Trwa ładowanie...

Sprawdziliśmy Swoją Grupę Krwi w Domu! (WIDEO)

Avatar placeholder
06.03.2019 13:25

-Cześć! Dzisiaj zrobimy test na grupę krwi, mamy specjalne zestawy za pomocą których wykonamy takie badanie w warunkach domowych, opierają się na tych samych mechanizmach na podstawie których robione są testy laboratoryjne.

-Tak i uprzedzając wasze pytania, bo takie się na pewno pojawią, to mamy je z Amazona. Próbowaliśmy zdobyć w Polsce ale się nie udało, także raczej są niedostępne i wiemy że na polskim Youtubie furorę robi Unboxing, więc też taki zrobimy. Zestaw zawiera instrukcję to już sobie całą przyjrzeliśmy dokładnie online, 4 plastikowe patyczki i kawałek waty tutaj mamy, tutaj się kryje igła w środku do przekłucia sobie palca, to do tego dojdziemy, tu mamy pipetkę plastikową, kawałek gazy nasączonej alkoholem i baza testów. No i otwieramy, zaczynamy. Otwieramy teścik, to sobie potem wyjaśnimy wszystko co i jak.

-Tak, trzeba napisać swoje imię, adres, datę urodzenia.

-Ograniczmy się do imienia. Okej, to mamy wodę przegotowaną.

-Na każde pole jedną kropelkę.

-Okej.

-I tak odkażamy sobie palec.

-Tak.

-W instrukcji było napisane, że najlepiej jest zrobić to na serdecznym palcu.

-Z boku.

-Z boku, tak. No to jazda.

-Jestem ciekawa co to jest, to jest taka igiełka, która w środku wysuwa się.

-Poczekam na Ciebie.

-Automatycznie i po prostu przebija palec, nie mogę tego wyjąć... o już, ze sprężynką.

-Masz homofobię?

-Nie, ale to tak nieprzyjemnie jak wiesz że jakiś taki pistolecik z igła wystrzeli.

-Lęk przed widokiem krwi ten kto nie wie, dla tego kto nie wie, dobra jazda.

-Wiesz co, ja wolałabym wysunąć po prostu igłę tak żeby...

-I sobie przekłuć? Nie no specjalnie, specjalnie tak masz żeby no, dawaj no, jazda.

-To chyba mnie najbardziej obrzydza.

-Nie, w ogóle nie czuć.

-Wolę igła sobie przekłuć niż tak, że coś coś wystrzeliwuje i...

-Ooo, leci teraz, leci dobrze, trzeba sobie tak patyczki przygotować.

-Ja boję się naprawdę.

-Nie bój się, nic nie czuć, nic nie czuć.

-Pamiętam jak byłam mała i poszłam na badanie krwi, wzięli z palca i strasznie płakałam po tym, pewnie mam traumę. Jeszcze nie mam.

-Już? Nie bolało co?

-Nie, nie wcisnęłam, chciałam ten igła po prostu przebić, taka widoczna.

-No dobra, specjalnie tutaj nowa igła.

-Nie, ja nie potrafię z tego, naprawdę nie.

-No ja Ci przebiję.

-Nie.

-Tym jest łatwiej niż czymś innym, masz, zobacz, spójrz, pokażę ci no, patrz, masz masz, weź sobie, weź sobie na ten palec no, z boku i mocno naciśnij.

-Już mnie boli.

-No dasz radę, no.

-O Boże.

-Leci?

-No dawaj, moje już czekaja na Ciebie, zaraz mi krew zakrzepnie już.

-Naprawdę mam traumę z dzieciństwa, widać.

-Więcej, więcej.

-Ile wziąłeś sobie tej krwi?

-No tak, starałem się jak najwięcej. I trzeba tak, jesteś gotowa?

-No rozsmarować.

-Mieliśmy trochę problemów, także zrobiliśmy kolejny test. Pierwszy mi nie do końca wyszedł dobrze, ponieważ mi w ogóle krew nie chciała za bardzo lecieć, musiałem przekłuć palec ileś razy.

-Marcin chyba ma zbyt gęsta krew i po prostu mieliśmy problemy mimo że uciskaliśmy.

-Tak, zdezynfekowałem igłę i po prostu wbijałem sobie głębiej bo, nie mam za grubą skórę, krew mi nie chciała lecieć, także w każdym razie teraz już test zrobiliśmy i żeby zinterpretować wyniki to potrzebujemy sobie tylko coś wyjaśnić.

-Do dzisiaj odkryto 35 różnych układów grupowych krwi, ale w praktyce największe znaczenie mają układy grupowe AB0 i Rh i dzisiaj właśnie się na nich kupimy. W błonach naszych czerwonych krwinek znajdują się specyficzne białka, tak zwane antygeny. Gdy nasze czerwone krwinki mają tylko antygeny typu A, to mamy grupę krwi A. Gdy mają tylko antygeny typu B, to mamy grupę krwi B. Mogą też wystąpić 2 rodzaje antygenów na raz A i B, jak się domyślacie mamy wtedy grupę krwi AB. A gdy nasze czerwone krwinki nie mają ani antygenu A ani B to wtedy mamy grupę krwi 0. W naszej krwi, a dokładnie w naszej surowicy znajdują się przeciwciała które są skierowane przeciwko wszystkim antygenom, które są nieobecne na naszych czerwonych krwinkach.

