Skuteczny sposób na łysienie. Nowe badania
Amerykańscy naukowcy z Sanford znaleźli skuteczny sposób na łysinę. Badania przeprowadzone na myszach dowodzą, że każdy może mieć bujne włosy.
1. Przełom w nauce – łysienie przestaje być problemem
Wszyscy dotknięci problemem łysienia wiedzą, jak ciężko jest z tym żyć. Cudowne szampony, szczotki pobudzające wzrost włosów, żele, kremy i odżywki, produkty naturalne, zabobony – nic nie przynosi skutków, a nawet jeśli - nie są one wystarczające. Czas zdać się na naukę.
Naukowcy od lat szukają skutecznej metody zapobiegania łysieniu. Przełomowego odkrycia dokonał zespół uczonych, który zamiast skupić się na przeciwdziałaniu łysieniu, zbadał strukturę ludzkiego włosa i szukał sposobu jak go wyhodować w miejscach dotkniętych łysieniem.
Wykorzystali badania nad komórkami macierzystymi i udało się. Naukowcy stworzyli mieszki włosowe. Wykorzystane do tego zostały ludzkie pluripotencjalne komórki macierzyste. Metoda jest niezwykle obiecująca.
2. Myszy z ludzkimi włosami
Uczeni przetestowali metodę na myszach i odnotowali pozytywne wyniki testów. Rozpoczynając badania nie byli przekonani, czy podążają właściwą ścieżką. Wszczepili myszom ludzkie komórki i zauważyli, że mieszki włosowe przyjęły się. Był to ogromny sukces. Eksperyment kontynuowano, a jego ostatecznym wynikiem było bujne owłosienie gryzoni.
Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań podczas konferencji naukowej International Society for Stem Cell Research w Kalifornii. Ich odkrycie wywołało spore poruszenie. Otrzymali główną nagrodę, co pozwala im kontynuować badania.
Zespół planuje testy na ludziach. Komórki pacjenta znacznie zwiększą szanse, że układ odpornościowy ich nie odrzuci. Zespół planuje testy na ludziach.
3. Problem wypadania włosów
Wypadanie włosów jest powszechnym problemem i dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety. Stanowi nie tylko problem natury medycznej, ale także estetycznej, co przekłada się na psychikę. Szczególnie narażone na problemy emocjonalne związane z łysieniem są młode kobiety. Odczuwany wstyd i niska samoocena są prostą drogą do depresji.
Trzymamy kciuki za naukowców i dalsze testy!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.