Jak zbić gorączkę? - domowe sposoby na obniżenie gorączki
Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała, to nic innego, jak walka organizmu z intruzami, takimi jak bakterie czy wirusy. Chorobotwórcze drobnoustroje zwykle nie wytrzymują długo w wysokiej temperaturze, dlatego też jest to jeden ze sposobów walki organizm z patogenami. Wysoka gorączka, szczególnie jeśli jest to gorączka u dziecka, wymaga jednak wizyty u lekarza. Domowe sposoby obiżające gorączkę sprawdzają się, jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka. Jak zbić gorączkę? Przczytaj poniższe rady.
1. Domowe sposoby na gorączkę
Jeśli dziecko ma gorączkę i katar , może to być zwykłe przeziębienie. Można sobie z tym poradzić kilkoma domowymi sposobami. Jak zbić taką gorączkę? Początkowo nie musimy jej zbijać, pozwólmy organizmowi powalczyć samemu z chorobą. Sposób na gorączkę numer jeden to oczywiście zapakowanie chorego do łóżka i opieka nad nim. Wychodzenie z domu z gorączką jest niezalecane, na pewno nie pomoże w zwalczaniu choroby.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy podczas gorączki można operować przegrodę nosową? - odpowiada lek. Konstanty Dąbski
- Jak zbijać wysoką temperaturę u dziecka? - odpowiada dr. n. med. Tomasz Grzelewski
- Czy na gorączkę, katar i biały nalot w gardle można zastosować Macromax? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
Choremu z gorączką trzeba zapewnić wygodę i odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Aby nie pogorszyć stanu chorego, okrywamy go bawełnianą pościelą, w razie potrzeby po każdym spoceniu przebieramy w świeżą piżamę, lub też bawełnianą. Nie przegrzewamy chorej osoby z gorączką. Na zatkany nos pomoże nawilżanie powietrza, choćby za pomocą miski z gorącą wodą postawionej w pokoju chorego.
Bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie nawadnianie chorego organizmu. Gorączka wywołuje pocenie się i tym samym odwadnia ciało. Podajemy więc niegazowaną wodę mineralną (gazowana może podrażnić gardło) i soki owocowe, ale bez dodatku cukru czy słodzików, produkowanych ze świeżych owoców. Domowy sposób na to, jak zbić gorączkę, to także gorąca herbata z cytryną i miodem, lub sokiem malinowym, gorące mleko z miodem czy herbatka lipowa z dodatkiem soku malinowego i cytryny. Takie kuracje na gorączkę stosuje się kilka razy dziennie. Odwodnienie w czasie gorączki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, nie zapominajmy więc o tym.
W trakcie goraczki pamiętajmy również o odżywianiu chorego z gorączką. Możemy podawać wówczas choremu głównie lekkostrawne potrawy, nie obciążające żołądka.
Zobacz także
2. Sposoby na gorączkę
Sposoby na gorączkę to także metody jej zbicia, szczególnie jeśli temperatura ciała przekracza 38 st. C. Jak zbić gorączkę? Aby ją obniżyć możemy zastosować:
- chłodne okłady na czoło, łydki, kark, pachwiny – mogą to być po prostu mokre ręczniki lub okłady z lodu, jednak te drugie nie mogą być kładzione bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem owijamy w ściereczkę;
- okłady z surowych ziemniaków lub cebuli na czoło lub stopy;
- chłodne kąpiele – temperatura wody nie może być niższa od temperatury ciała o więcej niż pół stopnia Celsjusza w przypadku dzieci i dwóch stopni u dorosłych, zimna kąpiel nie pomoże w walce z chorobą, a wręcz przeciwnie;
- leki przeciwgorączkowe zawierające ibuprofen lub paracetamol – należy pamiętać, aby stosować je zawsze zgodnie z informacją na ulotce.
Powyższe zabiegi powinny pomóc w ustąpieniu gorączki. Jeśli jednak gorączka nie daje się zbić, trzeba zadzwonić na pogotowie lub zgłosić się do lekarza, szczególnie jeśli jest to bardzo wysoka temperatura lub jeśli pojawią się halucynacje.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.