Zlepiają obce krwinki i możemy to porównać do skuwania bandytów kajdankami, tak aby byli w jednym miejscu, dzięki czemu łatwiej można ich zneutralizować. Tak więc osoba z grupą krwi A ma przeciwciała anty B i gdy podamy jej krew grupy B to jej przeciwciała zaatakują nowe krwinki, przyłączając się do ich antygenów i na tej samej zasadzie osoba z grupą krwi B ma przeciwciała anty A, osoba z grupą krwi AB nie ma przeciwciał anty A ani anty B, osoba z grupą krwi 0 ma przeciwciała anty A i anty B. Z układem grupowym RH jest nieco prościej, najważniejsze specyficzne białka w tej grupie to antygeny D, czerwone krwinki, charakteryzujące się jego obecnością przyjęło się oznaczyć jako RH+, a w przypadku jego braku jako RH-. Występują tu również przeciwciała z tym, że anty D.

-Wracając do testów, w tych trzech polach sa przeciwciała, kolejno anty A, anty B oraz anty D. W czwartym polu nie było przeciwciał, było to pole kontrolne. Także w miejscu przeciwciał anty A jak widać nie zaszła żadna reakcja. Oznacza to, że w mojej krwi nie ma antygenu A i tym samym nie mam grupy krwi A, ani AB. W miejscu przeciwciał B też nie zaszła żadna reakcja, więc oznacza to że nie mam grupy krwi B, no i droga eliminacji skoro nie mam antygenu A ani antygenu B to muszę mieć grupę krwi 0.

W miejscu przeciwciał D już zaszła jakaś reakcja, widać właśnie, że krwinki się zlepiły, zaszła tak zwana aglutynacja, czyli w mojej krwi musi być antygen A, więc muszę mieć czynnik RH dodatni. Podsumowując, mają grupę krwi jest 0 RH+ i tak się akurat składa, że wiem czy wynik tego testu wyszedł poprawnie, bo parę dni temu znalazłem moją książeczkę zdrowia dziecka i tam miałem napisane akurat nie w tym miejscu co trzeba, ale jest napisane że mam 0 RH +.

-I rozbawiła mnie taka rzecz, ponieważ ogólnie przejrzeliśmy sobie tę książeczkę, wyobraźcie sobie taki skarb znaleźć sprzed 27 lat. Są tutaj zalecenia co zrobić w małym Marcinem po wyjściu ze szpitala, taka pieczatka jest pępek przemywać spirytusem monopolowym. Okej, teraz sa moje wyniki, widzimy że w polu przeciwciał anty A oraz anty B nic nie zaszło, zaś w przeciwciał anty D zaszła aglutynacja, więc jak się okazuje mam taką samą grupę krwi co Marcin, możemy być swoimi dawcami krwi w razie czego.

-Tak, mega zbieg okoliczności, w ogóle o ile wiedzieliśmy jaka ja będę miał grupy krwi, tak nie wiedzieliśmy jaką grupę krwi będzie miała Huyen.

-Tak.

-Kompletny przypadek, że mamy ta sama. No i wiemy jaka już mamy grupę krwi wszystko fajnie, ale do czego jest nam potrzebna ta informacja, oczywiście do transfuzji.

-Z Marcinem mamy grupę krwi 0, więc oczywiście możemy wziąć krew od osób z grupą krwi 0, ale już nie możemy od osób z grupą krwi A, B ani AB. Jesteśmy uważani za uniwersalnych dawców, zaś osoba z grupą krwi AB jest uważana za uniwersalnego biorcę. Jak widać mamy dosyć popularną grupę krwi, ponieważ w Polsce jest aż 31% osób, które mają właśnie 0 RH +. Jednak w praktyce liczy się nie tylko zgodność grupy AB 0 ale również Rh, z naszą grupą krwi jesteśmy dawcami tylko dla osób, które mają czynnik RH dodatni.

-Prawdę mówiąc robiliśmy sobie te testy bardziej w ramach ciekawostki niż dla praktycznego użytku, ponieważ ta wiedza nie przyda nam się w razie nagłego wypadku, bo tatuaże, bransoletki, wpisy w telefonach czy te kartki nie sa brane pod uwagę przez lekarzy. Jedyne oficjalne dokumenty jakie są uznawane to identyfikacyjna karta grupy krwi oraz wynik badań z pracowni serologicznej lub immunologii transfuzjologicznej i nawet jeżeli mamy te dokumenty ze sobą, to lekarze zazwyczaj i tak wykonują badanie na grupę krwi oraz dokonuje się tak zwanej próby krzyżowej, czyli miesza się krew biorcy i dawcy ze sobą, żeby sprawdzić czy zaszła aglutynacja, bo lekarze chcą mieć stuprocentową pewność, że podana krew będzie prawidłowa, jak wiemy przetoczenie niewłaściwej krwi może doprowadzić do zgonu. Dziękujemy biologom z wydawnictwa Nowa Era, z którymi konsultowaliśmy treść merytoryczną. W tym odcinku wykorzystaliśmy interaktywną symulacją z ich najnowszego ebooka do biologii "Puls życia", znajdziecie w nim różnorodne i ciekawe rozwiązania, między innymi filmy czy animacje, dzięki którym łatwiej zrozumieć dane zagadnienie.

-Na skutek zapłodnienia na każdej łusce szyszki żeńskiej powstają po dwie zygoty, z których rozwijają się nasiona.

-Mamy dla was też specjalny kod, który umożliwi Wam korzystanie z tego ebooka oraz innych Nowej Ery. Aby go wykorzystać wejdźcie na stronę www.ebooki.nowaera.pl, link z kodem znajdziecie w opisie. To już wszystko na dziś, dziękujemy Wam za oglądanie i do zobaczenia w następnym odcinku, pa! -Cześć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze