Splot słoneczny – charakterystyka, budowa, funkcje, choroby
Splot słoneczny to jeden ze splotów nerwowych. Inaczej nazywany jest splotem trzewnym. Jest to jeden z najbardziej znanych splotów nerwowych. Splot słoneczny jest autonomicznym układem nerwowym, który odpowiada za reakcje naszego organizmu, które nie zależą od naszej woli. Gdzie znajduje się splot słoneczny? Jakie są funkcje splotu słonecznego?
1. Co to jest splot słoneczny
Splot słoneczny znajduje się na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego, w tylnej części nadbrzusza, na przedniej stronie kręgosłupa. Od góry ogranicza go przepona, od boków nadnercza, a od dołu tętnice nerkowe. Przed splotem słonecznym biegnie aorta brzuszna.
Splot słoneczny to potoczna nazwa splotu trzewnego. Splot słoneczny jest skupiskiem połączeń nerwowych, który tworzy autonomiczny układ nerwowy. Jego zadaniem jest unerwianie narządów wewnętrznych. Splot słoneczny wyzwala reakcje niezależne od naszej woli: wydzielanie soków żołądkowych, ruch jelit oraz inne.
2. Jak zbudowany jest splot słoneczny?
Splot słoneczny jest połączeniem dwóch splotów trzewnych – prawego splotu trzewnego oraz lewego splotu trzewnego. Splot słoneczny składa się z wielu skupisk komórek nerwowych, które przenoszą sygnały do następujących narządów:
- przepona
- wątroba
- jelita
- żołądek
- śledziona
- narządy płciowe
- nerki i nadnercza
- aorty
Do splotu słonecznego dochodzą nerwy trzewne większe i mniejsze, gałązki trzewne nerwu błędnego oraz gałązki od ostatniego zwoju piersiowego od górnych zwojów lędźwiowych.
Od splotu słonecznego odchodzą nerwy parzyste (splot przeponowy, splot nadnerczowy, splot nerkowy i splot jądrowy lub splot jajnikowy) oraz nerwy nieparzyste (splot wątroby, splot żołądkowy, splot śledzionowy, splot aortowy brzuszny, splot krezkowy górny).
3. Za co odpowiada splot słoneczny
Splot słoneczny odpowiada za prawidłową pracę większości narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Splot słoneczny reguluje takie procesy jak przemiana materii, perystaltyka jelit, wydzielanie soku żołądkowego, żółci oraz soku trzustkowego, praca mięśnia sercowego. Dzięki prawidłowej pracy splotu słonecznego możliwe jest oddychanie), regulacja ciśnienia krwi oraz regulacja napięcia zwieraczy. Splot słonoczny odpowiada także za pracę narządów rozrodczych, termoregulację i prawidłowe wydzielanie hormonów przez trzustkę i nadnercza.
4. Zaburzenia w funkcjonowaniu splotu
Splot słoneczny raczej nie choruje. Natomiast mogą występować zaburzenia w funkcjonowaniu splotu słonecznego spowodowane przez choroby na tle miadżycowym. Na funkcjonowanie splotu słonecznego mogą wpływać także zwyrodnienia, nowotwory oraz degenerację. Jeżeli na narządach okalajacych splot słoneczny powstanie ucisk tętniak, torbiele, ropień, powiększone węzły chłonne również może dojść do nieprawidłowego funkcjonowania splotu słonecznego.
Na funkcjonowanie splotu słonecznego może wpłynąć także stosowanie niektórych leków, używek oraz zła gospodarka elektrolitowa. Również urazy mechaniczne mogą powodować problemy w funkcjonowaniu splotu słonecznego. Uderzenie w splot słoneczny może zachwiać jego pracą oraz być bardzo bolesne.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.