Seks a menopauza
Menopauza nie musi wcale oznaczać smutnego okresu w życiu kobiety. Wraz ze wzrostem naszego wieku, nasza aktywność fizyczna i sprawność ulegają zmniejszeniu, podobnie jak nasz popęd seksualny. Dotyczy to przede wszystkim kobiet wkraczających w okres klimakterium. Nie wszystkie kobiety w tym okresie tracą ochotę na seks, wręcz przeciwnie – ich zainteresowanie seksem wzrasta. A jak to jest z męską andropauzą i ochotą na seks? Dowiesz się tego poniżej.
To musisz wiedzieć
1. Menopauza a współżycie seksualne
Klimakterium, chociaż wiąże się z wieloma zmianami, to nie oznacza końca życia seksualnego. W naszej kulturze ludzie starsi traktowani są jako neutralni seksualnie. Jednak wbrew pozorom, seks towarzyszy nam do późnej starości. Menopauza nie oznacza, że estrogeny – odpowiedzialne za popęd seksualny u kobiety – przestają być wytwarzane. Nic bardziej mylnego – w organizmie kobiety w okresie klimakterium nadal jest wytwarzany estrogen, tyle że w znacznie mniejszej ilości (o ponad 75%).
U kobiety wzmożony popęd seksualny obserwuje się w czasie „szczytu” estrogenowego, czyli w okresie okołoowulacyjnym. Zaskakujące są wyniki badań, w których wykazano, że wzmożony popęd seksualny u kobiety występuje również przed krwawieniem miesiączkowym, kiedy poziom estrogenów jest niski. Jest to dowód na to, że o naszym życiu seksualnym decydują, oprócz estrogenów, również inne mechanizmy.
Potrzeba współżycia seksualnego jest stała u kobiety, jeżeli jej stan emocjonalny jest na odpowiednim poziomie. Tak więc stan emocjonalny jest ważnym elementem decydującym o popędzie seksualnym. Pociąg seksualny jest w równym stopniu zależny od stanu psychicznego, jak i od hormonów płciowych. Kobiety mogą dzięki temu czerpać przyjemność i zadowolenie ze współżycia – wolne od lęku zajścia w ciążę. Ważne jest również to, że kobieta może wytworzyć w sobie przekonanie, że utrata płodności nie wiąże się ze spadkiem atrakcyjności seksualnej.
U kobiet w fazie klimakterium spadek popędu seksualnego obserwowany jest w czasie 2-3 lat okołomenopauzalnych. Związane jest to z największym nasileniem objawów menopauzy, takich jak:
- uderzenia gorąca,
- bezsenność.
Organizm kobiety po pewnym czasie przyzwyczaja się do niskiego poziomu hormonalnego, a zainteresowanie seksem powraca. Warto tu wspomnieć o hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która nie ma bezpośredniego wpływu na poziom libido, ale likwiduje przykre objawy menopauzy, takie jak napady gorąca czy uczucie suchości w pochwie. Tym, co najbardziej wpływa na utrzymanie zainteresowania życiem seksualnym, jest stan zdrowia oraz kochający partner.
2. Andropauza a współżycie seksualne
O męskim klimakterium obecnie nie wiadomo zbyt wiele.
Nawet przy bezpośredniej stymulacji członka może minąć kilkanaście minut, zanim zostanie osiągnięty pełny wzwód. Problem przedwczesnego wytrysku u starszych mężczyzn przestaje istnieć, dlatego stosunek może trwać dłużej i przynosić większą satysfakcję kobiecie. Problemem, z jakim zmagają się starsi mężczyźni, jest utrzymanie wzwodu prącia przez dłuższy czas.
U młodych mężczyzn można mówić o dwóch stopniach orgazmu. W pierwszym stopniu orgazmu mężczyzna czuje zbliżenie się wytrysku (trwa to 2-3 sekundy). W drugim stopniu mężczyzna traci kontrolę nad możliwością ejakulacji. Pierwsza faza zanika u mężczyzn w starszym wieku, są oni więc pozbawieni „sygnału ostrzegawczego”. Wraz ze wzrostem wieku, ilość ejakulatu oraz ich siła ulegają zmniejszeniu. Zdarza się czasem, że starszy mężczyzna nie ma wytrysku podczas stosunku – oznacza to, że mężczyzna taki osiągnął szczyt satysfakcji bez wytrysku nasienia.
Tak naprawdę nie mówi się o męskiej menopauzie, ponieważ jest to błędne sformułowanie, gdyż menopauza jest procesem zakończenia dojrzewania komórek jajowych, co prowadzi do bezpłodności kobiety, natomiast mężczyzna może wytwarzać nową spermę każdego dnia. Mężczyzna, który ukończył 70 lat lub więcej, nadal może zostać ojcem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.