Trwa ładowanie...

Playlista, która podnosi na duchu

Neurolog z Uniwersytetu w Groningen w Holandii stworzył listę utworów, dzięki którym, jak twierdzi, można poczuć się szczęśliwszym i skutecznie poprawić nastrój. Wyniki badań lekarz opublikował na swoim blogu.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

1. Radosne hity

Wśród piosenek, które skutecznie podnoszą na duchu, znalazły się: na pierwszym miejscu „Don't stop me now” zespołu Queen, drugie miejsce zajęła ABBA z utworem „Dancing Queen”, a trzecie „Good Vibrations” The Beach Boys. Oprócz pierwszej trójki na playliście, którą stworzył dr Jacob Jolij, są także: „Uptown Girl” Billy'ego Joela, „Eye of the Tiger” Survivor, „I'm A Believer” The Monkees, „Girls Just Want To Have Fun” Cyndi Lauper, „Livin' On A Prayer” Bon Jovi, „I Will Survive” Glorii Gaynor i „Walking On Sunshine” Katriny & The Waves.

2. Klucz do szczęścia

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy ALBA – brytyjskiej sieci sprzedaży urządzeń elektronicznych. Neurolog, dr Jacob Jolij, przeprowadził ankietę wśród klientów na terenie Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Każdego biorącego udział w badaniach pytał o to, jakich piosenek słucha, kiedy chce poczuć się szczęśliwszym oraz o ogólne upodobania muzyczne.

– Nie było łatwo zdefiniować, które wśród ogromnej ilości wymienionych utworów rzeczywiście potrafią poprawić nastrój, ponieważ nakładały się na to uwarunkowania społeczne i osobiste preferencje badanych – napisał na swoim blogu neurolog.

Najlepszym sposobem było opracowanie wzoru za pomocą liczb. Do analizy lekarz wykorzystał więc takie cechy jak tempo i dominantę – wartość, która w danym zbiorze występuje najczęściej.

3. Zaskakujące wyniki?

Średnie tempo większości utworów było nieco wyższe niż to w przeciętnej, popularnej piosence z gatunku pop, które wynosi 118 uderzeń na minutę (BPM). W tych podnoszących na duchu wynosiło ono od 140 do 150 BPM. Dominantą okazała się tonacja.

– Zaledwie dwie lub trzy piosenki występowały w tonacji molowej, reszta w durowej – pisze dr Jolij. Lekarz zbadał również wartswę liryczną utworów. Wśród większośći wymienionych dominowały piosenki o pozytywnych wydarzeniach – chodzeniu na imprezy, plażę, spędzaniu czasu z ukochaną osobą, ale zdarzały się również takie, w których tekst nie miał żadnego związku z radosnymi przeżyciami.

– Wyniki badań raczej mnie nie zaskoczyły. Kluczem okazały się przede wszystkim tempo i tonacja – od 140 do 150 BPM w tonacji durowej. To jest obecnie przepis na piosenki, które sprawią, że poczujesz się dobrze, a twój nastrój zdecydowanie się poprawi – napisał na blogu neurolog.

Lekarz nie ukrywa, że badania prawdopodobnie nigdy nie zostaną zweryfikowane, ale i tak warto dodać kilka z utworów do swojej ulubionej playlisty. Być może to będzie właśnie skuteczną receptą na jesienną depresję i obniżony nastrój.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.