Trwa ładowanie...

Sapka niemowlęca - przyczyny, objawy, leczenie. Jak sobie z nią radzić?

Avatar placeholder
30.03.2021 15:26
Sapka niemowlęca pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka.
Sapka niemowlęca pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. (pixabay)

Sapka niemowlęca to częsta przypadłość maluchów. Jej objawy, czyli posapywanie, furczenie czy pochrapywanie, które słychać podczas oddychania, wzbudzają niepokój wielu rodziców. Najczęściej zupełnie niepotrzebnie. Co warto wiedzieć o tej przypadłości? Jakie są jej przyczyny? Jak sobie z nią radzić?

spis treści

1. Objawy sapki niemowlęcej

Sapka niemowlęca najczęściej pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka. Dlaczego? Maluchy nie potrafią oddychać przez usta, nabierają i wypuszczają powietrze wyłącznie przez nos.

Ponieważ jednak jego wąskie przewody bywają zanieczyszczone lub zatkane, podczas oddychania pojawia się charakterystyczne posapywanie, furczenie, świszczenie czy pochrapywanie, czyli właśnie sapka. Najbardziej charakterystycznym objawem sapki jest spłycony, krótki oddech oraz niepokojące rodziców odgłosy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Sapka niemowlęca jest dla dziecka bardzo uciążliwa, ponieważ oznacza trudności w nabieraniu powietrza. Na szczęście im niemowlę jest starsze, tym dolegliwości związane z nagromadzeniem wydzieliny czy obrzękiem pojawiają się rzadziej. Ostatecznie przypadłość zwykle mija samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach.

2. Przyczyny sapki niemowlęcej

Sapka wynika z niedrożności nosa, który jest naturalnym filtrem. Znajdujące się w nim rzęski wyłapują patogeny i nie pozwalają przedostać się im głębiej. Nos zatrzymuje drobnoustroje oraz wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.

Sapka pojawia się w wyniku zatkania nosa dziecka. Winny jest śluz, kurz czy resztki ulanego pokarmu. Sprzyja jej alergia, najczęściej na białka mleka, infekcje, a także suche, ciepłe powietrze oraz rzadkie wietrzenie pomieszczeń.

Nie bez znaczenia jest mała ilość spacerów i przebywanie w pomieszczeniach. To dlatego sapka niemowlęca pojawia się najczęściej późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, w sezonie grzewczym. Rzadziej latem.

Sapka u noworodka czy niemowlaka jest często mylona przez rodziców z katarem. Trzeba jednak pamiętać, że sapka to nie katar, który jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych.

Przy sapce nie pojawia się wyciek związany ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa, a także inne objawy choroby (takie jak gorączka czy kaszel).

Jak rozpoznać sapkę? Jeśli maluch ciężko oddycha, ale jego nosek nie jest zatkany wydzieliną i nic z niego nie cieknie, to najprawdopodobniej nie jest katar, a sapka.

3. Sapka niemowlęca: co robić? Jak sobie z nią radzić?

Do zatkania noska najczęściej dochodzi w wyniku zalegania w nim różnych substancji, takich jak śluz, łzy, zanieczyszczenia czy resztki ulanego pokarmu. To siłą rzeczy utrudnia oddychanie, jedzenie i spanie. Bardzo ważne więc jest, aby oczyszczać nosek dziecka. Co robić?

Nawilżać otwory nosowe roztworem soli fizjologicznej. Należy ją wkroplić po jednej kropli do każdej dziurki nosa. Roztwór oczyści nos, rozpuści zalegającą w nim wydzielinę. Następnie – jeśli trzeba - można zastosować gumową gruszkę.

Podczas zabiegu oczyszczania nosa maluch nie powinien leżeć na plecach, a na boku lub brzuchu. Warto również oczyszczać okolicę noska, nawilżając je chusteczką zmoczoną w wodzie.

Nie mniej ważna jest jakość powietrza w mieszkaniu. Należy zadbać o jego optymalną temperaturę oraz wilgotność. Mieszkanie trzeba często wietrzyć i nie przegrzewać. Do nawilżania powietrza warto użyć tradycyjnego lub ultradźwiękowego nawilżacza do powietrza lub rozłożyć na kaloryferze mokre ręczniki.

Jeśli maluch ma problemy z jedzeniem, warto karmić go częściej, mniejszymi porcjami. Objawy dolegliwości można zmniejszyć poprzez zmianę techniki karmienia. Bardzo ważne jest optymalne nawadnianie organizmu. Trzeba także dbać o codzienny spacer.

4. Sapka niemowlęca: kiedy iść do lekarza?

Sapka niemowlęca nie wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Warto jednak podzielić się informacją na jej temat podczas wizyty kontrolnej. Przypadłość zwykle nie jest groźna. Jeśli jednak odgłosy wydają się niepokojące, a dyskomfort wyjątkowo uprzykrza dziecku życie, warto skonsultować się z lekarzem.

Trzeba pamiętać, że sapka nie tylko przeszkadza w oddychaniu, jedzeniu czy spaniu, ale zlekceważona może pogłębić trudności związane z prawidłowy oddychaniem. Kiedy nos jest niedrożny i nie może prawidłowo pracować, wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji i innych problemów w obrębie górnych dróg oddechowych.

Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy sapka niemowlęca:

  • pomimo domowych sposobów na pozbycie się dolegliwości nie ustępuje,
  • pojawiają się napady duszności,
  • w czasie snu obserwuje się u malucha bezdech.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze