Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Siniaki na nogach - przyczyny, powiązania, leczenie

Avatar placeholder
23.09.2021 13:36
Siniaki na nogach z reguły są skutkiem upadku lub uderzenia, mogą jednak wystąpić w powiązaniu z innymi dolegliwościami.
Siniaki na nogach z reguły są skutkiem upadku lub uderzenia, mogą jednak wystąpić w powiązaniu z innymi dolegliwościami. (AdobeStock)

Siniaki na nogach zwykle kojarzą się z tym, że dana osoba np. przewróciła się, miała wypadek lub wydarzyło się coś, co doprowadziło do uszkodzenia ciała. Jednak nie zawsze takie zdarzenia są przyczyną siniaków. Mogą one pojawić się na skutek różnych zaburzeń. Siniaki na nogach są związane np. z nieprawidłową krzepliwością krwi. Pojawiają się przy także przy różmnych schorzeniach dziedzicznych.

spis treści

1. Przyczyny siniaków na nogach

Siniaki na nogach mogą wynikać z tego, że dana osoba ma hemofilię. Może też cierpieć na chorobę von Willebranda, która objawia się krwawieniami samoistnymi lub na skutek urazów. Siniaki mogą pojawiać się razem z innymi dolegliwościami. Występują też pod wpływem nacisku lub uderzenia. Dochodzi wtedy do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a krew przedostaje się do tkanek. Siniaki na nogach występują wtedy wraz z otarciami, a nawet zaczerwienioną skórą. Poza tym może też pojawić się ból.

Siniaki na nogach mogą pojawić się z wielu przyczyn
Siniaki na nogach mogą pojawić się z wielu przyczyn
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Siniaki i inne dolegliwości

Siniaki na nogach mogą wystąpić w powiązaniu z innymi dolegliwościami. Często np. są objawem powstawania żylaków. Bywa też tak, że przybierają formę plam. Dzieje się tak pod wpływem rozcieńczania krwi. Jest to skutek przyjmowania pewnych farmaceutyków powodujących takie efekty. Siniaki na nogach mogą się tworzyć, gdy organizm cierpi na tzw. małopłytkowość.

Jak szybko pozbyć się siniaków?
Jak szybko pozbyć się siniaków? [7 zdjęć]

Lód to świetny sposób na pozbycie się siniaków. Do bolącego miejsca przyłóż woreczek z lodem. Zapobiegnie

zobacz galerię

Podobnie jest w przypadku występowania układowego zapalenia naczyń. Dodatkowo chory może odczuwać bolesność w okolicach stawów. Siniaki na nogach występują też na skutek specyficznych uwarunkowań. Mogą one być związane z naczyniami krwionośnymi. Jeśli są one zbyt kruche, a organizm wykazuje braki witaminowe lub gdy leżą blisko siebie, wtedy mogą pojawić się siniaki na nogach.

Tworzenie się sińców występuje też przy osłabionych naczyniach krwionośnych, które są podatne na pękanie. Na taką sytuację narażone sa np. kobiety podczas menstruacji. Mogą pojawić się u osób z niedoborem witaminy C, gdyż jest ona odpowiedzialna za wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie siniaków na nogach

Najpierw należy dowiedzieć się dlaczego się pojawiają. Warto obserwować swój organizm, by zorientować się, czy zasinienia nie występują razem z innymi dolegliwościami lub objawami. Być może, że siniaki na nogach uwydatniają się tylko w momencie jakiś chorób. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie zanalizować całą sytuację. Wtedy diagnoza będzie trafniejsza. Gdy siniaki na nogach pojawiają się na skutek hipowitaminozy, czyli braku witamin, wtedy należy zacząć je spożywać.

W przypadku innych schorzeń, jak np. nadciśnienia tętniczego trzeba będzie zastosować specjalistyczne leczenie. Siniaki na nogach oczywiście mogą też być skutkiem czynników zewnętrznych. W takich wypadkach stosuje się zimne okłady, lub spryskiwanie suchym lodem. Zimno spowoduje zmniejszenie krwawienia pod skórą i oczywiście złagodzi ból. Można także stosować różne maści, żele oraz okłady z preparatów pomagających w leczeniu. Potrzebujesz wizyty, badania lub e-recepty? Wejdź na znajdzlekarza.abczdrowie.pl, gdzie umówisz się do lekarza od ręki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze