Trwa ładowanie...

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Avatar placeholder
15.01.2016 15:47
Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych
Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych (Zdjęcie plastra / Shutterstock)

Plastry antykoncepcyjne dostępne są w naszym kraju na receptę. Nie każda kobieta może sobie pozwolić na ich używanie, wszystko zależy od opinii ginekologa. Plastry działają identycznie jak dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, zawierają dwa hormony estrogen i progesteron. Na rynku są dostępne różne metody antykoncepcyjne. Kobiety mogą je wybrać ze względu na tryb życia, jaki prowadzą i swoje warunki zdrowotne. Plastry antykoncepcyjne mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku.

spis treści

1. Zalety plastrów antykoncepcyjnych

Rodzaje antykoncepcji różnią się od siebie formą stosowania. Tabletki antykoncepcyjne wymagają od kobiety najwięcej zorganizowania, trzeba je przyjmować regularnie i o stałej porze. Plastry mają więcej korzyści:

  • tylko raz w tygodniu trzeba pamiętać o antykoncepcji,
  • na substancje uwalniane z plastra nie ma wpływu ani biegunka ani wymioty, podczas zatrucia pokarmowego kobieta nie potrzebuje dodatkowej antykoncepcji,
  • plastry poprawiają cerę i zmniejszają przetłuszczanie się włosów.

2. Wady plastrów antykoncepcyjnych

Zobacz film: "Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją"

Niestety przeciwwskazania co do używania plastrów antykoncepcyjnych są takie same jak w przypadku tabletek:

  • plastry także obciążają wątrobę, nie w takim stopniu jak tabletki, ale niekorzystnie wpływają na ten organ,
  • czasem plaster odkleja się pod wpływem wilgoci, to może przeszkadzać kobietom prowadzącym aktywny tryb życia,
  • plastry antykoncepcyjne mogą podrażniać skórę,
  • kobiety ważące powyżej 80 kg nie mogą stosować plastrów.

3. Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

Udowodniono, że skuteczna antykoncepcja to właśnie plastry. Mają one przewagę na pigułkami antykoncepcyjnymi i prezerwatywami. Wskaźnik Pearla mówi, że na 1000 kobiet stosujących plastry antykoncepcyjne, tylko dwie zajdą w ciążę. To bardzo skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji.

Jednak należy pamiętać, że wskaźnik Pearla nie jest idealnym pomiarem skuteczność metod antykoncepcyjnych. Przez niektóre osoby wskaźnik ten nie zostaje uznany za obiektywny, ponieważ ma wiele niedopracowań. Przede wszystkim nie zajmuje się badaniami różnych populacji, pewnych uwarunkowań kulturalnych czy demograficznych, ponadto nie bierze pod uwagę poziomu edukacji seksualnej i płodności partnerów. Wymienione tutaj czynniki mają duży wpływ na wyniki.

Pamiętajmy, że bezpieczne i skuteczne metody antykoncepcji zależą od cech indywidualnych partnerów. Kobieta, przed podjęciem decyzji o rodzaju antykoncepcji, powinna udać się do ginekologa i dokladnie się przebadać. Tak ważna decyzja w życiu każdej kobiety i jej partnera, musi być dokładnie przemyślana, nie można działać pochopnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze