Trwa ładowanie...

Stabilografia – na czym polega komputerowe badanie chodu

Avatar placeholder
07.10.2020 11:40
Stabilografia to metoda badawcza, za pomocą której można określić jakość stabilności ciała
Stabilografia to metoda badawcza, za pomocą której można określić jakość stabilności ciała (123rf)

Stabilografia to metoda badawcza, za pomocą której można określić jakość stabilności ciała. Badanie jest uzupełnieniem postępowania diagnostycznego w przypadku dolegliwości bólowych stóp, kolan oraz stawów biodrowych. Co warto o nim wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest stabilografia?

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Stabilografia (posturografia) to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, która służy ocenie układu równowagi i stabilności ciała. Przez równowagę człowieka rozumie się zdolność do utrzymania rzutu środka ciężkości ciała, zlokalizowanego w okolicy podbrzusza, wewnątrz powierzchni podparcia wyznaczonej przez obrys stóp. Proces utrzymania równowagi w pozycji stojącej polega na ciągłej utracie i odzyskiwaniu równowagi. Głównym celem układu równowagi jest utrzymanie środka ciężkości ciała w pozycji równowagi w spoczynku i w ruchu.

Zobacz film: "Jak przetańczyć całą noc w szpilach?"

Dzięki stabilografii możliwa jest analiza procesów ruchowych, które odpowiadają za motorykę i równowagę. Badanie uwzględnia także spontaniczne reakcje ruchowe. Ich obserwacja pozwala na zilustrowanie rytmiki ciała. Wynik badania przedstawia różnice w obciążaniu kończyn, problemy z utrzymaniem równowagi, skracanie długości kroku czy utykanie.

2. Wskazania do stabilografii

Istotą stabilografii jest rejestracja oraz analizą sił nacisku stóp człowieka na płaszczyznę podstawy, co dostarcza wielu informacji na temat jego zdrowia, które w różnych okolicznościach są niezwykle cenne. Warto pamiętać, że utrzymanie równowagi ciała człowieka w pozycji pionowej wymaga precyzyjnej koordynacji ruchowej.

Wskazania do wykonania stabilografii to:

  • podejrzenie niestabilności stawu kolanowego czy skokowego,
  • potrzeba wykrycia zaburzeń koordynacji i równowagi,
  • bóle stawu kolanowego czy skokowego,
  • dolegliwości bólowe stóp oraz stawów biodrowych
  • okres rehabilitacji przed i po zabiegu operacyjnym stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Dzięki precyzyjnym pomiarom siły badanie nacisku pozwala właściwie zaplanować działania rehabilitacyjne. Ocenia też efektywność procesu rehabilitacji,
  • profilaktyka kontuzji,
  • uprawianie sportu, chęć poprawy koordynacji ruchowej, ocena przygotowania motorycznego u sportowców,
  • dobór właściwego obuwia i wkładek ortopedycznych.

3. Na czym polega stabilografia?

Zapis stabilografii wykonywany jest za pomocą stabilometrii, to jest obserwacji motoryki pacjenta. Jak wygląda badanie? Nagrywa się ruch pacjenta w formacie 3D. Dane o stabilności ciała pobiera się za pomocą specjalnej platformy stabilograficznej. To zespół przetworników siły zaopatrzony w czujniki rejestrujące obciążenie.

Badanie trwa krótko. Polega na przejściu najpierw jedną, a potem drugą nogą przez platformę pomiarową. Za wyznacznik stabilności postawy przyjmuje się położenie ogólnego środka ciężkości w ograniczonym polu podparcia, którym jest obrys stóp. Można również wykonać badanie statyczne. W stabilografii statycznej osoba badana stoi swobodnie na platformie, starając się zachować swoje ciało w stanie równowagi.

Podczas badania urządzenie analizuje dystrybucję balansu ciała, obciążenie środka ciężkości. Rejestrowany jest także nacisk stóp na płaszczyznę. Program komputerowy obrazuje kształt oraz rozmieszczenie nacisku na podeszwę stóp w trakcie chodzenia i w spoczynku. Rejestrowane są również mimowolne ruchy, a także fazy chodu oraz przemieszczanie się środka ciężkości.

4. Dla kogo stabilografia?

Badanie stabilograficzne jest szczególnie przydatne dla sportowców. Dzięki analizie nawyków motorycznych można opracować strategie, które poprawiają stabilność i równowagę ciała, a co za tym idzie zwiększenie efektywności (poprawa wyników sportowych), ale i zmniejszenie ryzyka pojawienia się kontuzji.

Warto pamiętać, że kontrola postawy ciała i jej ciągłe utrzymywanie jest procesem złożonym, związanym z ośrodkowym układem nerwowym, układem wzrokowym i mięśniowym. Pogorszenie sprawności układu kontroli równowagi, wynikające z rożnych przyczyn, takich jak choroby czy procesu starzenia, prowadzą do osłabienia stabilności, a w konsekwencji do upadków. Te mogą być przyczyną poważnych urazów.

Ponadto badanie stabilograficzne powinny wykonać osoby, które:

  • odczuwają dyskomfort związany z bolesnością stóp,
  • są przed i po zabiegu chirurgicznym stawów skokowych, kolanowych i biodrowych,
  • zmagają się z dolegliwościami bólowymi odcinka lędźwiowego kręgosłupa wraz z promieniowaniem bólu do kończyn. Komputerowe badanie chodu jest ważne dla ortopedy, reumatologa, chirurga naczyniowego, diabetologa, neurologa, a także fizjoterapeuty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze