Trwa ładowanie...

Sekretarka - obowiązki, cechy, zarobki, problemy

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 23:19
Sekretarka medyczna stanowi ogromną pomoc dla lekarzy i pielęgniarek
Sekretarka medyczna stanowi ogromną pomoc dla lekarzy i pielęgniarek (123RF)

Lekarze mnóstwo czasu spędzają na uzupełnianiu dokumentacji pacjentów. Szansą na poprawę tej sytuacji jest zatrudnienie sekretarki medycznej, która w ramach obowiązującego prawa może uzupełniać wpisy w kartach chorych.

spis treści

1. Sekretarka - obowiązki

To jednak tylko jeden z jej obowiązków, których osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki medycznej ma całe mnóstwo. Jakie są zadania sekretarki medycznej? Należy do nich między innymi porządkowanie dokumentacji wewnętrznej placówki, jej kompletowanie i archiwizowanie, jak również wypisywanie (na zlecenie lekarza) skierowań na badania, zabiegi czy transport medyczny.

Do tego dochodzą obowiązki, jakie zwyczajowo wykonuje osoba prowadząca sekretariat – obsługa sprzętu biurowego, centrali telefonicznej i niezbędnych programów informatycznych, przyjmowanie i wydawanie korespondencji.

Zobacz film: "Zawody przyszłości. Potrzebnych umiejętności nie nauczysz się na studiach"

Taki wachlarz zadań sekretarki sprawia, że wiele osób nie chce pracować na tym stanowisku, zwłaszcza że osoba na nim pracująca często nie jest odpowiednio wynagradzana.

Pracując na stanowisku sekretarki medycznej otrzymywałam najniższą pensję, jaką mogłam mieć w ramach umowy o pracę – mówi Kasia z Bydgoszczy, która nie chce upubliczniać swoich prawdziwych danych.

Zatrudniono mnie w państwowym szpitalu. Na początku byłam bardzo zadowolona, ale potem nastąpiły zmiany kadrowe i pojawił się problem. Czułam się pracownikiem drugiej kategorii, i tak właśnie traktowali mnie lekarze. Najgorsze były jednak pielęgniarki.

Dla nich byłam zwykłą sekretarką, o czym przypominały mi na każdym kroku. Nie dałam rady funcjonować w takich warunkach. Teraz pracuję jako sekretarka medyczna w prywatnej klinice stomatologicznej. Zarobki mam wyższe, ale co najważniejszeczuję się potrzebna i szanowana.

2. Sekretarka - cechy

Osoba zatrudniona na stanowisku sekretarki medycznej ma ponadto bezpośredni kontakt z pacjentem. Komunikuje się z nimi, udziela informacji i umawia na wizyty. Nie są to zadania proste, bo chorzy, jak również ich rodziny czy opiekunowie, bywają niegrzeczni. Frustrację związaną z długim oczekiwaniem na wizytęczęsto wyładowują właśnie na osobie rejestrującej.

Nie było dnia, żebym nie słyszała zarzutów o chorym systemie. To jednak byłam w stanie zrozumieć.

Najgorsze były jednak bezpośrednie ataki na moją osobę. Pacjenci nie rozumieli, że robię to, na co pozwala mi prawo, system i przełożeni, i że to nie ode mnie zależy data konsultacji z lekarzem – wspomina Kasia.

O tym, że sekretarka medyczna to zawód wymagający, wspomina również koordynator ds. kursów zawodowych Marta Bross z SKK – Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy**.

Placówka ta oferuje naukę w szkołach policealnych, gdzie proponuje roczne studium sekretarek medycznych bądź krótszą formę w postaci kursu zawodowego.

Z jednej strony szkolimy naszych słuchaczy pod kątem wiedzy merytorycznej, z drugiej zaś – psychologicznej. Dużo czasu poświęcamy zagadnieniu podejścia do pacjenta, który w tym przypadku często jest osobą chorą i potrzebującą fachowego wsparcia.

Sekretarka medyczna stanowi ogromną pomoc dla lekarzy i pielęgniarek
Sekretarka medyczna stanowi ogromną pomoc dla lekarzy i pielęgniarek (123RF)

Jakie cechy sekretarki medycznej są więc ważne? Nie może brakować jej cierpliwości, empatii i opanowania. Pożądanymi cechami sekretarki są również: dokładność, umiejętność logicznego myślenia, poczucie estetyki i podzielność uwagi.

W wielu przypadkach sekretarka medyczna pracuje samodzielnie, stąd musi doskonale zarządzać swoim czasem.

3. Sekretarka - zarobki

Według portalu wynagrodzenia.pl, pensja na stanowisku sekretarki medycznej wynosi 2 184 zł brutto. Co druga sekretarka medyczna otrzymuje pensję od 1 903 do 2 700 zł. Na zarobki powyżej 2 700 zł brutto może liczyć grupa jedynie 25 proc. osób na tym stanowisku.

4. Sekretarka - problemy

Zdecydowana większość lekarzy bardzo ceni sobie pracę sekretarek medycznych. Dlaczego? Bo właśnie dzięki nim mogą poświecić pacjentowi więcej czasu.

Sekretarka medyczna pełni bowiem rolę pomocnika organizacyjno-administracyjnego. W niektórych lecznicach zawód ten jest niezwykle ceniony od wielu lat, w innych jednak – sekretarek medycznych pracuje niewiele.

Z czego to wynika? Niektórzy mówią wprost o niewystarczających kompetencjach osób starających się o stanowisko sekretarki medycznej.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Tu bowiem najmniejszy błąd może spowodować ogromne straty finansowe dla placówki medycznej. Chodzi przede wszystkim o uzupełnianie dokumentów sprawozdawczych, m.in. dla Narodowego Funduszu Zdrowia. I dlatego też głośno mówi się o tym, że potrzebny jest profesjonalny system szkoleń dla sekretarek medycznych.

Na polskim rynku edukacyjnym kierunek ten jest stosunkowo młody, mimo to cieszy się coraz większa popularnością.

Niestetywciąż jednak wielu pracodawców i przedstawicieli placówek medycznych nie ma świadomości istnienia tak wyspecjalizowanej grupy, a zapotrzebowanie na osoby wykonujące ten zawód jest ogromne – mówi Marta Bross z SKK – Studium Kształcenia Kadr w Bydgoszczy.

W 2015 roku Lech Kołakowski, poseł PiS z Łomży, wysłał do Ministra Zdrowia interpelację, w której zaproponował, by każdy podmiot leczniczy miał obowiązek zatrudnienia sekretarki medycznej.

Polityk jest zdania, że w ten sposób można ograniczyć biurokrację w ochronie zdrowia. W swoim wniosku poseł przekonywał, że wykształcenie lekarza jest zbyt kosztowne, by w gabinecie zamiast diagnozować i leczyć, miał on wypełniać dokumenty.

Są takie placówki medyczne, gdzie o osobach wykonujących zawód sekretarki medycznej mówi się z dumą. Ich przełożeni mówią wprost: bez nich utonęlibyśmy w papierach.

Sekretarka to wizytówka każdej firmy. Jej praca, choć niezwykle wymagająca, nadal jest przez otoczenie niedoceniana.

Zobacz także:

Konieczne jest przełamanie funkcjonujących w społeczeństwie i w środowisku medycznym stereotypów. Osoba odpowiedzialna i dobrze wykonująca pracę na stanowisku sekretarki medycznej może bowiem znacząco usprawnić pracę pielęgniarek i lekarzy.

Gdy zmniejszy się ich obowiązki związane z biurokracją, wówczas będą mieli więcej czasu, by zająć się chorym, co dla większości z nich jest najważniejsze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze