Trwa ładowanie...

Srebrzyca- co to za choroba, przyczyny, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
27.04.2021 12:20
Srebrzyca, nazywana również argyrią to choroba, która powstaje na skutek niezamierzonego wchłaniania lub długotrwałego stosowania związków srebra.
Srebrzyca, nazywana również argyrią to choroba, która powstaje na skutek niezamierzonego wchłaniania lub długotrwałego stosowania związków srebra. (YouTube)

Srebrzyca, nazywana również argyrią to choroba, która powstaje na skutek niezamierzonego wchłaniania lub długotrwałego stosowania związków srebra (zazwyczaj srebra koloidalnego lub pyłu srebra). Głównym objawem chorobowym jest zmiana odcienia skóry. Pacjenci ze srebrzycą mają siny lub szaroniebieski kolor skóry. Jakie są główne przyczyny argyrii? Czy chorobę można leczyć?

spis treści

1. Srebrzyca – co to za choroba?

Srebrzyca, inaczej argyria to choroba, na którą cierpią pacjenci z dużą ilością związków srebra w organizmie. Zespół objawów chorobowych wywołany jest niezamierzonym wchłanianiem lub długotrwałym stosowaniem związków srebra. Argyria może wystąpić u osób, które miały do czynienia z nadmiarem srebra koloidalnego lub pyłu srebra. Choroba charakteryzuje się nieodwracalną zmianą koloru skóry na szaroniebieski.

Srebro (Ag, łac. argentum) jest pierwiastkiem chemicznym należącym do grupy metali przejściowych w układzie okresowym. W warunkach naturalnych ono występuje w niewielkim rozpowszechnieniu, między innymi w glebie, a także w rudach, takich jak argentyt, pirargyryt, czy chlorargyryt. Srebrzystobiały metal ma dużą przewodność, zarówno elektryczną jak i termiczną. Argentum wykorzystuje się do produkcji wyrobów biżuteryjnych, części elektronicznych, a także aparatury chemicznej. Ponadto, znalazło swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najpopularniejszą osobą cierpiącą na srebrzycę był Paul Karason, który zyskał przydomek "Papa Smerf”. Sławę przyniósł mu udział w programie amerykańskiej telewizji NBC. Mężczyzna zmarł w 2013 roku z powodu ataku serca.

„Mój mąż ze względu na nietypowy kolor skóry nie lubił pokazywać się publicznie. Nie lubił też, obcy ludzie wołali na niego "Papa Smerf". Pozytywnym uśmiechem reagował jedynie na zaczepki ze strony najmłodszych” – powiedziała w jednym z wywiadów żona Paula, Jo Anna Karason.

2. Przyczyny srebrzycy

Przyczyny srebrzycy mogą być różne. Choroba może wystąpić u osób, które mają bezpośredni kontakt z tym pierwiastkiem chemicznym, np. pracowników kopalni srebra w ubogich krajach, gdzie nie przestrzega się odpowiednich procedur czy standardów pracy. Ponadto, srebrzyca może być spowodowana przyjmowaniem nadmiernej ilości związków srebra. Przypadki uogólnionej srebrzycy pojawiały się u pacjentów stosujących krople do z zawartością srebra, a także u osób przyjmujących srebro koloidalne.

3. Srebrzyca- czy można wyleczyć się z tej choroby?

Srebrzyca to choroba, która objawia się niebieskim lub szeroniebieskim odcieniem skóry. Leczenie tego schorzenia jest mało skuteczne. Zmiany chorobowe pojawiające się u pacjentów ze srebrzycą są nieodwracalne. Laseroterapia to jedyny sposób na zmniejszenie intensywności niebieskiego koloru skóry.

Szaroniebieski odcień skóry pojawia się na całym ciele pacjenta lub jedynie na niektórych fragmentach. Oprócz podwyższonej zawartości srebra w organizmie, u chorych nie występują inne zmiany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze