Płukanie jamy ustnej olejem - charakterystyka, jak płukać usta olejem, korzyści
Współczesny konsument wraz z ulubionymi posiłkami pochłania duże ilości toksyn i innych substancji szkodliwych dla organizmu. Mogą one powodować wiele chorób i zaburzeń. Właśnie dlatego od kilku lat panuje moda na oczyszczanie. Jedną z najnowszych metod jest płukanie ust olejem (ssanie oleju). Płukanie ust olejem znane jest od wieków wywodzi się z ajurwedy. To nie tylko metoda na detoksykację organizmu, ale również sposób na zapobieganie niektórym chorobom. Jakie korzyści daje płukanie jamy ustnej olejem? Jaki olej stosować do płukania jamy ustnej? Szczegóły poniżej.
1. Płukanie jamy ustnej olejem
Płukanie jamy ustnej olejem stosowane jest w medycynie naturalnej od ponad 5 tysięcy lat. Był to jeden z pierwszych sposobów na podreperowanie zdrowia. Ajurweda uważa, że większość chorób zaczyna się właśnie od problemów w jamie ustnej, dlatego też leczenie należy rozpocząć od usunięcia dolegliwości, które się w niej znajdują.
2. Jaki olej stosować do płukania jamy ustnej?
Jaki olej stosować do płukania jamy ustnej? Medycyna ajurwedyjska zaleca nierafinowany olej kokosowy lub olej sezamowy. Mają one właściwości oczyszczające, nawilżające, rozgrzewające oraz przeciwzapalne. Prócz nich, do płukania ust można użyć oleju lnianego lub słonecznikowego.
2.1. Olej kokosowy
Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu kokosa. W 90 proc. składa się z tłuszczów nasyconych, które uważane są za niezdrowe. Jednak stosowany w małych ilościach wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości – przyspiesza przemianę materii, zapobiega chorobom związanym z układem krążenia czy reguluje poziom glukozy we krwi.
Stosowany jest nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Zwalcza trądzik, nawilża skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wpływa także pozytywnie na włosy i paznokcie. Dzięki właściwościom antybakteryjnym olej kokosowy oczyszcza organizm z toksyn oraz usuwa szkodliwe bakterie z jamy ustnej. Przenikając przez błony śluzowe, usuwa z krwi zalegające złogi.
2.2. Olej sezamowy
Olej sezamowy zawiera wiele składników mineralnych, kwasów tłuszczowych oraz witamin. W jego składzie znajdziemy: witaminę A, witaminę E, niacynę, ryboflawinę, witaminę B6 czy kwas foliowy, magnez, fosfor, potas, wapń, żelazo, cynk. Olej sezamowy jest szeroko wykorzystywany zarówno w medycynie naturalnej, gastronomii jak i w kosmetyce. Wiele osób wykorzystuje go jako olejek do masażu lub kąpieli. Badania specjalistów potwierdzają, że olej sezamowy ma pozytywny wpływ na gruczoły (oczyszcza je z toksyn).
2.3. Olej słonecznikowy
Olej słonecznikowy jest jednym z najbardziej popularnych olejów roślinnych w Polsce. Większość z nas wykorzystuje olej słonecznikowy w trakcie przygotowywania potraw. Okazuje się jednak, że może być on również stosowany do płukania jamy ustnej. Na półkach sklepowych możemy znaleźć oleje słonecznikowe rafinowane lub nierafinowane. Robiąc zakupy, warto wydać pieniądze na olej nierafinowany. W składzie oleju słonecznikowego znajduje się m.in. witamina E, kwasy omega-6, ecytyna, tokoferole czy karotenoidy.
2.4. Olej lniany
Olej lniany zawiera mnóstwo kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim około 26-58 procent kwasu alfa-linolenowego oraz 5-23 procent kwasu linolowego. Warto zawsze wybierać ten nierafinowany, naturalny i tłoczony na zimno. Olej lniany charakteryzuje się orzechowym, mocnym aromatem. Wykorzystywany jest w gastronomii np. do sałatek. Znajduje zastosowanie również w kosmetyce (środek na zniszczone włosy).
3. Jak płukać jamę ustną olejem?
Płukanie jamy ustnej olejem często nazywane jest ssaniem oleju. Wielu Internautów chciałoby rozpocząć swoją przygodę ze stosowaniem olejów, jednak powstrzymuje ich pewna kwestia. Nie wiedzą jak powinno się płukać jamę ustną przy użyciu oleju kokosowego lub sezamowego. Spieszymy z odpowiedzią. Poniżej znajdziecie wskazówki, które z pewnością ułatwią wam to zadanie.
Okazuje się, że najlepiej jest płukać jamę ustną rano, na czczo, zaraz po przebudzeniu. Możemy wcześniej napić się wody, wtedy nasz organizm będzie produkował więcej śliny, która jest niezbędna do płukania ust.
Do płukania jamy ustnej potrzebujemy 1-2 łyżki oleju i przez ok. 10 minut przepłukujemy nim usta. Olej do płukania ust wybieramy spośród: organicznych, nierafinowanych, tłoczonych na zimno, nieperfumowanych i niewybielanych. Tylko te nie posiadają w swoim składzie sztucznych dodatków.
Jeżeli wyprodukuje się za dużo śliny i nie mamy już miejsca, możemy wypluć olej i wziąć kolejną łyżkę oleju do płukania.
Olej powinien wniknąć w każdy zakątek naszej jamy ustnej. Powinien także przepłukać nasze gardło oraz migdałki.
Oleju używanego podczas zabiegu ssania nie połykamy, ponieważ podczas oczyszczania wchłonie on wszystkie bakterie i toksyny.
Po zakończonym płukaniu trzeba go wypluć do toalety (olej może zablokować rury w umywalce dlatego nie wypluwajmy oleju do niej).
Po zakończeniu czynności, dokładnie płuczemy jamę ustną za pomocą ciepłej wody. Na koniec myjemy zęby i porządnie je szczotkujemy.
Jak często powtarzać zabieg?
Jeżeli jest to zabieg czysto profilaktyczny to wystarczy go stosować raz dziennie. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z infekcjami jamy ustnej możemy powtarzać go nawet 2-3 razy w ciągu dnia. Trzeba pamiętać tylko, że ssanie oleju możemy zacząć dopiero godzinę po zakończonym posiłku.
4. Jakie korzyści daje płukanie jamy ustnej olejem?
Udowodniono, że choroby jamy ustnej mają wpływ na takie choroby jak: choroba niedokrwienna serca, zawał serca, udar mózgu, artretyzm, infekcje płuc oraz infekcje oskrzeli, wrzody żołądka, bóle stawów, choroby nerek, a także choroby wątroby.
Dlatego też ssanie oleju zapobiega chorobom jamy ustnej. Pomaga ono w usuwaniu wszelkich bakterii i zarazków z zębów i dziąseł. Ssanie oleju nie wyleczy próchnicy, ale pomoże jej zapobiegać.
Osoby, które zaczęły regularnie ssać olej przestały się uskarżać na takie dolegliwości jak: zapalenie zatok, chore gardło, hemoroidy, zatwardzenie, egzema, zespół chronicznego zmęczenia, ból pleców, migrena oraz bezsenność. Zabieg pomaga w usunięciu toksyn z wątroby i jelit.
Wiele osób stosujących metodę ssania oleju zwraca uwagę na to, że znacząco poprawiła się im kondycja skóry, zębów oraz całego organizmu.
Dzięki ssaniu oleju możemy pozbyć się nieświeżego zapachu z ust, nasze dziąsła przestaną krwawić, a także pozbędziemy się stanu zapalnego jamy ustnej. Ssanie oleju to także domowy sposób na wybielanie zębów.
Skutki uboczne ssania oleju to: duża ilość śluzu w gardle i nosie, a także ból żuchwy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.