Trwa ładowanie...

Septogard – jak i kiedy stosować?

Avatar placeholder
14.03.2023 14:58
Septogard to pastylki, aerozol i roztwór do płukania jamy ustnej.
Septogard to pastylki, aerozol i roztwór do płukania jamy ustnej. (Adobe Stock)

Septogard – tabletki, płyn i aerozol – to preparaty przeznaczone do stosowania w jamie ustnej. Wszystkie zawierają Benzydamini hydrochloridum. To substancja, która działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwbólowo i odkażająco. Jakie są wskazania do stosowania produktów Septogard? Od jakiego wieku można po nie sięgać?

spis treści

1. Co to jest Septogard?

Septogard to pastylki, aerozol i roztwór do płukania jamy ustnej. Obecną a nich substancją czynną jest Benzydamini hydrochloridum, czyli benzydamina. To niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ).

Benzydamina działa miejscowo przeciwzapalnie, także przeciwobrzękowo - zmniejsza przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Wykazuje również działanie odkażające, łagodzi ból towarzyszącego stanom zapalnym. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

W portfolio marki Septogard na gardło znajdują się takie preparaty jak:

  • Septogard, 1,5 mg/ml, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 30 ml,
  • Septogard, 1,5 mg/ml, roztwór do płukania jamy ustnej, 100 ml,
  • Septogard smak miodowo-pomarańczowy - pastylki twarde, 3 mg, 20 sztuk,
  • Septogard smak cytrynowy - pastylki twarde, 3 mg, 20 sztuk.

2. Kiedy i jak stosować Septogard?

Wskazaniem do stosowania pastylek Septogard jest leczenie objawowe ostrego bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Aerozol do stosowania w jamie ustnej oraz roztwór do płukania jamy ustnej Septogard to miejscowo działające środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Są stosowane w leczeniu bolesnych stanów zapalnych w jamie ustnej i gardła. Pomagają, gdy dokucza:

  • owrzodzenie jamy ustnej,
  • ból gardła, ból w obrębie jamy ustnej,
  • ból dziąsła lub zębów,
  • stan pourazowy (np. zapalenie gardła po tonsillektomii). W stomatologii to preparaty do użytku po zabiegach stomatologicznych.

Septogard aerozol jest bezpieczny dla dzieci. Septogard roztwór do płukania jamy ustnej jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Jeśli chodzi o dawkowanie pastylek, należy ssać jedną 3 razy na dobę. Aerozol stosuje się:

  • u dzieci do 6 roku życia: 1 dawka/4 kg masy ciała, 2–6 razy na dobę (ważne jest, by niezależnie od masy ciała nie przekraczać jednorazowo 4 dawek),
  • u dzieci od 6 do 12 roku życia: 4 dawki 2–6 razy na dobę.
  • u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia: 4–8 dawek 2–6 razy na dobę.

Roztwór do płukania jamy ustnej i gardła Septogard stosuje się, używając 15 ml produktu (około 1 łyżki stołowej) co 1,5-3 godziny.

3. Skład preparatów Septogard i zamienniki

Co zawierają preparaty Septogard? Każda dawka 15 ml zawiera roztworu do płukania gardła Septogard zawiera 22,5 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). Jeden mililitr preparatu zawiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku (Benzydamini hydrochloridum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: etanol 96% i metylu parahydroksybenzoesan (E218).

Pojedyncza dawka aerozolu Septogard (0,17 ml) zawiera 0,255 mg chlorowodorku benzydaminy. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: etanol (96%) 13,6 mg na pojedynczą dawkę aerozolu.

Każda pastylka twarda Septogard zawiera 3 mg benzydaminy chlorowodorku (co odpowiada 2,68 mg benzydaminy). Ponadto obecne są w nich substancje pomocnicze:

  • w pastylkach Septogard smak cytrynowy to 2457,316 mg izomaltu (E 953) oraz 3,409 mg aspartamu (E 951),
  • w pastylkach Septogard smak miodowo-pomarańczowy to 2464,420 mg izomaltu (E 953) oraz 3,409 mg aspartamu (E 951) i 0,013 mg czerwieni koszenilowej (E 124).

Septogard – zamienniki

Inne preparaty na rynku polskim zawierające benzydaminę to:

  • Actusept (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór)
  • Benzydamine neo-angin (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór), Benzydamine neo-angin forte (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór),
  • Gardlox Med smak cytrynowy (pastylki twarde), Gardlox Med smak pomarańczowo-miodowy (pastylki twarde),
  • Hascosept (roztwór do stosowania w jamie ustnej), Hascosept Forte (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór), Hascosept smak cytrynowo-miodowy (pastylki twarde), Hascosept smak miętowy (pastylki twarde),
  • INALDIN Gardło (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór), INALDIN Gardło (tabletki do ssania), INALDIN Gardło Max (aerozol do stosowania w jamie ustnej, roztwór),
  • Tantum Verde (aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle), Tantum Verde (roztwór do płukania jamy ustnej i gardła),
  • Tantum Verde Forte (aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle), Tantum Verde smak cytrynowy (pastylki twarde), Tantum Verde smak eukaliptusowy (pastylki twarde), Tantum Verde smak miętowy (pastylki twarde), Tantum Verde smak miodowo-pomarańczowy (pastylki twarde),
  • Uniben (aerozol do stosowania w jamie ustnej).

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów i pastylek Septogard jest:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, także na salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • wiek (niektóre produkty nie są przeznaczone dla dzieci).

Do działań niepożądanych w przypadku leczenia jamy ustnej i gardła zalicza się odrętwienia w miejscu podania. Długotrwałe stosowanie może wywoływać uczulenie.

Co ważne, benzydamina, w przeciwieństwie do innych NLPZ, nie powoduje owrzodzeń przewodu pokarmowego. Dzieci, ze względu na możliwe ryzyko zakrztuszenia, powinny ssać pastylki pod nadzorem osoby dorosłej. Jeżeli po 7 dniach stosowania preparatu objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze