Schyłek lata – co nas uczula i jak sobie z tym radzić?

Dni są wprawdzie wyraźnie krótsze niż na początku lata, nadal jednak możemy cieszyć się ciepłym słońcem i aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Co jeśli przyroda stara się być naszym wrogiem? Jak połączyć radość przebywania poza domem z dokuczliwą alergią?

Według najnowszych danych Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) już 150 mln Europejczyków cierpi na przewlekłe choroby alergiczne, blisko 100 mln choruje na alergiczny nieżyt nosa, a 70 mln na astmę. Szacuje się również, że do 2025 roku ponad 50 proc. mieszkańców starego kontynentu będzie cierpieć przynajmniej na jeden typ alergii.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa (ANN), nazywany również pyłkowicą, katarem siennym, katarem alergicznym, zapaleniem błony śluzowej lub gorączką sienną, jest schorzeniem, które dotyka blisko 200 mln ludzi na całym świecie. W ciągu ostatnich trzech dekad, w Europie i w USA, ANN stał się najczęstszą przewlekłą chorobą infekcyjną dróg oddechowych, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Do wystąpienia ANN dochodzi po ekspozycji organizmu na alergen, na przykład pyłek rośliny, który łącząc się w organizmie alergika z immunoglobulinami klasy IgE, uwalnia histaminę. Substancja ta mobilizuje układ odpornościowy do walki z alergenem. Jednak to, co zwykle pomaga w ochronie organizmu przed infekcją, w tym przypadku szkodzi, wywołując dotkliwe dla zdrowia objawy chorobowe.

Podstawowe objawy alergicznego nieżytu nosa to wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, niedrożność nosa, kichanie, a także świąd, którego symptomami są zaczerwienienie i łzawienie oczu. Dodatkowymi objawami, na które uskarżają się pacjenci cierpiący na ANN, są między innymi ból lub blokada uszu, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, przytępiony zmysł powonienia, świąd gardła, uczucie ucisku w gardle i kaszel. Kataru siennego nie należy bagatelizować – powikłania przy tej chorobie mogą prowadzić do wystąpienia astmy oskrzelowej.

Jak poradzić sobie z alergią?

W alergiach sezonowych, czyli uczuleniach na pyłki roślin i zarodki grzybów, leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu leków zawierających substancje zapobiegające łączeniu się histaminy z receptorami w błonie śluzowej nosa i spojówek. Leki te, zwane lekami przeciw- lub antyhistaminowymi, nie dopuszczają do pojawienia się wczesnych objawów choroby, a także łagodzą dolegliwości, które już wystąpiły.

Nowoczesne preparaty zwalczające alergiczny nieżyt nosa, jak Allegra, mają tę ogromną zaletę, że z reguły nie powodują senności ani zaburzeń koncentracji. Podejmując walkę z alergią, warto przede wszystkim skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni, co nas uczula, i pomoże nam wybrać odpowiedni dla naszego stanu zdrowia sposób leczenia.

Jakie rośliny pylą we wrześniu?

Powinniśmy przygotować się na wysokie stężenie pyłku bylicy. Roślina ta porasta rowy, hałdy piasku i nieużytki, występując praktycznie w całym kraju. Na wrzesień przypada również okres intensywnego pylenia pokrzywy. Pozytywna informacja jest taka, że ziarna pyłku pokrzywy nie wykazują silnych właściwości uczulających, więc nie stanowią dużego zagrożenia dla osób uczulonych.

W powietrzu są obecne również pyłki komosy oraz (w zachodnich rejonach kraju, na Lubelszczyźnie i w Małopolsce) pyłki ambrozji – ich stężenie jest jednak niskie. Dodatkowo uczulać mogą zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Nadal pylą trawy, jednak dużo mniej intensywnie niż na początku lata.

Wiem, co i kiedy pyli – co dalej?

Musimy uświadomić sobie jedno: katar sienny to nie jednorazowa przypadłość. Cierpiąc „tylko” na jego odmianę sezonową, najprawdopodobniej będziemy mieć z nim do czynienia każdego roku przez całe swoje życie. Z tego względu warto zapoznać się ze szczegółowym kalendarzem pylenia roślin i zaglądać do niego za każdym razem, gdy planujemy dłuższy lub krótszy wyjazd.

Poziom stężenia pyłków w powietrzu zmienia się bowiem wraz z warunkami atmosferycznymi. Nad morzem stężenie pyłków traw będzie dużo mniejsze niż w innych rejonach kraju z powodu niższej temperatury powietrza i wyższej wilgotności.

Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą, która będzie towarzyszyć nam całe życie. Nie znaczy to jednak, że musimy zamknąć się w czterech ścianach i zrezygnować z wycieczek, spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Jedyne, co musimy zrobić, to dokładnie poznać alergię i nauczyć się z nią żyć. Przyjmując odpowiednie leki i dostosowując czas odpoczynku do kalendarza pyleń, możemy w pełni cieszyć się słońcem i podróżami.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Reakcja alergiczna
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Reakcja alergiczna
Reakcja alergiczna

Reakcja alergiczna po wysiłku fizycznym

Dotychczas znane są dwa rodzaje chorób alergicznych, których objawy występują po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Należą do nich reakcja (...) anafilaktyczna indukowana wysiłkiem (ang. excersise-induced anaphylaxis,...

Reakcja alergiczna

Pierwsza pomoc w alergii

alergii Reakcje alergiczne mogą wyglądać różnie i mieć różny stopień zaawansowania przy każdej kolejnej reakcji występującej w organizmie. Ważne (...) , powstające w wyniku reakcji...

Reakcja alergiczna

Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie

Wiele osób ma alergię na wino i nawet o tym nie wie

, które można również znaleźć w piwie i mocnych alkoholach, może spowodować reakcję zbliżoną do alergicznej. Jednak czerwone wino najczęściej powoduje (...) niefortunną reakcję, specyficzny typ alergenu...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Dlaczego zdradzamy? (WIDEO)

#dziejesienazywo: Dlaczego zdradzamy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Zdrada tak naprawdę towarzyszy każdemu z nas, w różnych odsłonach, jak mówi poetka, publicystka i psychoterapeutka Katarzyna Miller. Aleksandra Figura, psycholog z Centrum Probalans mówi o tym, co prowadzi nas do zdrady. Zwykle są to ciekawość, ale przede...

Chrapanie - przyczyny, objawy, leczenie

Jak sobie radzić z chrapaniem? (WIDEO)

Jak sobie radzić z chrapaniem? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak sobie radzić z chrapaniem? Chrapanie może utrudniać życie nie tylko osobie chrapiącej, ale i jej otoczeniu. Osoby chrapiące będące w związkach (...) często decydują się na oddzielne sypialnie, choć i to nie zawsze pomaga. O tym,...

Stres

Masz zszargane nerwy? Stres może zabić

Masz zszargane nerwy? Stres może zabić

tego, jakie skutki może mieć ciągłe narażenie na stres, nadal nie potrafimy sobie z nim radzić. Dlaczego? Ponieważ leczymy skutek, a nie przyczynę (...) równowagę i sprawią, że będziemy bardziej odporni na nerwy. Jak radzić...