Spała po kilkanaście godzin dziennie. Diagnoza była dla niej szokiem
Courtney Nettleton z Wielkiej Brytanii spała nawet 14 godzin dzienie i nie była w stanie normalnie funkcjonować. Lekarze sądzili początkowo, że to przez zwykłe lenistwo. Prawdziwa przyczyna była jednak zupełnie inna. Diagnoza była dla 21-latki prawdziwym wstrząsem.
1. To nie było lenistwo tylko rak
Courtney Nettleton cały czas była zmęczona i potrzebowała coraz więcej czasu na sen. Zdarzało się, że spała nawet 14 godzin dziennie. Nie mogła przez to normalnie funkcjonować, więc poszła do lekarza. Badania kontrolne, które wykonała nie wykazały jednak niczego niepokojącego. "Lekarze mówili, że to nastoletnie lenistwo, ale ja wiedziałam, że coś jest nie w porządku. To było frustrujące" - przyznała 21-latka w rozmowie z "The Sun".
Objawy jednak nie ustąpiły, a wręcz się nasilały. Pojawiły się m.in. duszności, uderzenia gorąca, sztywność karku, wahania nastroju. Zauważyła też dziwny guzek na szyi. Po kolejnej już konsultacji i badaniach okazało się, że to rak tarczycy. Symptomy, które od początku niepokoiły 21-latkę były związane z rozwijającą się chorobą nowotworową. Dla dziewczyny to był szok.
Nowotwór rozwijał się na tyle szybko, że konieczna była tyreoidektomia, czyli całkowite usunięcie tarczycy. Courtney nadal jest jednak w trakcie leczenia i nie wie, jakie będą jego efekty.
Swoimi doświadczeniami dzieli się w mediach społecznościowych i namawia innych do badań, które mogą uratować życie.
2. Rak tarczycy - jak go rozpoznać?
Rak tarczycy należy do rzadkich nowotworów, ale aktualnie diagnozuje się go coraz częściej. Atakuje przede wszystkim młodych ludzi po 30. roku życia (częściej kobiet niż mężczyzn). Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku w Polsce wykrywanych jest ok. 2 tys. nowych przypadków nowotworów tarczycy.
Jakie objawy powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? guz na szyi, powiększenie tarczycy, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych (bez związku z infekcją), duszności, chrypka, drapanie w gardle, * senność, osłabienie.
Rokowania raka tarczycy zależą od typu nowotworu oraz stopnia zaawansowania. Z reguły są jednak dobre. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje blisko 90 proc. szans na wyleczenie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.