Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga i refluks często pojawiają się u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Dolegliwości te występują po posiłkach i polegają na wydzielaniu soku żołądkowego, który przez przełyk dostaje się do gardła. Zgaga w ciąży nie jest niebezpieczna dla zdrowia i można jej bezpiecznie przeciwdziałać.

spis treści

1. Przyczyny zgagi w ciąży

Zgaga w ciąży powoduje uczucie pieczenia, poczynając od żołądka, przez okolice zamostkowe, aż po jamę ustną. Może jej również towarzyszyć kwaśny posmak w jamie ustnej. Zgaga we wczesnej ciąży jest powodowana przez zmiany hormonalne odpowiedzialne za rozwarcie zwieraczy przełyku. Pod koniec ciąży dziecko, naciskając na żołądek i inne organy wewnętrzne, potęguje to rozwarcie i sprzyja powracaniu soków żołądkowych do przełyku. Zgagę i refluks w ciąży może wzmagać spożywanie niektórych pokarmów oraz leżenie po posiłku. Jeśli potrzebny jest odpoczynek, lepiej w takiej sytuacji wybrać pozycję półsiedzącą. Jeżeli zgadze nie towarzyszą silne wymioty, nie jest wymagana wizyta lekarska.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Jednak w przypadku, gdy dolegliwości są naprawdę męczące, lekarz może przepisać leki przeciwrefluksowe, które należy zażywać po posiłku. Uwaga, jeśli problemy ze zgagą pojawiały się jeszcze przed ciążą i były leczone farmakologicznie, nie należy brać tych leków w czasie ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Generalnie nie można przyjmować żadnych leków w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem.

2. Leczenie zgagi w ciąży

Istnieją łatwe sposoby na zgagę w ciąży. Zgaga w ciąży - sposoby:

 • Unikaj kawy, herbaty, czekolady, alkoholu, napojów gazowanych, produktów zawierających skrobię, potraw mącznych i tłustych.
 • Jedz raczej pokarmy stałe niż płynne.
 • Nie leż po posiłkach.
 • Ubieraj się luźno i nie używaj ciasnych pasków.
 • Lecz zaparcia.
 • Unikaj potraw ciężkich (sosów, dojrzewających wędlin itd.), kwaśnych i fermentujących.
 • Jedz mniej, ale częściej.
 • Dobrze przeżuwaj jedzenie.
 • Trzymaj wagę. Nadmierne przybranie na wadze w czasie ciąży może sprzyjać problemom trawiennym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza