Trwa ładowanie...

Serce kierowcy starsze o 17 lat niż on sam

 Magdalena Pietras
24.11.2018 17:26
Serce kierowcy starsze o 17 lat niż on sam
Serce kierowcy starsze o 17 lat niż on sam (Zdjęcie serca / Shutterstock)

Z badań przeprowadzonych wśród Polaków w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” wynika, że serce osób zmotoryzowanych jest starsze nawet o 17 lat, niż wskazywałby na to ich wiek. To bardzo niepokojące informacje. Jak można to zmienić?

spis treści

1. Czym jest akcja „Ciśnienie na życie”?

„Ciśnienie na życie” to kampania, której celem jest zwrócenie uwagi Polaków na zdrowie serca oraz układu krążenia. Do tej pory udało się zbadać ponad 300 tys. serc. W tym roku akcja ruszyła po raz trzeci.

Na czym polega kampania? Mobilny zespół specjalistów w wielu miejscach w Polsce zaprasza do poddania się bezpłatnemu pomiarowi ciśnienia tętniczego. Oprócz tego, w ramach kampanii, odbywa się mierzenie wieku serca.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz
8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz [8 zdjęć]

Stres może przyczynić się wystąpienia problemów z podjęciem decyzji. Badania naukowe prowadzone na szczurach

zobacz galerię

2. Wiek serca – jak można to obliczyć?

Wydawałoby się, że nasze serce ma dokładnie tyle samo lat, ile my sami. Nic bardziej mylnego. Przez różne szkodliwe czynniki, np. stres, nieodpowiednie odżywianie, możemy znacznie „postarzyć swoje serce”. Jest to niestety bardzo niebezpieczne. Im starsze jest nasze serce, tym bardziej jest ono narażone na zawał.

W jaki sposób można obliczyć wiek serca? Jeśli jesteśmy ciekawi, ile lat ma nasze serce, wystarczy sprawdzić, gdzie w najbliższym czasie pojawi się bus kampanii „Ciśnienie na życie”. Tam specjaliści za pomocą specjalnej aplikacji będą mogli ocenić wiek naszego serca. W tym celu będą potrzebowali takich danych jak: obwód brzucha, wynik pomiaru ciśnienia tętniczego, a także informacji na temat przyjmowanych leków i przebytych chorób.

3. Ile lat ma serce kierowcy?

Zawodowi kierowcy powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie – wskazana jest codzienna aktywność fizyczna (np. w trakcie przerw w podróży) oraz zdrowa dieta
Zawodowi kierowcy powinni szczególnie dbać o swoje zdrowie – wskazana jest codzienna aktywność fizyczna (np. w trakcie przerw w podróży) oraz zdrowa dieta

Wyniki przeprowadzone w ramach kampanii nie napawają optymizmem. Okazuje się, że Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest dbanie o serce. Przez to stan tego narządu znacznie odbiega od idealnego. Sytuacja jednak jest szczególnie niepokojąca w grupie zawodowych kierowców. Ich serce jest starsze nawet o 17 lat, niż wskazywałby na to ich wiek metrykalny! Dlaczego? Wszystkiemu winien jest stres związany z prowadzeniem pojazdów (wiemy doskonale, jak łatwo stracić cierpliwość na drodze), do tego dochodzi siedzący tryb życia, brak aktywności, niewłaściwa dieta.

Kierowcy powinni szczególnie dbać o dobre zdrowie swojego układu krążenia. To właśnie wśród nich niepokojąco często występuje nadciśnienie tętnicze – ponad 60% kierowców cierpi na tę chorobę, dla porównania – około 30% populacji ogólnej ma nadciśnienie. Oznacza to, że w grupie zawodowych kierowców dwa razy częściej występuje nadciśnienie tętnicze niż w całym społeczeństwie.

4. Czy Polacy dbają o swoje serce?

Wyniki badań NATPOL 2011 pokazują, że serce Polaków jest starsze o 8 lat, niż wskazywałby na to ich wiek. To naprawdę dużo. Z kolei dane zebrane przez Towarzystwo Kardiologiczne ukazują, że Polacy na co dzień nie pamiętają o zdrowiu swojego serca. Aż 76% Polaków i 65% Polek przyznaje, że nie poddaje się systematycznie badaniom ciśnienia krwi. Niestety, prawie do 50% zgonów w naszym kraju przyczyniają się choroby kardiologiczne.

Dlaczego tak wiele Polaków ma problemy z sercem? Na taki stan wpływ ma przede wszystkim odżywianie, stres, występowanie schorzeń kardiologicznych w rodzinie, brak systematyczności w wykonywaniu badań kontrolnych.

Oczywiście te czarne statystyki można zmienić. Jednak na początek potrzebna jest wiedza. Uświadomienie Polaków, jak ważne jest serce to podstawa. Akcja mierzenia wieku serca z pewnością pomoże zmienić myślenie wielu obywateli.

Źródła: zdrowie.dziennik.pl, cisnienienazycie.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze