Skutecznie odstrasza owady. "Komary będą od niego uciekać"
Łagodna zima była łaskawa dla komarów – już niedługo te krwiożercze insekty zadbają o to, by zepsuć nam pobyt na łonie natury. Jak się przed nimi chronić? Pomoże prosty trik.
1. Pot przyciąga je jak magnes
Dr hab. inż. prof. IMP PAN Gdańsk Katarzyna Siuzdak w sieci znana jako @science_mission opublikowała w mediach społecznościowych post. Wyjaśnia w nim, że komary przyciąga kwas mlekowy zawarty w ludzkim pocie.
"Polują one na swoje ofiary, wykorzystując zmysł węchu. Wyczuwają dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu z odległości ok. dziesięciu metrów i już wiedzą, że w pobliżu czai się istota żywa, którą można zaatakować" – pisze na Instagramie.
Komary rozmnażają się w słodkowodnych zbiornikach wodnych, więc w okolicach jezior czy stawów jest najwięcej insektów. Wyjątkowo lubią też miejsca zacienione i chętniej atakują osoby o podwyższonej ciepłocie ciała. Poza zapachem potu kusząca jest dla nich woń krwi, więc drobne zadrapania i ranki na naszej skórze to kolejny wabik na komary.
Jak się przed nimi chronić? Poza repelentami można sięgać po naturalne sposoby na insekty. Zdradza je prof. Siuzdak.
2. Jak uniknąć ukąszeń komarów? Sięgnij po fusy z kawy
Ekspertka wyjaśnia, że komary nie lubią zapachu palącej się suchej kawy. Odstraszający środek na owady można przygotować z fusów w ekspresie.
- Po zapaleniu wydziela się dym i mocny zapach, który można wzmocnić, dodając liście laurowe, rozmaryn czy bazylię – mówi w opublikowanym wideo.
- Dym jest też znakiem ostrzegającym i komary będą od niego uciekać – dodaje.
Inne naturalne sposoby na insekty to:
- domowe rośliny doniczkowe lub ogrodowe o intensywnym zapachu – takie jak geranium, pelargonia, koper włoski, lawenda wąskolistna czy plectranthus zwany komarzycą, a także mięta i kocimiętka,
- olejki eteryczne – szczególnie drażniący dla komarów jest olejek z trawy cytrynowej, nie lubią także olejku cedrowego, goździkowego, paczulowego, cynamonowego, tymiankowego czy olejku z mięty pieprzowej lub eukaliptusa cytrynowego,
- cebula i czosnek – wystarczy pokroić je na plasterki i rozłożyć na talerzykach; ich intensywny zapach działa odstraszająco na komary,
- zaproś do swojego ogrodu naturalnych wrogów komarów – to przede wszystkim pająki, które warto w mieszkaniu pozostawić w spokoju, ale też ryby, ważki czy jerzyki, które w ciągu doby potrafią upolować nawet 20 tys. komarów.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.