Trwa ładowanie...

Smecta - działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Smecta to lek, który skutecznie likwiduje biegunkę. Jest dostępny bez recepty w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Preparat jest bezpieczny i można go podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. W jaki sposób działa Smecta i jak dawkować ten lek? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania Smecty? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po zażyciu produktu? Jak przechowywać Smectę?

spis treści

1. Co to jest smecta?

Smecta to lek, którego substancją czynną jest diosmektyt (smektyn dwuoktanościenny), czyli naturalna glinka. Substancja absorbuje wirusy, toksyny i bakterie, a następnie pozbywa się ich z organizmu.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"

Z tego względu likwiduje przyczynę i skutki biegunki. Sprawdza się również w przypadku dolegliwości związanych z bólem brzucha, dwunastnicy i przełyku.

2. Jak działa smecta

Smecta wykazuje skuteczne działanie w przypadku biegunki, ponieważ zmniejsza ilość wody w kale. Łagodzi także ból związany ze stanem zapalnym przełyku, żołądka, dwunastnicy i okrężnicy.

Lek redukuje ilość oddawanych stolców, ułatwia regenerację uszkodzonych kosmków i pokrywa powłoką śluzówki jelita. Smecta zmniejsza ryzyko odwodnienia, ponieważ hamuje utratę elektrolitów.

Mogą ją przyjmować dorośli i dzieci w celu wyleczenia biegunki oraz ochrony przewodu pokarmowego przed czynnikami drażniącymi.

Zobacz także:

3. Dawkowanie leku

Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy dokładnie przeczytać ulotkę, dołączoną do opakowania. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dawkowanie produktu:

 • dzieci poniżej roku - 1 saszetka na dobę,
 • dzieci 1-2 lata - 1-2 saszetki na dobę,
 • dzieci 2-3 lata - 1-3 saszetki na dobę,
 • dorośli - 3 saszetki na dobę, w przypadku silnej biegunki podwójna dawka.

Smecta dla dzieci powinna zostać rozpuszczona w 50 ml wody i podawana w małych porcjach przez cały dzień. Dorośli powinni rozpuścić proszek w połowie szklanki wody i wypijać między posiłkami.

Wątpliwości związane ze stosowaniem preparatu należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustąpią po kilku dniach lub pojawi się gorączka lub wymioty konieczna jest wizyta u specjalisty.

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące powinny poinformować doktora o potrzebie zażycia leku. Nie wolno przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia.

4. Przeciwwskazania do zażywania leku

Smecta jest uznawana za bezpieczny lek, ponieważ mogą go zażywać dzieci poniżej pierwszego roku życia. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania preparatu:

 • nadwrażliwość na diosmektyt,
 • nadwrażliwość na sacharynian sodu,
 • nadwrażliwość na glukozę jednowodną,
 • nadwrażliwość na aromat waniliowy i pomarańczowy,
 • nietolerancja fruktozy,
 • złe przyswajanie glukozy-galaktozy,
 • niedobór sacharozy,
 • ciężkie zaparcia w przeszłości.

W przypadku przyjmowania innych leków, ciąży lub karmienia piersią należy uzgodnić z lekarzem możliwość stosowania Smecty i jej dawkowanie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Skutki uboczne

Smecta to lek hamujący biegunkę. Głównym skutkiem ubocznym mogą być zaparcia, z tego względu nie należy długotrwale stosować produktu. Nie istnieją informacje na temat innych skutków ubocznych po przyjęciu leku. Należy pamiętać również o przyjmowaniu dużej ilości płynów.

6. Jak przechowywać smectę

Smecta powinna być przechowywana w suchym miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Leku nie można stosować po upływie terminu ważności, który znajduje się na opakowaniu. Produktu nie wolno wyrzucać do kanalizacji, najlepiej zostawić go w specjalnych pojemnikach w aptece.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza