Spirometria nie boli, a ratuje życie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc przykuwa do łóżka i skraca życie. Wcześnie wykonana spirometria i właściwe leczenie to szansa na długie życie. Niestety, zdiagnozowani chorzy często mają utrudniony dostęp do dalszych badań.

Szacuje się, że na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) cierpi 2 mln Polaków. Zdiagnozowanych jest jedynie ok. 600 tys. chorych. POChP to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów w naszym kraju. Nieleczona skraca życie nawet o 15 lat. Zbyt późno wykryta prowadzi do inwalidztwa.

Zobacz film: "Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc"

  • To złożone, niejednolite schorzenie. Obejmuje przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Dochodzi wtedy do uszkodzenia miąższu płuc. Spada wydolność oddechowa - tłumaczy serwisowi WP abcZdrowie dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog i internista z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

  • U zdrowego człowieka powierzchnia płuc zajmuje od 80 do 100 metrów kwadratowych, u chorego z ciężką postacią POChP jedynie 20-30 metrów - tłumaczy lekarz.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych) palaczy, ale przyczyny nowotworu mogą być różne. Ryzyko...

Zaczyna się od kaszlu

W 80 proc. za rozwój choroby odpowiada palenie papierosów. Wpływ ma także zanieczyszczenie powietrza. Spaliny i emisja pyłów działają niekorzystnie na błonę śluzową oskrzeli. Wśród czynników ryzyka POChP wymienia się też częste infekcje w dzieciństwie i wcześniactwo.

Choroba jest podstępna. Długo nie daje żadnych objawów, rozwija się w ukryciu nawet 20-30 lat. Pierwszym objawem jest kaszel i odpluwanie gęstej, lepkiej wydzieliny. Następnie spada wydolność oddechowa, pojawia się duszność wysiłkowa. Z czasem chory ma problemy z wykonywaniem prostych czynności.

  • Palacze nie zdają  sobie sprawy, że takie dolegliwości daje POChP. Tymczasem odwiedzają różnych specjalistów, najczęściej trafiają do kardiologa - tłumaczy dr Dąbrowiecki. I dodaje: - Szybką diagnozę opóźnia także bardzo niska świadomość choroby. Tylko 6 proc. społeczeństwa wie, co to jest POChP.

Wykluczenie i niedołężni

Niestety pacjenci w większości przypadków zgłaszają się do lekarza zbyt późno, w sytuacji, gdy mają już tylko 40 proc. powierzchni płuc. Nielepiej wygląda sytuacja wśród osób zdiagnozownaych. Tylko 10 proc. chorych prawidłowo się leczy, wykonując właściwie inhalacje. Ponad 50 proc. nie przestrzega w ogóle zaleceń lekarskich.

Lekarze alarmują i przypominają, że nieleczona i późno wykryta choroba prowadzi do niepełnosprawności i powikłań.

  • Towarzyszą jej tzw. choroby współistniejące, takie jak: cukrzyca typu II, choroba wieńcowa i osteoporoza - wyjaśnia lekarz.

Pacjenci czują się także wykluczeni społecznie. Często odpluwają i silnie kaszlą, przez co są traktowani przez otoczenie z dystansem. Bywa, że zdrowe osoby odsuwają się od nich, ponieważ boją się, że zostaną czymś zarażeni.

Pacjent w skrajnym stadium choroby nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Nie opuszcza domu, wymaga tlenoterapii, jest w stanie przejść jedynie kilka metrów po domu.

Problem z dostępem do diagnostyki

Chorzy muszą zmierzyć się też z wieloma innymi problemami. Nie wszystkie leki są refundowane.

  • Obecnie w Polsce sa dostępne wszystkie leki, jakimi dysponujemy w Europie, ale niektóre są na 100 proc. odpłatności. Tak być nie powinno. Szczególnie zalecane w POChP sa połączenia leków, tzn. w inhalatorze podawane są dwa leki zamiast jednego. Poprawia to skuteczność leczenia, zmniejsza się liczba zaostrzeń i poprawia się jakość życia, a to bardzo ważne dla chorych - tłumaczy lekarz.

Są województwa gdzie nie ma ani jednego ośrodka rehabilitacji pulmonologicznej. Zbyt mało jest także poradni, które oferują domowe leczenie tlenem. Problem jest także z dostępem do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. - Ministerstwo Zdrowia obiecuje zmiany od nowego roku, zobaczymy- zaznacza doktor Dąbrowiecki.

Choroba generuje też ogromne koszty nie tylko dla pacjentów, ale i państwa. Według raportu firmy EY, koszty bezpośrednie, czyli leczenie i hospitalizacja, wyniosły w 2014 roku prawie 442 mln złotych, w tym 36 mln złotych to kwota, jaką dopłacili do leków pacjenci.

Bezpłatna i bezbolesna spirotmetria

Zdaniem lekarzy, najważniejszy dla pacjenta jest dostęp do diagnostyki i regularne przyjmowanie leków oraz wykonanie prostego badania - spirometrii.

Każda osoba po 40 roku życia, która kaszle i ma duszności wysiłkowe, powinna wykonać badanie spirometryczne wraz z próbą rozkurczową. Na tej podstawie lekarz ocenia stopień zwężenia oskrzeli, pojemność i objętość płuc. Spirometria jest bezbolesna, bezpłatna, nie wymaga przygotowań.

- _Im wcześniej rozpoznamy chorobę, tym szybciej możemy pomóc, złagodzić problemy i zapobiec niepełnosprawnośc_i - wyjaśnia lekarz Piotr Dąbrowiecki.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 3 miesiące temu

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Komentarze (11)
~nieważne kto
~nieważne kto 12 miesięcy temu

Szanowna Pani Autorko, temat ważny ale proponuje się dokształcić, ta choroba prowadzi do śmierci, jest nieuleczalna - można jedynie spowolnić jej rozwój. Chory umiera z powodu powikłań lub niewydolności serca albo innych narządów - to jak ma szczęście, jak nie ma szczęścia umiera z powodu braku płuc i tlenu. Chory w końcowym stadium jest całkowicie zdany na opiekę rodziny. W ostatnich tygodniach życia nie jest w stanie wstać samodzielnie z łóżka. Nawet mówienie sprawia ból. To straszna śmierć, w męczarniach których nie można uśmierzyć żadnymi środkami. Opieki paliatywnej praktycznie nie ma. Piszę to w oparciu o doświadczenie w najbliższej rodzinie.

Odpowiedz
~Zazu
~Zazu 12 miesięcy temu

@~...: Tata palił około 2 paczek dziennie, a w towarzystwie palił jeden za drugim niestety. Miał to szczęście że mieszkał w Bieszczadach i dopiero po około 50ciu latach palenia nastąpiły objawy, zmarł w wieku 80-ciu lat więc i tak mimo choroby piękny wiek, lecz ostatnie lata życia to męczarnie i walka o oddech. Osoby mieszkające w mieście w smogu na pewno o wiele wcześniej będą miały te objawy.

Odpowiedz
~aga
~aga 12 miesięcy temu

Moja mama zmarła w kwietniu. Straszna choroba, końcówka życia to była wegetacja. Nieludzkim wysiłkiem było przejście choćby do łazienki - oczywiście z aparatem tlenowym. Jeśli macie kogoś bliskiego kto pali zróbcie wszystko żeby przestał. Straszne jest patrzenie na cierpienie osoby obok.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Przewlekła obturacyjna choroba płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy POChP - charakterystyka choroby, objawy, diagnoza

POChP a astmą * Tajemnice POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc * Spirometria nie boli, a ratuje życie * Wysiłek może być lekiem (...)...

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO)

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie, które powinieneś wykonać Wiele osób w Polsce cierpi na choroby układu oddechowego. Choć problem dotyczy 6 milionów Polaków, ponad połowa nie zdaje sobie sprawy z przyczyn nawracających dolegliwości. Tymczasem nieleczona astma i obturacyjna choroba...

Krew pępowinowa - właściwości, komórki macierzyste, procedury pobrania, zastosowanie

Pobranie krwi pępowinowej - czy to jest etyczne? (WIDEO)

Pobranie krwi pępowinowej - czy to jest etyczne? (WIDEO) Odtwórz wideo

dotyczy pobierania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej ratują życie. A to dzięki bardzo ciekawej (...) szpikowymi. Zabieg pobrania krwi pępowinowej...

Zabiegi

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO)

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO) Odtwórz wideo

się na pobranie narządów. Przeszczep narządu ratuje życie ludziom, którzy bez ofiarowanego im organu nie mają szans na normalne życie. Imprezy (...) "Biegnij - życie czeka". Marszobiegowi...

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę

Rzeczy, które niszczą twoją wątrobę

jak najszybciej wykonać badania na obecność HCV. Regularnie powinniśmy też sprawdzać poziom enzymów wątrobowych ALT i AST. Zobacz także: O jego szkodliwym działaniu było głośno. Okazuje się, że ten lek ratuje życie ...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Tłuszcz, który ratuje życie

Tłuszcz, który ratuje życie

, a jakość. Naukowcy dowiedli, że dobór odpowiedniego rodzaju tłuszczu może uchronić przed przedwczesną śmiercią nawet milion osób rocznie (...) je czerwone mięso, pełnotłusty nabiał czy drób, przyczyniamy się do podwyższenia stężenia...

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.