Skuteczność operacji w impotencji

Zabiegowe leczenie zaburzeń erekcji obejmuje dwie główne metody postępowania: wszczepiania protez w ciała jamiste prącia oraz leczenie naczyniowe obejmujące czynności naprawcze naczyń tętniczych a także podwiązywanie ujść żylnych. Jaka jest skuteczność tych operacji i co warto jeszcze o nich wiedzieć?

Protezowanie penisa

Chociaż protezy penisa są najbardziej inwazyjną metodą leczenia, cechują się wysokim wskaźnikiem satysfakcji. Stosowane są w sytuacjach, gdy skuteczność wszystkich innych dostępnych rozwiązań zawiodła.

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

Protezowanie penisa daje bardzo dobre efekty. W wielu obszernych obserwacjach ponad 80% (wg niektórych badań w 90%) pacjentów i ich partnerów było zadowolonych z efektów operacji. W przypadku pacjentów operowanych z powodu Choroby Peyroniego (stwardnienie ciał jamistych objawiające się w postaci bolesnego skrzywienia członka) sukces w postaci wyprostowania członka osiągnięto w 70% przypadków. Obecnie nie ma ograniczenia wiekowego do wykonania operacji, jednak nie zaleca się implantowania protez u starszych mężczyzn, którzy nie mają zamiaru korzystać z nich.

W jednym z badań z 2006 roku opisano, że mniejszy procent zadowolenia po założeniu implantu zaobserwowano u mężczyzn:

 • poddanych zabiegowi z powodu Choroby Peyroniego,
 • u mężczyzn otyłych z BMI (body mas index) powyżej 30 kg/m2,
 • u mężczyzn po wcześniejszym całkowitym usunięciu prostaty.

Ze wszystkich dostępnych metod leczenia zaburzeń erekcji, postępowanie chirurgiczne ma najwyższy wskaźnik zadowolenia. Co ciekawe, pomimo dobrze mechanicznie działających implantów, wskaźnik zadowolenia u partnerów mężczyzn po protezowaniu penisa, był niższy niż samych mężczyzn i był na poziomie 60-70%. Eksperci wiążą to z czynnikami psychologicznymi np. nierealistycznymi wyobrażeniami, co do ostatecznego efektu protezowania. Dlatego bardzo ważna jest przedoperacyjna konsultacja lekarska zarówno z mężczyznami, którzy będę leczeni jak i ich partnerami.

Sukces techniczny wykonania protezy członka jest wysoki. W jednym badaniu obejmującym 2-letnią obserwację rewizje naprawcze były na poziomie 2.5%, a konieczność usunięcia protezy z różnych powodów na poziomie 4.4%.

Skuteczność współżycia po założeniu protezy

Ocenia się, że w około 90-95% sytuacji proteza hydrauliczna umożliwia uzyskanie erekcji niezbędnej do udanego współżycia. Należy pamiętać, że protezy pomagają w erekcji, lecz nie zwiększają męskiego libido i pożądania oraz:

 • po założeniu protezy długość penisa może nieznacznie się zmniejszyć,
 • część partnerów mężczyzn po założeniu protezy czuje mniejsze zadowolenie ze współżycia, gdyż nie może brać udziału w osiąganiu erekcji partnera,
 • możliwa jest utrata subtelnej wrażliwości szczytowej części penisa- żołędzi. W takich sytuacjach, u części mężczyzn pomaga przyjmowanie leków z grupy sildenafilu.

W innym badaniu zauważono, że wskaźnik zadowolenia wzrastał znacznie po 6-12 miesiącach korzystania z tej metody, z największym wzrostem zadowolenia w drugiej połowie pierwszego roku po zabiegu.

Badania wskazują, że mężczyźni, którzy poddali się zabiegowi implantacji protezy członka, opisywali ogromne poprawienie uzyskiwania erekcji, zarówno podczas stosowania protez półsztywnych jak i hydraulicznych.

W badaniach przeprowadzonych wśród aktywnych seksualnie mężczyzn, zaobserwowano wyraźną zgodność między nimi w twierdzeniu, że erekcja uzyskiwana w ten sposób wydaje się bardziej naturalna niż ta uzyskiwana metodami „niechirurgicznymi” dotychczas. Zauważali również oni, że implanty penisa pozwalają im uzyskiwać erekcję wtedy, kiedy jej pragną, a w przypadku stosowania implantów hydraulicznych, uzyskiwać pożądaną sztywność i konsystencję członka.

Kiedy członek jest w wzwodzie, proteza powoduje, że jest on twardy i gruby, przypominając naturalny. Oczywiście najbardziej naturalnie i fizjologicznie wyglądają penisa z najnowszymi protezami hydraulicznymi. Oczywiście nie ma takiej protezy, która wydłuży penisa i sprawi, że będzie on kształtem i grubością identyczny jak naturalny.

Protezowanie nie zmienia odczuć dotykowych ze skóry penisa i męskich możliwości do osiągnięcia orgazmu. Ejakulacja, czyli wytrysk nasienia w czasie zbliżenia (jeżeli w czasie operacji nie doszło do uszkodzenia cewki moczowej) jest wciąż możliwy. Jednak trzeba pamiętać, że po założeniu protezy znoszona jest naturalna możliwość osiągnięcia erekcji. Po założeniu protezy, w przypadku jej nieakceptowania, powikłań itp. niemożliwe jest późniejsze osiągnięcie wzwodu innymi metodami np. iniekcjami leków rozszerzających naczynia do ciał jamistych.

Średnio proteza jest noszona przez 4-8 lat, później z różnych powodów musi zostać wyjęta. Obecnie protezy są coraz doskonalsze, co także wydłuża ich czas żywotności. W 1997 roku w obserwacji 36 miesięcznej nie trzeba było wyjmować 85% protez. W badaniu z 2006 roku po 92 miesiącach po założeniu przetrwało 81% protez.

Skuteczność zabiegów naczyniowych

Celem operacji naczyniowych w przypadku zaburzeń erekcji jest poprawienie dopływu krwi do penisa. W takich sytuacjach operacja polega na usuwaniu przeszkody w przepływie krwi do członka. Ponieważ procedura jest trudna technicznie do wykonania, kosztowna i nie zawsze skuteczna, obecnie nie jest powszechnym postępowaniem.

Niestety, długofalowe obserwacje operacji naczyniowych w impotencji nie są obiecujące, w przypadku starszych mężczyzn, mających więcej zmian blokujących dopływ (np. w miażdżycy naczyń) oceniane jako sukces jest jeden na 20 operowanych przypadków. Jedynie w przypadku młodych mężczyzn mających pojedyncze uszkodzenia naczyń, które powstały wskutek urazów narządów płciowych i miednicy wyniki są wyższe, na poziomie 50-70% skuteczności. Powikłaniem tego typu operacji jest przede wszystkim osłabienie lub utrata czucia w obrębie penisa, przetoki naczyniowe oraz ból członka.

Operacje żylne

Drugim typem operacji naczyniowych jest podwiązywanie naczyń żylnych, aby uniemożliwić nadmierny wypływ krwi z penisa i poprawić jakość erekcji. Jednak obecnie eksperci kwestionują skuteczność i sensowność tych operacji, co powoduje, że są one obecnie bardzo rzadko wykonywane. W jednym badaniu poddano obserwacji 100 chorych. U 44% z nich uzyskano bardzo dobre efekty, u 24% nieznaczną poprawę sztywności członka w czasie erekcji, u reszty operacja zakończyła się niepowodzeniami. Częstymi powikłaniami tego typu operacji są siniaki w obrębie penisa i moszny, bolesne nocne erekcje oraz utrata czucia w obrębie penisa.

Lekarz Tomasz Szafarowski, ponad rok temu

Bibliografia

 • Gregoir A. Impotencja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 832-00-185-36
 • Bielecki K. Narzędzia, protezy i szwy chirurgiczne, Makmed, Lublin 2008, ISBN 978-83-924475-5-9
 • Kazoń M. (red.), Urologia (Seria Lekarza Praktyka), Urban & Partner, Wrocław 1997, ISBN 83-85842-71-3
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X

Leczenie operacyjne impotencji

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leczenie operacyjne impotencji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Leczenie operacyjne impotencji
Leczenie operacyjne impotencji

Rodzaje leczenia operacyjnego impotencji

Leczenie chirurgiczne w impotencji obejmuje zabiegi w ramach chirurgii naczyniowej oraz zabiegi protezowania członka. Pierwsza forma leczenia (...) . Przed wstawieniem protezy półsztywnej, mężczyzna powinien zostać...

Leczenie operacyjne impotencji

Wskazania do leczenia operacyjnego impotencji

operacyjne w impotencji? Jakie czynniki przemawiają za tą metodą? Wskazania do protezowanie penisa Wskazania do zakładania protez zmieniały (...) Z. Leczenie zaburzeń seksualnych, Wydawnictwo...

Przyczyny impotencji

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO)

Najczęstsze przyczyny impotencji (WIDEO) Odtwórz wideo

operacjami i urazami organizmu. Impotencja spowodowana schorzeniami neurogennymi jest trudna do wyleczenia. Zaburzenia erekcji pojawiają się na wskutek (...) Przyczyny impotencji mogą mieć podłoże...

Leczenie impotencji

Leczenie impotencji akupunkturą

na właściwą ścieżkę, zaburzenia erekcji powinny ustępować. Skuteczność akupunktury w leczeniu impotencji W szpitalu w Wiedniu przeprowadzono badanie (...) Zaburzenia erekcji to dla mężczyzn niezwykle wstydliwy problem....

Leczenie operacyjne prostaty

Impotencja po operacji prostaty

wzwodu nie ułatwia leczenia impotencji powstałej wskutek operacji. Na szczęście, medycyna jest w stanie pomóc pacjentom uskarżającym się na zaburzenia (...) Zgodnie z definicją zaburzenia erekcji (impotencja,...

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

Impotencja to niemoc płciowa, która powoduje zmniejszanie sprawności seksualnej. Jeśli zaburzenia są krótkotrwałe, nie powinny stwarzać niepokoju (...) . Impotencja, jak podaje definicja, charakteryzuje się długotrwałym...

Zaburzenia erekcji

Prostata a potencja

seksualnej. Leki na potencję Operacja prostaty jest koniecznością, więc mężczyźni nie powinni z niej rezygnować z powodu późniejszej impotencji. Problemy (...) te po zabiegu leczy się tymi samymi metodami, co zwyczajną...

Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

Priapizm (WIDEO)

Priapizm (WIDEO) Odtwórz wideo

wzwodu lub nawet impotencji w przyszłości. Dlatego, jeśli mężczyzna podejrzewa u siebie priapizm, czyli jeśli bolesna erekcja nie ustępuje przez długi

Zaburzenia seksualne

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu impotencji

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu impotencji

Okazuje się, że impotencja nie dotyczy wyłącznie mężczyzn. To również dysfunkcja typowa dla kobiet. Generuje ona problemy w relacjach z partnerem (...) na łamach "Dziennika Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego" (JAMA), aż 43 proc....