Trwa ładowanie...

Sól emska – zastosowania, dawkowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
26.03.2020 15:48
Sól emska – zastosowania, dawkowanie, przeciwwskazania
Sól emska – zastosowania, dawkowanie, przeciwwskazania (iStock)

Właściwości zdrowotne soli emskiej znane są w Niemczech od XVII wieku. To właśnie do kurortu Bad Ems jeździli europejscy arystokraci, by leczyć choroby układu oddechowego inhalacjami z wody mineralnej. Dzisiaj każdy z nas może taką inhalację urządzić sobie w domu, a jeśli nie lubi inhalacji, może wybrać np. tabletki

spis treści

1. Jaki jest skład soli emskiej

Sól emska to biały proszek składający się z siarczanów sodu, a także chlorków sodu i magnezu. Dodatkowo sól emska zawiera jeszcze węglan sodowy. Roztwór tego proszku w wodzie ma skład zbliżony do naturalnej wody występującej w kurorcie uzdrowiskowym Bad Ems w Niemczech, gdzie wody emskiej używa się do picia i inhalacji. Dzięki minerałom pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w płucach.

Zobacz także: Jakie właściwości ma sól himalajska?

2. Sól emska na chrypkę

Zobacz film: "Sól, pieprz i cytryna mogą pomóc przy problemach zdrowotnych"

Co więcej, sól emska wykazuje dobre działanie w przypadku innych dolegliwości związanych z układem oddechowym. Preparat soli w tabletkach do ssania działa nawilżająco i odkażająco na błony śluzowe, dzięki czemu wspomaga organizm do walki na przykład z kaszlem (szczególnie związanym z paleniem tytoniu) czy chrypką.

Zobacz także: Wpływ soli kamiennej na zdrowie

Wszystko przez to, że zmniejsza uczucie drapania w gardle. Dzięki temu można go stosować jako wspomaganie leczenia przy zapaleniu gardła czy kaszlu pojawiającego się u alergików.

Sól emska jest zalecana nie tylko pacjentom cierpiącym na choroby układu oddechowego. Ze względu na to, że jej roztwór ma odczyn zasadowy (8-14 pH) może być stosowana przez osoby zmagające się z refluksem czy nadkwasotą żołądka. Dzięki swojemu pH roztwór zobojętnia kwas żołądkowy, eliminując nieprzyjemne dolegliwości.

3. Inhalacje sola emską

Inhalacje solą emską polecane są przede wszystkim dla dzieci. Przy tym sposobie podania soli, nie ma problemu z wyraźnie słonym smakiem tabletek, który może przeszkadzać szczególnie najmłodszym. Rezultaty uzyskane z inhalacji są podobne do tych uzyskiwanych przy piciu wody czy zażywaniu tabletek.

W aptekach dostępne są specjalne preparaty ułatwiające inhalacje, lecz zalecane są one przede wszystkim osobom dorosłym. W domowych warunkach możemy przygotować tzw. parówkę.

Wystarczy do dużej miski wlać gorącą wodę i dodać trochę soli emskiej (dla lepszego aromatu można dodać kilka kropel ziołowego olejku eterycznego). Wystarczy nachylić głowę nad miską w bezpiecznej odległości tak, by móc wdychać parę wodną. Można również nakryć głowę ręcznikiem, który obejmie również miskę.

Pamiętajmy jednak, że dzieci nie powinny wdychać pary wodnej dłużej niż przez 5 minut.

4. Przeciwwskazania i cena

Sól emska jest środkiem stosunkowo bezpiecznym, jednak ze względu na dużą zawartość sodu w roztworze i tabletkach należy skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

Również jeśli używamy już soli emskiej przez dłuższy czas i zauważyliśmy u siebie problemy z obrzękami, powinniśmy niezwłocznie przerwać stosowanie i zasięgnąć porady lekarza.

Sól emską w tabletkach można kupić już za kilkanaście złotych w aptece. Najdroższe są inhalatory. Ze względu na urządzenie dodawane do każdego preparatu, ich ceny zaczynają się od 60 złotych za jedno opakowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze