Trwa ładowanie...

Słońce działa na nie jak "zapalnik". Latem chorych od razu przybywa

Avatar placeholder
04.07.2024 18:13
Słońce działa jak "detonator". Takich chorych w lecie przybywa lawinowo
Słońce działa jak "detonator". Takich chorych w lecie przybywa lawinowo (Getty Images)

Lekarze alarmują, że przybywa osób z chorobami autoimmunologicznymi. Sprzyja im letnia pogoda, bo słońce może zadziałać jak czynnik aktywujący. Problem w tym, że objawy można zbagatelizować, myląc je ze zwykłą wysypką.

spis treści

1. Letni wysyp chorych

Pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi dramatycznie przybywa, a lekarze mówią już nawet o "epidemii" tych groźnych schorzeń. W Polsce to problem około 5-10 proc. populacji, ale te liczby to tylko szacunki.

Rzeczywista skala może być znacznie większa, bo wielu chorych przez lata czeka na postawienie prawidłowej diagnozy, a niektórzy nigdy jej nie otrzymują.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Aktualnie znamy ponad 80 różnorodnych schorzeń autoimmunologicznych. Do najbardziej rozpowszechnionych należą: choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzyca typu 1 oraz stwardnienie rozsiane (SM).

Choroby autoimmunologiczne często uaktywniają się pod wpływem słońca
Choroby autoimmunologiczne często uaktywniają się pod wpływem słońca (Getty Images)

Za tymi chorobami stoi nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, który traktuje własne komórki jak obce i zaczyna je niszczyć.

Choroby autoimmunologiczne lubią atakować latem, a promienie słoneczne mogą zadziałać jak aktywator.

- Aktualnie mamy prawdziwy wysyp chorób autoimmunologicznych - podkreślała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak, internista, nefrolog, reumatolog w trakcie specjalizacji, która zajmuje się m.in. leczeniem chorób autoimmunologicznych.

- Słońce może stać się "zapalnikiem" w wielu chorobach autoimmunologicznych i czynnikiem w teorii tzw. podwójnego uderzenia. Chodzi o posiadanie predyspozycji genetycznych do rozwoju takiej choroby i konkretny czynnik spustowy, którym mogą być np. promienie słoneczne. Bez niego choroba mogłaby nigdy nie zaatakować - tłumaczyła lekarka.

2. Mylące objawy

Pod wpływem słońca najczęściej aktywuje się toczeń układowy rumieniowaty - niezwykle niebezpieczna i nieprzewidywalna choroba, która może się skończyć nawet śmiercią, również u bardzo młodych ludzi.

- Niestety, kiedy tylko zaczyna się słoneczna pogoda, obserwujemy wzrost rozpoznań tego schorzenia. Zauważamy to już w pierwsze pogodne dni maja, a potem kolejną falę w wakacje - zwracała uwagę lekarka.

Toczeń nawet dziewięciokrotnie częściej atakuje kobiety i, jak ostrzega dr Muras-Szwedziak, może to robić bardzo gwałtownie. Wskazuje na swoje dwie 19-letnie pacjentki, które zmarły z powodu bardzo ostrego przebiegu choroby.

Niestety objawy są często bagatelizowane, bo chorzy mylą je z alergią na słońce. Pewnych symtomów nie należy jednak bagatelizować. Należą do nich: charkaterystyczny "motyl" na twarzy, świąd i zaczerwienienie skóry, ból i zapalenie stawów czy rumieniowe zmiany na powiekach.

Słońce może aktywować też inne choroby autoimmunologiczne, w tym zespół Sjögrena, bielactwo i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), ale nie jest to tak powszechne jak w przypadku tocznia.

3. Ostrożenie z lekami

Chorzy, którzy mają już zdiagnozwaną chorobę autoimmunologiczną, powinny z kolei uważać na słońce ze wzgledu na leki, które przyjmują.

Chodzi m.in. o łuszczycę. Dr Muras-Szwedziak ostrzegała, że tacy chorzy powinni bezwzględnie unikać opalania, bo leki, które przyjmują mają silne działanie fotouczulające.

Intensywne właściwości fotouczulające ma wiele środków często wykorzystywanych w terapii chorób autoimmunologicznych.

Uważać trzeba na takie preparaty jak:

  • chlorochina i hydrokychlorochina,
  • metotreksat,
  • azatiopryna,
  • cyklosporyna,
  • leflunomid,
  • pochodne salicylanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze