Trwa ładowanie...

Niebezpieczna moda. Tak wyniszczamy nerki, jelita, żołądek

 Anna Klimczyk
09.04.2024 21:15
Przedawkowanie witamin może być tak samo niebezpieczne jak ich niedobór
Przedawkowanie witamin może być tak samo niebezpieczne jak ich niedobór (Getty Images)

Stosowanie witaminy C jest jednym z najpopularniejszych sposobów na walkę z przeziębieniem. Przyjmujemy ją również, by wzmocnić organizm. Jednak eksperci ostrzegają, że jej przedawkowanie może być niezwykle groźne.

spis treści

1. Drogocenna witamina C

Kwas askorbinowy, czyli popularna witamina C, pełni szereg ważnych funkcji. Jednak organizm nie jest w stanie wyprodukować jej samodzielnie. Z tego powodu należy dostarczać ją z zewnątrz - z pożywieniem lub poprzez suplementację.

Jej właściwości wskazuje w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk Kamil Paprotny.

- Witamina C wspiera odporność. Ponadto bierze udział w biosyntezie hormonów i enzymów oraz w procesie wchłaniania żelaza. Jej niedobór może się objawiać m.in. zmęczeniem i pogorszeniem nastroju. Ma także silne działanie antyoksydacyjne i wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami. Dlatego warto ją przyjmować, ale z umiarem. Jest dość bezpieczna w suplementacji, szczególnie w formie doustnej.

2. Polacy łykają jak cukierki

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Ekspert ostrzega, że Polacy garściami sięgają po rozmaite suplementy diety. Szczególnie chętnie przyjmują właśnie witaminy. Jednak nie wszyscy mają świadomość, że można je przedawkować, a ich nadmiar w organizmie może być równie szkodliwy, jak niedobór.

- Zażywanie zbyt dużej ilości witaminy C - powyżej 1000 miligramów - może się wiązać z wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak problemy żołądkowo - jelitowe, biegunki, zgaga, nudności, refluks. Ponadto długotrwała suplementacja dużymi dawkami witaminy C może skutkować rozwojem kamicy nerkowej - podnosi Paprotny.

Natomiast dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska wskazuje, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, a co za tym idzie, nie jest magazynowana w ciele.

- Sama jej toksyczność jest relatywnie rzadka. Jednak można ją przedawkować. Na jej suplementacje powinny uważać szczególnie osoby, które mają tendencję do tworzenia się kamieni szczawianowych. Witamina C może również wchodzić w interakcje z różnymi lekami - zaznacza w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

3. Niebezpieczne wlewy

Witamina C przyjmowana doustnie w nadmiernej ilości jest wydalana wraz z moczem. Problem pojawia się w przypadku pacjentów, którzy decydują się na dożylne przyjmowanie tej witaminy. Zwolennicy alternatywnych metod leczenia przekonują, że efekty takiej terapii są spektakularne. Jednak lekarze ostrzegają, że skutki przyjmowania takich wlewów mogą być tragiczne.

- Wlewy witaminowe mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Powód? Mogą uszkadzać śródbłonek naczyń, co będzie prowadziło do wystąpienia stanu zapalnego. Dlatego odradzałbym, by korzystać z takich rozwiązań. Pamiętajmy również, że te wlewy nie wyleczą nas z nowotworu. Organizm nie jest tak prosty, by taki wlew spowodował cofniecie się ognisk nowotworowych. Takie wlewy mogą poprawić samopoczucie chorego, ale to nie jest skuteczna terapia onkologiczna. Potwierdza to wiele stowarzyszeń naukowych - wyjaśnia Paprotny.

Ponadto ekspert alarmuje, że stosowanie takich wlewów może zakłócić leczenie.

- Wlewy z witaminy C mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla pacjentów onkologicznych. Szczególnie gdy za ich stosowaniem idzie odstawienie terapii przeciwnowotworowej. Ponadto mogą wchodzić w reakcje z lekami. Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że witamina C może niszczyć komórki nowotworowe - tłumaczy dietetyk.

Dr Cubała-Kucharska również podkreśla, że zniechęca swoich pacjentów do tego, by decydowali się na tę metodę "leczenia".

- W terapii antynowotworowej stosujemy różnego rodzaju leki, które mają za zadanie zniszczenie niepożądanych w organizmie komórek. Jeśli do tego dodamy coś, co pochłania wolne rodniki i zmniejsza stres oksydacyjny, coś takiego jak witamina C, to wtedy terapia przeciwnowotworowa może być zwyczajnie nieskuteczna - ostrzega specjalistka medycyny rodzinnej.

- Zawsze o wykonywaniu takiego wlewy powinniśmy poinformować naszego onkologa, ale najlepiej w ogóle ich nie robić - podsumowuje.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze