Trwa ładowanie...

Środki przeczyszczające - wskazania, przeciwwskazania, rodzaje

Środki przeczyszczające znajdują się chyba w każdej domowej apteczce. Zawsze przecież warto mieć pod ręką tabletkę lub preparat, który będziemy mogli sobie zaaplikować przy problemach z wypróżnieniem. Niestety zdarzają się one dość często, bo każdy co jakiś czas cierpi na zaparcia. Należy jednak pamiętać, że tabletki przeczyszczające mogą spowodować, że organizm przyzwyczai się do nich. Jelita nie będą chciały normalnie pracować, co zaburzy ich pracę. Małe dawki środków przeczyszczających przestaną wystarczać i zaczniemy przyjmować ich coraz więcej. To błędne koło.

spis treści

1. Wskazania do stosowania środków przeczyszczających

Środki przeczyszczające powinny być jednorazową pomocą przy zaparciach. Bardzo bezpieczne i łagodne dla organizmu i jelit są preparaty, czy też tabletki, zawierające błonnik. Sprawiają one, że stolec nie jest twardy, chociaż duży i łatwo ulega wypróżnieniu. Dzieje się tak, gdyż środki przeczyszczające powodują wchłanianie wody do jelit. Należy jednak pamiętać o wypijaniu sporej ilości płynów. W przeciwnym wypadku skutek będzie odwrotny. Tabletki przeczyszczające stosuje się także przed różnymi zabiegami.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Środki przeczyszczające powinny być jednorazową pomocą przy zaparciach
Środki przeczyszczające powinny być jednorazową pomocą przy zaparciach

2. Przeciwwskazania do stosowania

Środki przeczyszczające przyjmowane przez długi okres czasu mogą spowodować niebezpieczne dla organizmu skutki uboczne. Należą do nich skurcze oraz bóle brzucha. Zdarza się również biegunka, a czasami również krew w kale. Poza tym osoba, która zażywa środki przeczyszczające, może mieć nudności, a następnie wymioty. Czasami występuje nieprzyjemne uczucie w okolicach odbytu.

Należy też pamiętać, że tabletek przeczyszcających nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na przewlekłe schorzenia i dolegliwości przewodu pokarmowego. To samo dotyczy ludzi zmagających się z ostrymi stanami chorobowymi mającymi miejsce w jamie brzusznej. Należy do nich np. zapalenie wyrostka robaczkowego.

Środki przeczyszczające są zabronione przy niedrożności jelit. Również ci, którzy aktualnie korzystają z leków przeciwarytmicznych, moczopędnych, a także zawierających korzeń lukrecj nie powinni stosować środków przeczyszczających. Przeciwwskazania do stosowania środków przeczyszczających obejmują także kobiety w ciąży i te, które karmią piersią.

To musisz wiedzieć

3. Rodzaje środków ułatwiających wypróżnianie

Środki przeczyszczające można podzielić ze względu na ich działanie. Pęczniejące mają za zadanie powiększenie objętości mas kałowych. Występują głównie w formie sproszkowanej. Natomiast tabletki przeczyszczające w postaci czopków glicerynowych skutkują zmiękczaniem masy kałowej.

Środkami przeczyszczającymi są także olej rycynowy i parafina. Pokrywają one powierzchnię jelita, co skutkuje poślizgiem przy oddawaniu stolca. Określa się je jako powlekające. Wywołują skutki uboczne w postaci zmian zapalnych, a także zaburzeń wchłaniania witamin A, D, E i K, które rozpuszczają się w tłuszczach.

7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem
7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem [7 zdjęć]

Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym

zobacz galerię

Innym rodzajem tabletek przeczyszczających są środki osmotyczne. Działają one na zasadzie zmiękczania mas kałowych, dzięki czemu może dojść do wypróżnienia. Najmocniejsze środki przeczyszczające, to te które pobudzają pracę jelita grubego. W ich skład wchodzi między innymi senes i bisakodyl. Mają szybkie działanie, ale można się od nich uzależnić. Wiele środków przeczyszczających może wywołać reakcje alergiczne, jak również stany zapalne jelita grubego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza