Spędzili 60 dni w łóżku. Skutki okazały się tragiczne
Zapewne choć raz ci się zdarzyło obrać w łóżku tak wygodną pozycję, że poważnie rozważałeś, by nigdy nie opuszczać pościeli. Realia są jednak okrutne i prędzej czy później należy wstać. Co się jednak stanie z ludzkim ciałem, jeśli spędzimy dwa miesiące w łóżku, bez wstawania? Naukowcy postanowili to sprawdzić.
1. 60 dni w łóżku
Po co ktoś w ogóle miałby zostać przez dwa miesiące w łóżku? W imię nauki oczywiście. University of Bath przeprowadził nietypowy eksperyment dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, by zbadać wpływ braku ruchu na ludzkie ciało.
Zupełny brak aktywności fizycznej ma tragiczne konsekwencje. To wniosek oczywisty, po co więc wyszukane eksperymenty? Dzięki badaniu naukowcy dowiedzieli się o procesach, które zachodzą w ludzkim ciele, gdy rezygnujemy z regularnego ruchu.
Do eksperymentu zaproszono dwudziestu zdrowych, młodych mężczyzn. Ich zadaniem było leżenie przez 60 dni w łóżku. Uczestnikom nie wolno było wstawać, nawet potrzeby fizjologiczne musieli załatwiać na miejscu.
Put 20 young men in bed for two months with no physical activity and what do you get? 🛏️
— University of Bath (@UniofBath) February 22, 2023
A new study highlights the negative impact long-term inactivity places on the body’s metabolic health.https://t.co/gi915uX2lr pic.twitter.com/1dcJsXKQxW
2. Kontrowersyjny eksperyment
Leżenie przez dwa miesiące nie jest takie proste, jak może się wydawać. Panowie, którzy mieli nadzieję na łatwe zadanie, mocno się rozczarowali i szybko przekonali się, że spędzenie w łóżku tak długiego czasu wymaga niezłej determinacji.
Czego dowiedzieli się naukowcy? Przede wszystkim bezczynność jest zabójcza dla ludzkiego ciała. Okazało się, że mimo odpowiedniej i zdrowej diety u leżących panów, wzrastał poziom cukru we krwi, a zdrowie dramatycznie pogarszało się z każdym dniem.
3. Zdrowie metaboliczne
Eksperyment głównie skupił się na zdrowiu metabolicznym. Udowodniono, że nawet niewielki wysiłek fizyczny lub krótkie serie ćwiczeń mają ogromny wpływ na regulację poziomu glukozy we krwi. Ruch jest kluczowy dla zdrowia.
Podczas 60 dni leżenia, średni poziom cukru u uczestników wzrósł o około 6 procent w ciągu dnia i 10 procent w nocy. Z kolei ich zdolność do przetwarzania cukru zmniejszyła się aż o 24 procent mimo stosowania diety mającej na celu powstrzymywanie przybierania na wadze.
🛌 A study from @esa & @Health_at_Bath to help understand the health effects of crewed future space missions for astronauts saw 20 men lying in bed for two months straight.
— University of Bath (@UniofBath) February 21, 2023
Find out how this long-term inactivity impacted on the body’s metabolic health: pic.twitter.com/ZLr0Aihwrb
4. Ważne wnioski
Wyniki eksperymentu jasno pokazują, że dla zdrowych ludzi aktywność fizyczna jest kluczowa, nawet w przypadku stosowania odpowiedniej diety. Dieta nie pomoże nam uchronić się od zaburzeń metabolicznych, ale ruch już tak.
Badania są niezwykle ważne nie tylko w kontekście podróży kosmicznych, ale także coraz częstszych chorób metabolicznych, jak cukrzyca oraz otyłość. Uczestnicy teraz muszą skupić się na naprawnianiu wyrządzonych szkód, bo dwa miesiące leżenia okazały się ciężką pracą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.