Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Śmiercionośne dopalacze – jak naprawdę wpływają na nasz organizm?

W ostatnim czasie obserwujemy lawinowy wzrost zatruć substancjami psychoaktywnymi funkcjonującymi pod nazwą dopalacze. Do szpitali w różnych miejscach w Polsce trafiają młodzi ludzie, którzy sięgając po te syntetyczne narkotyki, narażają nie tylko własne zdrowie, ale i życie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. „Mocarne” zagrożenie

Od czwartku ofiarą dopalaczy padło już ponad 200 osób. Za groźne w skutkach zatrucie w największej liczbie przypadków odpowiada środek o nazwie „Mocarz” popularny zwłaszcza na Śląsku – zdecydowana większość pacjentów pochodzi właśnie z tego regionu Polski, chociaż podobne epizody miały miejsce na Podkarpaciu czy w Wielkopolsce. Biorąc pod uwagę skład „Mocarza”, statystyki te przestają dziwić. Zawiera on bowiem syntetyczny kannabinoid, który jest aż 800 razy silniejszy niż marihuana. Stan jednego z zatrutych nim pacjentów znajdującego się obecnie w Regionalnym Ośrodku Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu określany jest jako bezpośrednio zagrażający życiu.

Dopalacze to substancje psychoaktywne, których skład poza benzylopiperazyną, jest często nieznany (czasem zawierają opiłki szkła, doprowadzając do pękania naczyń krwionośnych) i dlatego są jeszcze bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Tak jak narkotyki uzależniają psychicznie i fizycznie, a ich stosowanie może prowadzić do hiperwentylacji, odwodnienia, zaburzeń uwagi, arytmii, czy duszności.

2. Narkotyki w nowym opakowaniu

Substancje psychoaktywne określane jako dopalacze to w rzeczywistości silnie uzależniające narkotyki, które stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia młodych ludzi
Substancje psychoaktywne określane jako dopalacze to w rzeczywistości silnie uzależniające narkotyki, które stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia młodych ludzi

Specjaliści podkreślają, że młodzi ludzie dają się zwieść całkowicie mylnej nazwie, pod którą występują te popularne środki. Nie są to bowiem dopalacze, a zwykłe syntetyczne narkotyki, które wykazują bardzo silne działanie uzależniające, w wielu przypadkach silniejsze niż tradycyjne narkotyki. W czasie zorganizowanej przed Instytutem Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego konferencji minister zdrowia prof. Marian Zembala zażywanie dopalaczy określił mianem świadomego samobójstwa.

Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria
Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze? - galeria [7 zdjęć]

Nowa moda w polskich szkołach Dopalacze stały się nowym utrapieniem rodziców. Temat został nagłośniony

zobacz galerię

Niebezpieczeństwo ich stosowania wynika przede wszystkim z nieustannie zmieniającego się składu – o ile substancje znajdujące się w „Mocarzu” były lekarzom znane, to określenie zawartości nowych, nieustannie pojawiających się na rynku środków bywa problematyczne. Najczęściej można w nich znaleźć związki figurujące na listach najbardziej niebezpiecznych, nielegalnych mieszanek chemicznych, dlatego skutki uboczne dopalaczy bywają naprawdę niebezpieczne.

Konsekwencją zażywania tego typu narkotyków jest nie tylko agresywne, a w dalszej kolejności depresyjne zachowanie. Mogą one doprowadzić do zagrażającego życiu wielonarządowego uszkodzenia ciała, z czego nie zdają sobie sprawy nastolatkowie, którzy najczęściej sięgają po dopalacze funkcjonujące na rynku jako produkt kolekcjonerski, podpałka do grilla czy proszek do prania.

Przygotowania do wakacyjnej walki z dopalaczami trwały już od długiego czasu, czego efektem są wprowadzone 1 lipca przepisy, zgodnie z którymi osoby posiadające lub rozprowadzające dopalacze będą traktowane w taki sam sposób, jak handlujące narkotykami. Co więcej 114 substancji, które dotąd traktowane były jako toksyczne, od tego momentu oficjalnie uważane są za narkotyki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Paweł Skrzycki
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza