Trwa ładowanie...

Sprawdź, co zrobić, jeśli ugryzł cię kleszcz. Kilka zasad

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 27.05.2019 14:41
Najbezpieczniej będzie, jeśli kleszcza usunie pielęgniarka
Najbezpieczniej będzie, jeśli kleszcza usunie pielęgniarka ((123rf) Najbezpieczniej będzie, jeśli kleszcza usunie pielęgniarka)

Gdy zobaczymy wpitego w skórę kleszcza, w pierwszym odruchu mamy ochotę go zdrapać. Niestety, nie jest to dobry pomysł. Pajęczak powinien być odpowiednio wyjęty. Jak to zrobić?

Kleszcze uaktywniają się już wczesną wiosną. Wystarczy niewielki wzrost temaperatury, by te krwiożercze pajęczaki rozpoczęły polowanie na ofiary. Wyczuwają je po ciepłocie ciała, zapachu potu i wydychanym przez nie dwutlenku węgla. Zanim wpiją się w skórę, wybierają dogodne miejsce. Najczęściej umiejscawiają się pod pachami, w pachwinach, pod kolanami.

Jeśli zauważysz w swoim ciele kleszcza, postaraj się nie panikować, ale jednocześnie działaj jak najszybciej.

1. Po pierwsze - wyjmij

Podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Co zatem robić, jak wyjąć kleszcza? Masz dwa wyjścia. Jeśli posiadasz w domu pęsetę - weź ją w dłoń, zaciśnij na kleszczu przy samej skórze, nie przecinając go w pół i wykręć, jednocześnie kierując pęsetę ku górze.

Zobacz film: "Uwaga, borelioza! - objawy choroby"

Jeśli obawiasz się, że zrobisz to niedokładnie bądź nieumiejętnie - udaj się do przychodni. Tam pielęgniarka usunie kleszcza.

2. Po drugie - nie wyrzucaj

Tuż po wyjęciu kleszcza, ranę można zdezynfekować. Najpierw jednak trzeba przyjrzeć się dokładnie, czy w skórze nie zostały resztki. Te pajęczaki mają silne szczękoczułki, którymi przyczepiają się do żywieciela. To ważne, by wyjąć ze skóry każdą część tego pasożyta i oddać ją do analizy. Nieważne, czy został on wyciągnięty samodzielnie w domu, czy przez pielęgniarkę w przychodni. Oprzyj się pokusie wyrzucenia.

Zamiast tego, zapakuj go w zamykaną foliową torebkę i zanieś do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej Tam stawonóg zostanie poddany odpowiednim badaniom. Przede wszystkim, specjaliści przyjrzą się, czy jest nosicielem bakterii Borrelia burgodorferi.

3. Obserwuj ciało

Jeśli okaże się, że kleszcz, który wpił się w twoje ciało, był zakażony bakterią Borrelia burgodorferi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ci ją przekazał. Zamiast jednak wpadać w panikę, obserwuj swój organizm.

Pierwszym charakterystycznym objawem boreliozy (wywołuje ją właśnie wymieniona bakteria) jest rumień wędrujący. Niestety, pojawia się on tylko w ok. 30 proc. przypadków zakażeń. Dlatego, jeśli po ok. 2-3 tyg. nie wystąpi, poproś lekarza o badania na boreliozę w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM właśnie przeciwko Borrelii.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania

zobacz galerię

Ich obecność będzie świadczyła o tym, że masz do czynienia z boreliozą. Inne objawy tej choroby to podwyższona temperatura ciała, ktora utrzymuje się długi czas, bóle mięśniowe i stawowe oraz zaburzenia neurologiczne.

4. Czego nie robić

Pamiętaj, by nie walczyć z kleszczem domowymi sposobami. Smarowanie wpitego pajęczaka masłem, octem czy olejem jest nietrafionym pomysłem. W odpowiedzi na takie zachowanie kleszcz może pluć wydzieliną, a ryzyko, że razem z nią do twojego krwioobiegu trafi bakteria boreliozy zaczyna się w takim przypadku zwiększać.

Nie wyrywaj też pajęczaka ze skóry. Jeśli nie wiesz, jak go wyjąć, udaj się do lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze