Schemat żywienia niemowląt - prawidłowe żywienie, produkty mleczne i mięso
Odpowiednie żywienie niemowląt to przedmiot troski każdego rodzica, ponieważ od niego zależy jego prawidłowy rozwój. Świeżo upieczeni rodzice zwykle nie wiedzą, jakie produkty i kiedy można wprowadzać do diety malucha, dlatego też warto poświęcić karmieniu niemowląt trochę uwagi. Jak pokazuje schemat żywienia niemowląt, dieta niemowlaka nie jest szczególnie skomplikowana, ale należy pamiętać o kilku istotnych sprawach.
1. Schemat żywienia niemowląt - prawidłowe żywienie
Prawidłowy schemat żywienia niemowląt mówi, że przez pierwsze sześć miesięcy życia zalecane jest wyłącznie karmienie piersią. Od szóstego miesiąca życia niemowlęcia karmionego piersią (i od około 5 miesiąca dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym) do diety włącza się powoli inne pokarmy, takie jak wyciskany sok z jabłka lub marchewki (produkty te nie są alergizujące).
Istotne jest, aby na początku podawać płynną konsystencję nowych produktów i dopiero w miarę upływu czasu wprowadzić papki (starte jabłko lub zmiksowana gotowana marchew) – jest to bowiem okres, kiedy dziecko uczy się dopiero obchodzić z pokarmem stałym. Jednymi z pierwszych pokarmów uzupełniających są również kaszki i kleiki dla dzieci. Zalecane jest, aby każdy produkt wprowadzać pojedynczo i urozmaicać karmienie niemowląt jednym rodzajem jedzenia co trzy dni. W ten sposób będzie możliwe zauważenie potencjalnej reakcji alergicznej na dany produkt.
W szóstym miesiącu życia do schematu żywienia niemowąt należy wprowadzić gluten do diety dziecka. Początkowo powinny to być niewielkie ilości, np. pół łyżeczki kaszki mannej wymieszanej z odciągniętym pokarmem lub mlekiem modyfikowanym. Od siódmego miesiąca życia do zupki dodajemy mięso lub rybę (1-2 razy w tygodniu).
Między siódmym a dziewiątym miesiącem życia należy dodawać 1/2 ugotowanego i posiekanego żółtka do zupek co drugi dzień. Od dziesiątego miesiąca życia dziecka zaczynamy podawać pieczywo, sucharki, biszkopty. Dieta dziecka po jedenastym miesiącu życia powinna zostać urozmaicona w produkty mleczne, takie jak twarożek, kefir czy jogurt.
Po dwunastym miesiącu dieta dziecka staje się coraz bardziej podobna do normalnej, zdrowej i pełnowartościowej diety dorosłego człowieka. Jak podawać niemowlęciu warzywa i owoce? Obrane warzywa należy ugotować, aż staną się miękkie. Następnie zmiksować blenderem lub rozdrobnić do konsystencji „papki”. W takiej postaci dobrze sprawdza się większość warzyw: ziemniaki, marchew, pietruszka, seler.
Surowym warzywem, które można podać starszemu niemowlęciu, jest dojrzałe awokado. Wiele owoców jest miękkich nawet bez gotowania, na przykład brzoskwinie, śliwki, jeżyny i banany. Nie poleca się truskawek, które mogą uczulać. Owoce miękkie wystarczy rozdrobnić lub krótko miksować blenderem, aby ułatwić dziecku jedzenie. Twardsze owoce, takie jak jabłka i gruszki, można utrzeć, dłużej miksować, podać w formie sosu lub upiec je.
2. Schemat żywienia niemowląt - produkty mleczne i mięso
Produkty mleczne to doskonałe źródło wapnia, jednak wiele dzieci jest na nie uczulone. Dlatego należy obserwować, czy nasze niemowlę nie cierpi na problemy trawienne, takie jak biegunka, nadmiar gazów czy ulewanie się. Wysypka także świadczy o alergii.
Zdrowym wyborem jest na przykład jogurt, do którego można dodać rozdrobnione owoce. Żółty ser to kolejny dobry pomysł na wprowadzenie produktów mlecznych do diety niemowlaka, podobnie zresztą jak ser biały, który jest łatwy do przeżucia i połknięcia. Należy jednak pamiętać, by produkty mleczne wprowadzać stopniowo i po jedenastym miesiącu życia dziecka.
Warto wiedzieć:
Mięso jest źródłem żelaza, dlatego warto wprowadzić je do diety niemowlaka. Najlepiej zaczekać z tym do czasu, aż dziecko jest w stanie jeść inne stałe produkty, na przykład przeciery, zupki jarzynowe, czyli ok. siódmego miesiąca życia niemowlęcia. Poleca się mięso indycze, cielęcinę, jagnięcinę, królika czy kurczaka. Przed podaniem należy zmiksować mięso razem z zupką.
Karmienie niemowląt i kolejne etapy wdrażania nowych produktów do diety dziecka mogą stanowić dla rodziców ogromną przygodę. Wystarczy poznać schemat żywienia niemowląt i trzymać się kilku sprawdzonych zasad, aby dziecko rosło zdrowo.
Monika Łapczyńska
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.