Trwa ładowanie...

Skutki uboczne przyjmowania aspiryny. Te objawy powinny zaniepokoić

Avatar placeholder
27.06.2022 15:31
Przedawkowanie aspiryny
Przedawkowanie aspiryny (Getty Images)

Aspiryna znajduje się niemal w każdej domowej apteczce. Często sięgamy po nią, gdy narzekamy na ból głowy. Trzeba jednak uważać, aby nie przedawkować. Jak zauważyć, że aspiryna zaszkodziła?

spis treści

1. Przedawkowanie aspiryny

Każde lekarstwo należy stosować z umiarem. Nawet aspirynę, po którą tak chętnie sięgamy, gdy doskwiera nam na przykład ból głowy. Jeżeli weźmiemy jej za dużo, to nasz organizm zacznie wysyłać sygnały, że dopuszczalna norma została przekroczona.

Zalecane dawki aspiryny to:

  • dorośli - jednorazowo 1-2 tabletki nie częściej niż co 4-8 godzin, nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę,

  • młodzież w wieku powyżej 12 lat - jednorazowo 1 tabletka nie częściej niż co 4-8 godzin, nie należy przyjmować więcej niż 3 tabletek na dobę.

Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody i wypić po posiłku. Aspiryny nie należy zażywać dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem.

Działanie leku jest zauważalne po 30 minutach od momentu zastosowania, a maksimum osiąga po 1-3 godzinach. Średnio pojedyncza dawka zapewnia redukcję bólu przez 3-6 godzin.

Pierwsze sygnały przedawkowania aspiryny to lekka niestrawność i częstsze niż zwykle krwawienie. To jednak jeszcze nie jest groźne, bo wystarczy odstawić lek, aby w krótkim czasie wszystko wróciło do normy.

Skutki uboczne zażywania aspiryny
Skutki uboczne zażywania aspiryny (Getty Images)

Problemy jednak są poważne przy innych skutkach ubocznych. Niepokojące objawy to żółknące białka oczu, żółknąca skóra lub ciemny mocz. To jest sygnał, że prawdopodobnie wystąpił problem z wątrobą.

2. Skutki uboczne zażywania aspiryny

Jeżeli zauważysz takie objawy, to jak najszybciej udaj się do swojego lekarza. Warto także mieć na uwadze, że stosowanie aspiryny może wywołać także inne skutki uboczne. Może to być:

  • pojawienie się krwi w moczu, kale, wymiocinach lub w trakcie kaszlu,
  • ból stawów w dłoniach i stopach,
  • pojawienie się opuchlizny na dłoniach i stopach.

Pamiętać trzeba, że leki przeciwbólowe także trzeba brać z rozsądkiem. Dlatego przed ich zastosowaniem zawsze zapoznaj się z treścią ulotki, która jest dołączona do opakowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze