Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Stan zapalny zęba – czym jest, przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
19.12.2023 08:38
Stan zapalny zęba – czym jest, przyczyny, leczenie
Stan zapalny zęba – czym jest, przyczyny, leczenie (adobestock)

Stan zapalny zęba, charakteryzuje się silnym bólem i nadwrażliwością zęba. Nieleczone zapalenie zęba może prowadzić nawet do jego utraty, dlatego jeżeli czujemy ból zęba, niezwłocznie powinniśmy udać się na konsultacje dentystyczne, lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć! Czym jest stan zapalny zęby, jakie są jego objawy i jak można się go pozbyć?

spis treści

1. Stan zapalny zęba – czym jest?

Stan zapalny zęby wiąże się z zapaleniem miazgi. Miazga (od której rozpoczyna się ból zęba) to tkanka, o konsystencji galarety, która bardzo dokładnie wypełnia wszystkie komory zębów i ich korzenie. Miazga zęba jest niezwykle wrażliwa, gdyż jest bardzo mocno unerwiona i unaczyniona.

Stan zapalny zęba to zapalenie miazgi znajdującej się wewnątrz zęba
Stan zapalny zęba to zapalenie miazgi znajdującej się wewnątrz zęba (123RF)
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Miazga wypełniająca ząb, pełni jedną z najważniejszych funkcji, otóż dzięki niej zęby są dotleniona i dostają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Niestety miazga jest również czuła na ból, to od niej zaczyna się każda nadwrażliwość i nieprzyjemne cierpienie odczuwane jako ból czy zapalenie zęba.

2. Stan zapalny zęba – przyczyny

Stany zapalne zęba mają swe podłoże w długo nieleczonej próchnicy. Przyczyn zapalenia zębów można upatrywać także wtedy, gdy ząb zostanie nadłamany, przeciążony czy zostało na nim wykonane wiele zabiegów dentystycznych.

Bóle zapalenia zęba można podzielić na dwa typy. Otóż jeżeli ból odczuwalny jest tylko podczas jedzenia lub picia zimnych i gorących potraw, to stan zapalny jest w fazie początkowej, którą szybko i łatwo można go wyleczyć. Natomiast jeżeli ból występuje nagminnie, podczas jedzenia, picia, a nawet leżenia, to mamy do czynienia z nieodwracalnym zapaleniem miazgi zębowej. Przy tego typu zapaleniu pacjent może odczuwać nawet takie dolegliwości jak: ból szczęki czy gorączka.

3. Stan zapalny zęba – leczenie

Jeżeli stan zapalny zęby jest w fazie początkowej, to leczenie nie jest skomplikowane, należy jedynie usunąć próchnicę z zębów oraz uzupełnić usunięte ubytki. Jeżeli stan zapalny rozwinął się bardziej, to stomatolog najczęściej stosuje specjalne opatrunki, nakładane na bolące miejsce, które po upływie kilku tygodni ściąga i przechodzi do właściwego leczenia zęba.

Często pacjenci nie udają się to dentysty nawet jeżeli odczuwają silny dyskomfort i ból zęba. Nalży pamiętać, iż taki zwlekanie tylko pogarsza stan, ponieważ miazga zęba może być na tyle martwa, że pozostaje tylko jej usunięcie i wypełnienie obcym materiałem. Nieleczone zapalenie zęba może prowadzić nawet do poważniejszych powikłań, takich jak: zapalenie mięśnia sercowego czy sepsa, często lekarzom pozostaje tylko usunięcie zęba, gdyż nie można go w żaden sposób odratować.

Musisz to wiedzieć

Bardzo ważne są profilaktyczne wizyty u dentysty, często nawet nie wiemy, że nasze zęby wymagają leczenie, gdyż ból jest nieodczuwalny. Jednak poważny ból zęba sugeruje o mocno rozwiniętej chorobie lub stanie zapalnym, który jest bolesny i trudny w leczeniu. Najważniejsze jest jednak dbanie o codzienną higienę jamy ustnej: mycie zębów, nitkowanie, a także spożywanie zdrowych i racjonalnych posiłków oraz omijanie cukru – głównego czynnika chorób zębów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze