Trwa ładowanie...

Silny antycyklon nadciąga nad Polskę. Neurolog mówi o konsekwencjach zdrowotnych

Avatar placeholder
19.03.2022 17:16
Silny antycyklon wkrótce zawita do Polski. Niektórzy mogą skarżyć się na złe samopoczucie
Silny antycyklon wkrótce zawita do Polski. Niektórzy mogą skarżyć się na złe samopoczucie (Getty Images)

Potężny antycyklon nadciąga - ma spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia atmosferycznego nawet do 1050 hPa. Jak obecność wyżu odbije się na naszym zdrowiu i samopoczuciu?

spis treści

1. Do Polski zmierza silny antycyklon

W kierunku Polski zmierza potężny wyż baryczny określany jako antycyklon. Jak przewidują synoptycy, może podnieść ciśnienie atmosferyczne nawet do 1050-1051 hPa.

Takie skoki ciśnienia atmosferycznego oddziałują bardzo na organizm. W większości przypadków odczują to meteopaci i osoby z chorobami przewlekłymi. Dolegliwości będą najbardziej nasilone 19 i 20 marca, ale u niektórych osób złe samopoczucie może pojawić się do kilkunastu godzin wcześniej.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"
Może pojawić się silny ból głowy
Może pojawić się silny ból głowy (Getty Images)

Obecność wyżu ma być odczuwalna w dużej części Europy, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Polsce, Rosji i na Bałkanach. Wyż baryczny nie wpłynie znacznie na pogodę, ale nocą mogą pojawić się przymrozki i niewielkie opady. Antycyklon zostanie z nami do 22 marca.

2. Wpływ antycyklonu na zdrowie i samopoczucie

Antycyklon to rodzaj cyrkulacji powietrza, który jest typowa dla wyżów barycznych. Jest grupa osób, która reaguje silnej na wzrost ciśnienia atmosferycznego. Mogą pojawić się u nich mniej lub bardziej intensywne dolegliwości z powodu wzrostu ciśnienia atmosferycznego takie jak:

  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • rozdrażnienie,
  • zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • problemy z koncentracją,
  • bóle mięśniowe i stawowe.

Zobacz także: Narzeka na nią coraz więcej Polaków. Skąd bierze się meteopatia? I jak ją leczyć?

3. Jak radzić sobie z bólem głowy? Neurolog radzi

U wielu osób może pojawić się ból głowy z powodu wzrostu ciśnienia atmosferycznego.

- Jeśli przytrafi się nam ból głowy, który wiążemy ze zmieniającym się ciśnieniem atmosferycznym, powinniśmy postępować dokładnie tak samo, jak przy każdym innym epizodzie bólu głowy. Nie ma tu żadnych innych wytycznych niż te obowiązujące ogólnie. Ponieważ typów i podtypów bólu głowy są setki (>150), a każdy z nich przerywa się lub leczy w nieco odmienny sposób, należy postępować zgodnie z zaleceniami wydanymi przez lekarza - wyjaśnia Adam Hirschfeld, neurolog, członek zarządu wielkopolsko-lubuskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Jak pozbyć się bólu głowy? Jest kilka domowych sposóbów na zwalczanie bólu głowy. Ulgę mogą przynieść między innymi: napary z ziół leczniczych, zimne okłady, masaż głowy, ćwiczenia rozluźniające czy akupresura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze