Trwa ładowanie...

Skurcze parte - jak rozpoznać, kiedy się pojawiają, jak długo trwają, oddychanie, pozycja ciała

 Paula Komendarczuk
22.03.2022 14:06
Skurcze parte umożliwiają przyjście dziecka na świat.
Skurcze parte umożliwiają przyjście dziecka na świat. (adobestock)

Skurcze parte to skurcze porodowe, umożliwiające przyjście dziecka na świat. Są całkowicie niezależne od woli ciężarnej i niemożliwe do opanowania. Skurcze parte pojawiają się w regularnych odstępach czasu i trwają, aż do momentu narodzin dziecka. Zwykle kilka lub kilkanaście skurczy tego rodzaju sprawia, że kobieta słyszy pierwszy płacz noworodka. Co warto wiedzieć o skurczach partych? Jak oddychać w czasie parcia i jaką pozycję przyjąć?

spis treści

1. Czym są skurcze parte?

Skurcze parte to skurcze porodowe, które rozpoczynają się dopiero wtedy, gdy rozwarcie szyjki macicy wynosi dokładnie 10 centymetrów. Są spowodowane naciskiem wywoływanym przez główkę dziecka na zakończenia nerwowe w okolicy pęcherza moczowego i odbytu.

2. Kiedy pojawiają się skurcze parte?

Skurcz party występuje dopiero wtedy, kiedy ujście macicy jest całkowicie rozwarte i wynosi 10 centymetrów. Wówczas ciało jest całkowicie gotowe i dziecko może przejść przez kanał rodny.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Główka noworodka jest coraz niżej i wywołuje coraz silniejszy nacisk na okoliczne tkanki. Siła skurczy niemalże wypycha dziecko na zewnątrz, co uwidacznia uwypuklanie się krocza.

Początkowo pomiędzy skurczami cofa się ono nieznacznie, ale niedługo później intensywne skurcze parte sprawiają, że dziecko przekręca się o 90 stopni, dopasowuje do kanału rodnego i stopniowo się obniża.

Ciężarna nie jest w stanie kontrolować częstotliwości występowania skurczy partych ani ich siły, może jedynie wspomagać poród za pomocą mięśni brzucha, czyli parcia.

3. Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze parte pojawiają się w regularnych odstępach co 2-5 minut i trwają 60-90 sekund. Pomiędzy nimi jest chwila przerwy, która dla niektórych kobiet jest okresem ulgi, a dla innych uporczywym uczuciem rozpierania.

Skurcze parte charakteryzuje silna potrzeba parcia, współwystępująca z uczuciem napierania na odbyt i pęcherz moczowy. Poziom odczuwania bólu jest bardzo indywidualny, jednak większość kobiet twierdzi, że skurcze porodowe są bardzo intensywne i bolesne. Mimo to świadomość końca porodu sprawia, że ciężarna zyskuje nową energię, jest wyraźnie ożywiona.

4. Pozycja ciała w czasie skurczy partych

Istnieje przeświadczenie, że najlepsza pozycja do porodu to leżenie na łóżku porodowym z ugiętymi i maksymalnie rozchylonymi nogami. Dodatkowo w czasie skurczu kobieta przyciska głowę do klatki piersiowej.

Pozycja ta jest najwygodniejsza dla personelu medycznego, które dokładnie widzi pozycję dziecka w kanale rodnym. Nie jest ona jednak idealna dla wszystkich kobiet. Niektóre odczuwają mniejszy ból w czasie kucania, stania w szerokim rozkroku czy klęczenia na czworakach.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i intensywności bólu. Warto jednak poszukać najlepszej dla siebie pozycji, która umożliwia jak najbardziej efektywne parcie.

5. Jak oddychać w czasie skurczy partych?

Prawidłowy sposób oddychania ma istotny wpływ na samopoczucie kobiety, poziom bólu, a nawet przebieg porodu. W momencie zbliżania się skurczu należy wziąć jak najgłębszy oddech, wstrzymać powietrze i przeć z całych sił.

Lepszy efekt przyniesie kilka parć w czasie jednego skurczu, a nie jedno długie, które sprawia, że kobiecie brakuje tlenu i traci ona energię. Gdy skurcz wygasa należy wziąć kilka głębokich oddechów i spróbować się zrelaksować.

Do zakończenia porodu zwykle wystarczy kilka lub kilkanaście skurczy partych. Nagłe uczucie gorąca, pieczenia i kłucia zwiastuje przechodzenie główki, zwykle kolejny skurcz sprawia, że rodzi się tułów dziecka. Ostatnim i zarazem najmniej bolesnym etapem jest poród łożyska.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze