Trwa ładowanie...

Skarżył się na bóle brzucha. Lekarze nie mogli uwierzyć w to, co znaleźli w jego jelitach

 Maciej Rugała
26.12.2022 13:17
Przyczyna boleści okazała się zaskakująca
Przyczyna boleści okazała się zaskakująca (Adobe Stock)

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć bardzo zróżnicowane pochodzenie. Mogą je powodować przyczyny nerwowe lub niedoskonałości diety, kiedy nasz organizm toleruje gorzej niektóre pokarmy. Powodem mogą być też poważne choroby jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Na nią właśnie cierpiał mieszkaniec Brazylii, jednak nie ona była tym razem główną przyczyną boleści.

spis treści

1. Cierpiał na poważną, nawracającą chorobę

Do jednych z najtrudniejszych i przewlekłych chorób jelit należy m.in. rzekomobłoniaste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. To właśnie na tę ostatnią chorobę cierpiał mężczyzna, którego przypadek poruszono na łamach "Journal of Coloproctology". Typowymi objawami tej choroby są bardzo intensywne bóle brzucha, długo utrzymujący się dyskomfort trawienny, nadwrażliwości pokarmowe, krew w stolcu oraz częste biegunki. Chorobowe zmienienie tkanek może występować na całej długości drogi pokarmowej, od jamy ustnej włącznie.

Na podobne dolegliwości uskarżał się 28-latek. Nasiliły się one do tego stopnia, że nie mógł już normalnie funkcjonować. Po przyjęciu do szpitala przeprowadzono u niego kolonoskopię, której wynik zasugerował lekarzom możliwość powstania groźnej przetoki. Zwężenie esicy i masa w jelicie cienkim wymagała interwencji chirurgicznej. Pacjent trafił na blok operacyjny.

2. Niebezpieczna masa w jelicie

Zobacz film: "Objawy choroby Crohna, które łatwo przegapić"

Na stole operacyjnym okazało się, że konieczne będzie nacięcie jelita cienkiego. Gdy lekarze to zrobili, okazało się, że zbita masa w jelicie składała się z 350 tabletek mesalazyny - leku łagodzącego objawy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Za winnego tego obrotu spraw nie można jednak uznać pacjenta. Brał tabletki przez rok, a miesiąc przed zabiegiem zaczął tracić na wadze i odczuwać częstsze oraz ostrzejsze dolegliwości. Tabletki utworzyły tzw. farmakobezoar, czyli dużą grudę składającą się z tabletek, której organizm pacjenta nie mógł usunąć. Powstał on przez utrudnioną motorykę jelit pacjenta lub przez inne leki, które mogły zmieniać perystaltykę. To z kolei zaostrzyło objawy choroby.

Nieleczona choroba Leśniowskiego-Crohna może prowadzić do zmian w budowie jelit, przede wszystkim do ich zwężenia. Jej bólowe objawy nasilają się wtedy jeszcze bardziej. Dokładna przyczyna choroby nie jest dokładnie znana, dlatego trudno ją wyleczyć, a także zapobiec jej nawrotom. Najbardziej możliwe jest leczenie objawowe w przypadku nawrotu. W tym celu stosuje się leki przeciwzapalne lub biologiczne bazujące na przeciwciałach.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze