Trwa ładowanie...

Skurcze mięśni – żylaki, zasiedzenie, miażdżyca, leczenie

Skurcze mięśni mogą pojawić się nagle. Powstały ból wiąże się z kurczeniem mięśni. W jakich chorobach objawem jest skurcz mięśni? Jakie są przyczyny tych dolegliwości i. Czy skurcze mięśni można wyleczyć?

spis treści

1. Bolesne skurcze mięśni

Bolesne skurcze mięśni nie są niczym przyjemnym. Ponadto, pojawiają się nagle i nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Jedną z przyczyn pojawiania się skurczy mięśni są żylaki. Nieprzyjemnym skurczom towarzyszy wówczas dodatkowo obrzęk stóp oraz obrzęk kostek. Na żylaki pomoże zrezygnowanie z noszenia obcisłych ubrań oraz zakładania nogi na nogę. Warto przy tym stosować specjalne żele i maści, które łagodzą dolegliwością i rozluźniają mięśnie. Można również codziennie pozwolić nogą odpocząć i ułożyć je nieco wyżej niż reszta ciała.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki
Nie tylko na nogach - 5 miejsc, w których mogą pojawić się żylaki [6 zdjęć]

Żylaki powstają w wyniku nadmiernego poszerzenia żył. Najczęściej są wynikiem chorób związanych z układem

zobacz galerię

2. Przyczyny skurczów mięśni

Skurcze mięśni mogą być przyczyną niedoborów soli mineralnych, przetrenowania a także przegrzania lub odwodnienia. Skurcze mięśni spowodowanych niedoborem soli mineralnych pojawiają się często w nocy. Mogą wskazywać na problemy z gospodarką kwasowo-zasadową i mineralną krwi. Przyczyną może być tu również nieodpowiednia dieta, jak również picie dużej ilości mocnej kawy. Do prawidłowego funkcjonowania mięśni potrzebny jest potas i magnez, a niestety, kawa te dwa pierwiastki skutecznie wypłukuje.

Przetrenowanie, czyli zmęczenie mięśni również może doprowadzić do pojawienia się skurczy mięśni. Przyczyną może być nieodpowiednia rozgrzewka, przed wzmożonym wysiłkiem fizycznym.

Skurcz mięśni może się pojawić przy wzmorzonym wysiłku fizycznym.
Skurcz mięśni może się pojawić przy wzmorzonym wysiłku fizycznym.

3. Zasiedzenie mięśni

Zasiedzenie również przyczynia się do pojawienia się bolesnych skurczy mięśni. Siedząc długo w jednej pozycji lub na jednej nodze sprawiamy, że ucisk doprowadza do zmniejszenia przepływającej krwi. Rozwiązaniem jest częsta zmiana pozycji nóg. Tu również warto pamiętać, aby nie zakładać nogi na nogę.

4. Miażdżyca

Skurcze mięśni mogą się również pojawić przy miażdżycy. Niepokojące może być pojawienie się niezbyt silnych kurczy wraz z bólem całej stopy, ud, łydek, a nawet promieniowanie bólu do bioder. Niekomfortowe odczucie pojawia się przede wszystkim przy wysiłku fizycznym. Takie objawy wiążą się z nieodpowiednim żywieniem i niedotlenienie naczyń krwionośnych.

Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren

zobacz galerię

5. Leczenie skurczy mięśni

W przypadku skurczy mięśni spowodowanych niedoborem soli mineralnych, warto ograniczyć picie kawy oraz zacząć przyjmować preparaty witaminowe – szczególnie zawierające potas i magnez. Istotna jest również prawidłowa dieta. W przypadku braku poprawy lub nasilenia się skurczy mięśni, należy skontaktować się z lekarzem.

Chcąc zapobiec skurczom mięśni podczas treningu, należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Jeżeli jednak skurcz już się pojawił, należy rozciągnąć mięśnie, wpierw uciskając delikatnie miejsce bólu. Warto również, podczas treningu, pić wodę co około 20 minut. Takie działanie zapobiegnie również odwodnieniu i przegrzaniu.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza