Spore zmiany. Wiele sanatoriów rezygnuje z tego zakazu
Dobre wiadomości dla właścicieli czworonogów - coraz więcej sanatoriów w całej Polsce akceptuje pobyt w towarzystwie pupila. Gdzie możemy się wybrać z naszym psem lub kotem?
W tym artykule
Do których sanatoriów można pojechać z psem?
Właściciele często stawali przed dylematem, co zrobić ze swoim pupilem podczas wyjazdu do sanatorium - a z danych CBOS wynika, że psy są obecne w 36 proc. polskich domów.
Oto lista uzdrowisk, do których możemy je zabrać - w każdej z poniższych miejscowości można znaleźć przynajmniej jedną placówkę akceptującą pobyt ze zwierzętami.
- Augustów,
- Kołobrzeg,
- Lądek-Zdrój,
- Łeba,
- Stegna,
- Sopot,
- Świnoujście,
- Szczawno-Zdrój,
- Władysławowo,
- Ciechocinek,
- Krynica-Zdrój,
- Nałęczów,
- Polanica-Zdrój,
- Świeradów-Zdrój,
- Ustroń.
Jakie choroby królują? Lekarz wskazuje jedną, najczęściej ignorowaną
W przypadku prywatnych wyjazdów do sanatoriów znalezienie miejsca przyjaznego zwierzętom jest coraz łatwiejsze, jednak wyjazdy na NFZ mogą być bardziej problematyczne. Regulaminy wielu ośrodków nie pozwalają na pobyt ze zwierzęciem - warto jednak wcześniej sprawdzić zasady danego sanatorium, ponieważ niektóre z nich mogą czasem zrobić wyjątek.
Psy przewodniki i psy asystujące mogą oczywiście towarzyszyć swoim właścicielom bez żadnych przeszkód, ale zawsze należy wcześniej poinformować personel placówki o ich obecności.
Zwierzę w sanatorium - na co trzeba uważać?
Decydując się na wyjazd z psem pamiętaj jednak o dodatkowych kosztach. Opłaty za jego pobyt różnią się w zależności od ośrodka i wahają się od 20 do 120 zł za dobę. Niektóre sanatoria pobierają również kaucję, która jest zwracana, jeśli zwierzę nie wyrządzi szkód.
Warto również pamiętać, że liczba takich specjalnych pokoi dostępnych dla gości z psami jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Chęć przyjazdu ze zwierzęciem należy zgłosić już na etapie rezerwacji, podając gatunek oraz rasę. Musi być ono zdrowe i posiadać aktualną książeczkę z potwierdzeniem szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz informacją o odrobaczeniu.
Podczas pobytu należy przestrzegać regulaminu ośrodka, co oznacza m.in. pilnowanie, aby zwierzę nie przeszkadzało innym gościom i utrzymywanie czystości. Powinno ono przebywać w pokoju razem z nami, a w miejscach publicznych, takich jak jadalnie, kawiarnie, pomieszczenia zabiegowe czy strefy basenowe, obowiązuje najczęściej całkowity zakaz ich wprowadzania. Dodatkowo, niektóre placówki mogą wymagać wpłacenia kaucji na pokrycie ewentualnych zniszczeń.
Przed wyjazdem warto zadbać o komfort pupila:
akcesoria: zabierz miski, karmę, legowisko oraz ulubione zabawki zwierzęcia,
transport: upewnij się, że zwierzę dobrze znosi podróże i zapewnij mu odpowiednie warunki w trakcie transportu,
regulamin ośrodka: zapoznaj się z zasadami panującymi w sanatorium, zwłaszcza dotyczącymi przebywania zwierząt w częściach wspólnych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.