Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Seks podczas miesiączki - fakty i mity, zalety, wady, bezpieczeństwo

Seks podczas miesiączki - fakty i mity, zalety, wady, bezpieczeństwo
Seks podczas miesiączki - fakty i mity, zalety, wady, bezpieczeństwo (Zdjęcie całującej się pary / Shutterstock)

Seks w trudne dni ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak twierdzą specjaliści, uprawianie seksu podczas okresu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji intymnych u kobiety. Co więcej, jeśli para nie stosuje żadnej formy antykoncepcji(/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec, a kobieta ma nieregularne miesiączki, to uprawianie seksu w trakcie jej trwania wiąże się z ryzykiem zajścia w ciążę. Jednak seks podczas okresu ma też swoich zwolenników, którzy twierdzą, że pomaga on uwolnić się kobiecie od napięć miesiączkowych.

spis treści

1. Fakty i mity na temat seksu podczas miesiączki.

Seks w czasie miesiączki od zawsze był tematem tabu. U niektórych mężczyzn powoduje awersję seksualną, dla innych jest normalną częścią życia seksualnego. Część par w trakcie trwania miesiączki unika współżycia i wybiera seks oralny, analny lub inne formy pieszczot seksualnych. Które pary postępują słusznie – te, które współżyją, gdyż nie zagraża to bezpieczeństwu kobiety, czy te, które unikają seksu?

Oto niektóre fakty i mity dotyczące współżycia podczas okresu. Jak wskazują ginekolodzy, seks w trakcie miesiączki nie jest do końca bezpieczny ze względów higienicznych. W czasie okresu zarówno pochwa, jak i szyjka macicy są bardziej podatne na infekcje i bakterie, które mogą być przeniesione na penisie. W trakcie dwóch pierwszych dni krwawienia miesiączkowego spada także ogólna odporność organizmu i łatwiej zarazić się jakimś drobnoustrojem. Ponadto pochwa jest o wiele wrażliwsza na otarcia, dlatego seks w trakcie miesiączki może być bardziej bolesny.

Seks podczas miesiączki nie jest dobrym pomysłem, choć wiele par stosuje taki termin jako zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą. Jest to jednak okres, kiedy kobieta może zajść w ciążę, gdy ma nieregularne miesiączki, a ponieważ pary uprawiają seks bez zabezpieczenia, to także jest podatna na różnego rodzaju infekcje.

Zobacz film: "WP: Dlaczego warto uprawiać seks?"

2. Zalety współżycia seksualnego podczas miesiączki.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że w czasie okresu ciało kobiety jest bardziej wrażliwe na dotyk. Co prawda, nie każda kobieta ma ochotę być wtedy całowana i pieszczona, ale wiele pań, które mają za sobą takie doświadczenie, bardzo je sobie chwali. Pochwa jest wówczas bardzo wilgotna - jeśli występuje odpowiednie podniecenie, można nawet ominąć grę wstępną i przejść od razu do rzeczy. Ponadto prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tym czasie jest naprawdę znikome.

Stosunek w czasie miesiączki to świetny sposób na bolesne skurcze. Podczas orgazmu wydzielają się hormony, które pomagają pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Orgazm może jednak przyczynić się do intensywniejszego krwawienia, dlatego warto mieć pod ręką bardziej chłonne podpaski lub tampony.

3. Wady współżycia seksualnego podczas miesiączki.

Nie tylko religijne i społeczne tabu może zniechęcić do seksu podczas okresu. Problemem może być ograniczenie możliwości wyboru pozycji seksualnych. Pozycja na jeźdźca jest raczej niewskazana. Ponadto krwawienie z pochwy wiąże się z dość wyczuwalnym zapachem, który może być lekko odpychający. Wielu mężczyzn nie jest w stanie znieść widoku krwi, dlatego nie powinni oni nawet rozważać seksu, gdy partnerka ma miesiączkę. Co więcej, świadomość krwawienia może wywołać u mężczyzny wrażenie, że jego działania w jakiś sposób się do tego przyczyniły. Ważnym argumentem przeciwko tego typu stosunkom jest większe ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. To działa w obie strony, dlatego też użycie prezerwatywy jest niezbędne.

4. Zapłodnienie podczas miesiączki?

Na pewno wiele par zadaje sobie pytanie "czy podczas okresu można zajść w ciążę?". Otóż nawet w czasie okresu istnieje możliwość zapłodnienia. Jeśli kobieta ma krótkie cykle miesiączkowe lub jej miesiączki są nieregularne, to istnieje prawdopodobieństwo, że dni płodne przypadną właśnie na czas krwawienia. Wtedy konieczne jest korzystanie z jakiejś formy antykoncepcji, żeby uchronić się przed zapłodnieniem i nieplanowaną ciążą.

ROZWIĄŻ TESTY I SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ UZALEŻNIONY OD:

Ryzyko wpadki inaczej kształtuje się w przypadku kobiet, których krwawienia miesiączkowe są regularne i trwają 28 dni. Wówczas możliwość wystąpienia dni płodnych podczas okresu jest znikoma, nie należy więc obawiać się zajścia w ciążę. Nie oznacza to jednak, że uprawianie seksu podczas okresu nie wymaga stosowania antykoncepcji. Nawet jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, konieczne jest korzystanie z prezerwatywy. Tworzy ona naturalną barierę ochronną i chroni pochwę przed wnikaniem do niej bakterii, jakie mogą znajdować się na penisie. Warto zastosować formę antykoncepcji, by uniknąć stresu spowodowanego pytaniem "czy podczas okresu można zajść w ciążę?".

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz także odpowiedzi na podobne pytania naszych użytkowników:

5. Czy seks podczas okresu jest bezpieczny?

Do seksu w czasie miesiączki należy dobrze się przygotować. W pobliżu powinny leżeć ręcznik lub wilgotna szmatka. Kiedy skończycie stosunek, będziecie mogli szybko się wytrzeć i skoczyć pod prysznic. Nie wolno zwlekać z myciem - krew menstruacyjna szybko zasycha, a po dłuższym czasie może być ciężko się z niej domyć. Z tego powodu warto też poczekać ze stosunkiem, aż największe krwawienie minie. Ewentualnie można uprawiać seks pod prysznicem, wówczas nawet obfite krwawienie nie będzie problemem.

Jeśli para ma ochotę na kontakt cielesny, ale perspektywa penetracji w czasie menstruacji nie wydaje się partnerom kusząca, warto wypróbować inne sposoby na cielesne doznania. Świetny jest masaż. Sprawdzą się także pieszczoty, pocałunki i przytulanie. Można spróbować wzajemnej masturbacji oraz zabawek erotycznych. Niektóre pary lubią uprawiać seks analny – to też jest dobre rozwiązanie. Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze