Trwa ładowanie...

Smecta - działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Smecta to lek, który skutecznie likwiduje biegunkę. Jest dostępny bez recepty w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Preparat jest bezpieczny i można go podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. W jaki sposób działa Smecta i jak dawkować ten lek? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Smecty? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po zażyciu produktu? Jak przechowywać Smectę?

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

spis treści

1. Co to jest smecta?

Smecta to lek, którego substancją czynną jest diosmektyt (smektyn dwuoktanościenny), czyli naturalna glinka. Substancja absorbuje wirusy, toksyny i bakterie, a następnie pozbywa się ich z organizmu.

Z tego względu likwiduje przyczynę i skutki biegunki. Sprawdza się również w przypadku dolegliwości związanych z bólem brzucha, dwunastnicy i przełyku.

2. Jak działa smecta

Smecta wykazuje skuteczne działanie w przypadku biegunki, ponieważ zmniejsza ilość wody w kale. Łagodzi także ból związany ze stanem zapalnym przełyku, żołądka, dwunastnicy i okrężnicy.

Lek redukuje ilość oddawanych stolców, ułatwia regenerację uszkodzonych kosmków i pokrywa powłoką śluzówki jelita. Smecta zmniejsza ryzyko odwodnienia, ponieważ hamuje utratę elektrolitów.

Mogą ją przyjmować dorośli i dzieci w celu wyleczenia biegunki oraz ochrony przewodu pokarmowego przed czynnikami drażniącymi.

Zobacz także:

3. Dawkowanie leku

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy dokładnie przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dawkowanie produktu:

 • dzieci poniżej roku - 1 saszetka na dobę,
 • dzieci 1-2 lata - 1-2 saszetki na dobę,
 • dzieci 2-3 lata - 1-3 saszetki na dobę,
 • dorośli - 3 saszetki na dobę, w przypadku silnej biegunki podwójna dawka.

Smecta dla dzieci powinna zostać rozpuszczona w 50 ml wody i podawana w małych porcjach przez cały dzień. Dorośli powinni rozpuścić proszek w połowie szklanki wody i wypijać między posiłkami.

Wątpliwości związane ze stosowaniem preparatu należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku dniach lub pojawi się gorączka lub wymioty konieczna jest wizyta u specjalisty.

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny poinformować doktora o potrzebie zażycia leku. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia.

4. Przeciwwskazania do zażywania leku

Smecta jest uznawana za bezpieczny lek, ponieważ mogą go zażywać dzieci poniżej pierwszego roku życia. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania preparatu:

 • nadwrażliwość na diosmektyt,
 • nadwrażliwość na sacharynian sodu,
 • nadwrażliwość na glukozę jednowodną,
 • nadwrażliwość na aromat waniliowy i pomarańczowy,
 • nietolerancja fruktozy,
 • złe przyswajanie glukozy-galaktozy,
 • niedobór sacharozy,
 • ciężkie zaparcia w przeszłości.

W przypadku przyjmowania innych leków, ciąży lub karmienia piersią należy uzgodnić z lekarzem możliwość stosowania Smecty i jej dawkowanie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Skutki uboczne

Smecta to lek hamujący biegunkę. Głównym skutkiem ubocznym mogą być zaparcia, z tego względu nie należy długotrwale stosować produktu. Nie istnieją informacje na temat innych skutków ubocznych po przyjęciu leku. Należy pamiętać również o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

6. Jak przechowywać smectę

Smecta powinna być przechowywana w suchym miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Leku nie można stosować po upływie terminu ważności, który znajduje się na opakowaniu. Produktu nie wolno wyrzucać do kanalizacji, najlepiej zostawić go w specjalnych pojemnikach w aptece.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza