzi od wczesnego do średniego stadium - wyjaśnia dr Paweł Salwa.

Specjalista wskazuje na główny objaw raka jądra. - Guzek jest kluczowym symptomem. W zależności od tego, jak długo mężczyzna choruje, może także uskarżać się na ciążenie jąder. Narządy objęte nowotworem mogą być również nieco większe - wyjaśnia dr Paweł Salwa.

- Ból występuje rzadko i nie jest charakterystycznym symptomem raka jądra, więc nie czekajmy na ten sygnał. Gdy raka jądra się przegapi, pojawiają się przerzuty na kości, którym często towarzyszy ból pleców. Potem pacjent idzie do ortopedy, bo myśli, że ma problemy z plecami, a okazuje się, że to rak jądra - dodaje.

Nie bez powodu rak jądra nazywany jest chorobą młodych mężczyzn. Ekspert wskazuje na dwa główne szczyty zachorowań. - Pierwszy pik stanowią młodzi dorośli w wieku 20-30 lat. Drugi jest mniejszy i dotyczy znacznie starszych panów, czyli tych, którzy mają ok. 60-70 lat - mówi dr Salwa.

- Wiem, że młody mężczyzna w trakcie leczenia onkologicznego to obraz poruszający, ale to także zwrócenie uwagi na fakt, że panowie powinni mieć się na baczności, bo każdy z nich jest w grupie ryzyka - podkreśla lekarz.

3. Urolog wyjaśnia, jak wykonać samobadanie jąder

Dr Salwa wskazuje, jak rozpoznać, że coś jest nie tak. - Zdrowe jądro ma sprężystą, jędrną konsystencję, którą można porównać do kauczuku, a jeśli miałbym podać odpowiednik w ludzkim ciele, najlepiej zobrazuje to kłąb kciuka, czyli mięsień znajdujący się u nasady kciuka - zaznacza.

- Natomiast gdy zaciśniemy dłoń w pięść, pojawiają się kłykcie, czyli takie "wystające kostki", które są twarde jak kamień. Taką konsystencję ma część jądra objęta chorobą nowotworową, więc nie da się tego pomylić - dodaje.

- Zasadniczo nowotwory jąder są bardzo dobrze wyleczalne. Mówimy tutaj o wyleczalności na poziomie ponad 90 proc. Rak jąder, podobnie do innych chorób nowotworowych, to nie jest jedno schorzenie, tylko są różne podtypy. Można mieć mniej szczęścia lub mieć go trochę więcej w tym nieszczęściu - zaznacza.

Najważniejszym elementem leczenia jest usunięcie chorego jądra. - Od razu uspokajam wszystkich panów, którzy się tego obawiają: mamy je przecież dwa. Jeżeli drugie jądro działa prawidłowo, to zarówno dla szczęścia seksualnego, jak i rozrodczego wystarczy, więc nie ma powodów do zamartwień - uspokaja urolog.

- Nie ma także większego problemu estetycznego. Nie należy się bać, że człowiek dziwnie wygląda bez jednego jądra, bo są różne upodobania seksualne, a niektórym kobietom właśnie taki wygląd przypada do gustu. Są protezy jąder, których osoby postronne nie rozróżnią gołym okiem - dodaje.

- Nie generujmy więc sobie kompleksów, a jeśli choroba była ograniczona do jądra, operacja daje duże szanse na to, by sprawę zakończyć. Jeżeli stadium było bardziej zaawansowane, zaleca się chemioterapię - zakańcza dr Salwa.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze