Trwa ładowanie...

Spadek libido przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Avatar placeholder
04.04.2019 14:49
Spadek libido przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
Spadek libido przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej (iStock)

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, ale w trakcie jej stosowania należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, takich jak spadek libido. Osłabienie pociągu seksualnego może mieć, oczywiście, także inne przyczyny, między innymi stres, problemy w związku oraz zaburzenia hormonalne. Bez względu na źródło problemu, spadek libido może wpędzić kobietę w kompleksy i zaważyć na przyszłości jej związku. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na odzyskanie ochoty na seks podczas kuracji hormonalnej. Od czego zacząć?

spis treści

1. Sposoby na wzrost libido

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, a w sypialni wieje chłodem, nie czekaj na cud. Im dłużej odwlekasz rozwiązanie problemu, tym trudniej będzie ci odzyskać popęd seksualny.

  • Zastanów się, czy spadek popędu seksualnego na pewno wiąże się tylko z metodą zapobiegania ciąży – jeśli twój związek przechodzi kryzys, brak ochoty na seks to nie przypadek. Zanim pobiegniesz do ginekologa lub odstawisz tabletki albo plastry na własną rękę, zastanów się, co zmienić w swojej relacji z partnerem. Jeżeli do waszego związku wkradła się rutyna, czas uatrakcyjnić nie tylko życie seksualne, ale także pozostałe aspekty relacji. Nie idź za radą kobiecych magazynów, które sugerują zakup seksownej bielizny i pomalowanie ust czerwoną pomadką. Nie próbuj zmieniać się w femme fatale – twój partner kocha cię taką, jaka jesteś naprawdę. Pamiętaj, że sekret udanego związku leży w poczuciu bliskości, a nie w koronkowym dessous! Jeśli masz wrażenie, że oddalacie się od siebie, wieczorne rozmowy, czułe gesty i miłe słowa przyniosą lepsze efekty niż wyzywający makijaż i skąpy strój. Nie znaczy to, oczywiście, że kwestia wyglądu nie ma znaczenia.
  • Spójrz w lustro – czy wyglądasz i czujesz się dobrze w swojej skórze? Jeżeli w ostatnim czasie zaniedbałaś ćwiczenia i zdrową dietę, prawdopodobnie nie jesteś w szczytowej formie. Na szczęście, możesz to zmienić – już po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń wydajemy się sobie atrakcyjniejsi, choć w rzeczywistości na efekty trzeba poczekać nieco dłużej. Wówczas – nawet jeśli sylwetka wyraźnie odbiega od ideału – dzięki większej pewności siebie chętniej inicjujemy zbliżenia z partnerem.
  • Zanim kupisz w aptece ziołowy suplement na poprawę libido, zerknij do lodówki. Arbuzy zawierają cytrulinę, która wzmacnia naczynia krwionośne, a zawarta w orzechach L-arginina korzystnie wpływa na przepływ krwi do narządów płciowych, zwiększając tym samym poziom libido. Zaopatrz się również w ryby, mleko i jaja, które są bogatym źródłem witamin z grupy B. Ich poziom w ciele człowieka jest ściśle związany z ilością wydzielanych hormonów płciowych – niedobór może powodować uczucie przemęczenia i spadek libido.
  • Porozmawiaj z partnerem o waszym problemie – jeśli przyczyną osłabienia zainteresowania seksem jest rutyna w łóżku, być może nadszedł czas na eksperymenty? Nowe pozycje seksualne, gadżety erotyczne i niecodzienna sceneria mogą pomóc wam w odnalezieniu iskry pożądania. Czasem wystarczy wspólne wyjście na randkę lub weekend poza miastem, by temperatura w związku wyraźnie wzrosła.
  • Jeśli mimo starań nadal odczuwasz spadek popędu seksualnego, nie wstydź się i porozmawiaj ze swoim ginekologiem. Być może, w związku z wystąpieniem działań ubocznych, konieczna będzie zmiana metody antykoncepcji lub wizyta u seksuologa.

2. Jak chronić organizm przed skutkami ubocznymi antykoncepcji hormonalnej?

Perspektywa spadku libido podczas stosowania antykoncepcji zniechęca kobiety do tej metody zapobiegania ciąży, ale w obliczu pozostałych działań niepożądanych jest to stosunkowo niewielki problem. Konsekwencje związane z obciążeniem wątroby, zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz wzrostem krzepliwości krwi są zdecydowanie poważniejsze. Niestety, gdy kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną popełniają błędy żywieniowe, mają nadwagę i palą papierosy, ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wyraźnie rośnie. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom ubocznym antykoncepcji hormonalnej, należy sięgnąć po suplementy diety.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Antykoncepcja hormonalna a rak piersi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze