Skuteczne sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga i refluks często pojawiają się u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Dolegliwości te występują po posiłkach i polegają na wydzielaniu soku żołądkowego, który przez przełyk dostaje się do gardła. Zgaga w ciąży nie jest niebezpieczna dla zdrowia i można jej bezpiecznie przeciwdziałać.

Przyczyny zgagi w ciąży

Zgaga w ciąży powoduje uczucie pieczenia, poczynając od żołądka, przez okolice zamostkowe, aż po jamę ustną. Może jej również towarzyszyć kwaśny posmak w jamie ustnej. Zgaga we wczesnej ciąży jest powodowana przez zmiany hormonalne odpowiedzialne za rozwarcie zwieraczy przełyku. Pod koniec ciąży dziecko, naciskając na żołądek i inne organy wewnętrzne, potęguje to rozwarcie i sprzyja powracaniu soków żołądkowych do przełyku. Zgagę i refluks w ciąży może wzmagać spożywanie niektórych pokarmów oraz leżenie po posiłku. Jeśli potrzebny jest odpoczynek, lepiej w takiej sytuacji wybrać pozycję półsiedzącą. Jeżeli zgadze nie towarzyszą silne wymioty, nie jest wymagana wizyta lekarska.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Jednak w przypadku, gdy dolegliwości są naprawdę męczące, lekarz może przepisać leki przeciwrefluksowe, które należy zażywać po posiłku. Uwaga, jeśli problemy ze zgagą pojawiały się jeszcze przed ciążą i były leczone farmakologicznie, nie należy brać tych leków w czasie ciąży bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Generalnie nie można przyjmować żadnych leków w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem.

Leczenie zgagi w ciąży

Istnieją łatwe sposoby na zgagę w ciąży. Zgaga w ciąży - sposoby:

 • Unikaj kawy, herbaty, czekolady, alkoholu, napojów gazowanych, produktów zawierających skrobię, potraw mącznych i tłustych.
 • Jedz raczej pokarmy stałe niż płynne.
 • Nie leż po posiłkach.
 • Ubieraj się luźno i nie używaj ciasnych pasków.
 • Lecz zaparcia.
 • Unikaj potraw ciężkich (sosów, dojrzewających wędlin itd.), kwaśnych i fermentujących.
 • Jedz mniej, ale częściej.
 • Dobrze przeżuwaj jedzenie.
 • Trzymaj wagę. Nadmierne przybranie na wadze w czasie ciąży może sprzyjać problemom trawiennym.
Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości w ciąży
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Dolegliwości w ciąży
Dolegliwości w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Problemy ze snem w ciąży

Stres spowodowany zbliżającym się porodem, nowa rzeczywistość, ruchy dziecka i wydatny brzuch - to tylko niektóre czynniki, które nie pozwalają spokojnie zasnąć przyszłej mamie.

Dolegliwości w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Sposoby na bezsenność w ciąży

Problemy ze snem w ciąży W czasie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny wpływ na jakość (...) snu. Co więcej, w każdym z trymestrów obserwuje się rożne problemy...

Dolegliwości w ciąży

Bóle głowy ciężarnej

Bóle głowy ciężarnej

Przyszła mama nie powinna zażywać środków przeciwbólowych. To nie oznacza jednak, że musi ona znosić częste bóle głowy. Istnieją sposoby na tę dolegliwość, które są zdrowe dla maluszka.

Dolegliwości w ciąży

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO)

Krwawienie i ból w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból brzucha w czasie ciąży oraz krwawienie to objawy, które powinny od razu zaniepokoić przyszłą mamę. Należy niezwłocznie udać się do lekarza (...) i ginekologiczne. Na początku ciąży takie objawy mogą świadczyć o...

Dolegliwości w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga to częsty problem Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych. Jednym z częstych (...) problemów towarzyszących ciąży jest zgaga. Oto kilka porad, jak sobie...

Dolegliwości w ciąży

Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży

Zgaga jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych. Szczególnie dokuczliwa jest u kobiet w ciąży.

Dolegliwości w ciąży

Biegunka w ciąży - przyczyny, leczenie

Biegunka w ciąży może być spowodowana różnymi czynnikami nie zawsze groźnymi. Jednak każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z prowadzącym (...) ciążę ginekologiem. Biegunka w ciąży, jeśli...